Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Βιοτεχνολογικό Forum
Νέα: Όσοι φοιτητές, κανονικοί και επί πτυχίω δεν έχουν πραγματοποιήσει αντίστοιχα την εγγραφή τους ή την ανανέωση εγγραφής τους για το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014 στα εαρινά εξάμηνα σπουδών, έχουν την δυνατότητα να την πραγματοποιήσουν έως και την Τρίτη 04/03/14 ηλεκτρονικά, εδώ!
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υποψηφιος για γεωπονικη βιοτεχνολογια  (Αναγνώστηκε 1741 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Λουκάς
Bacteria
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Τμήμα: Γενικό/Άλλο
Έτος Εισαγωγής: 2012

Προφίλ
« στις: Ιούνιος 22, 2012, 12:59:18 μμ »

Γειά σας
Εδοσα πανελλαδικες εξετασεις και η γεωπονικη αποτελει μια πολυ καλη προοπτικη.Συγκεκριμενα σκεφτομαι για το τμημα της βιοτεχνολογιας αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουος λογω του οτι ως γνωστον η ερευνα στην ελλαδα δεν επιδοτειται.Η αποριες μου ειναι οι εξης:1)Ενας γεωπονος βιοτεχνολογος αν τα βρει σκουρα στον τομεα της ερευνας θα εχει τις γνωσεις που εχει ενας της φυτικης παραγωγης ωστε να ασχοληθει με καλλιεργεες?
2)Θα μπορεσει να δουλεψει στην θεση ενος γεωπονου ο οποιος εργαζεται και σαν εμπειρογνωμονας(για τις αποζημιωσεις) και σαν συμβουλος σε καποιο συνεταιρισμο?
Ελπιζω να μην σας κουρασα... :P
Καταγράφηκε
Κουντάνης Θοδωρής
Bacteria
*

Φύλο: Άντρας
Τόπος: Δάφνη
Τμήμα: Γ. Βιοτεχνολογία
Έτος Εισαγωγής: 2010

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 22, 2012, 14:47:10 μμ »

Γειά σου φίλε Λουκά! Πράγματι το γεωπονικό είναι μία πολύ καλή λύση ειδικά τώρα που όλο και περισσότεροι στρέφονται προς τον γεωργικό τομέα. Συγκεκριμένα το τμήμα μας, αποτελώντας εφαρμοσμένη βιολογική επιστήμη, δίνει πολλές διεξόδους σχετικά με ερευνητικά προγράμματα (εκτός Ελλάδας πάντα διότι δυστυχώς η έρευνα στη χώρα μας αποτελεί άγνωστη λέξη ακόμα) αλλά και όσο έχει να κάνει καθαρά με τη γεωπονική πλευρά του πτυχίου μας. Ο γεωπονικός κλάδος δεν έχει ως μόνο αντικείμενό του τη γεωργία αλλά και τις υδατοκαλλιέργειες και την κτηνοτροφία αλλά παράλληλα μπορείς να ασχοληθείς και ως σύμβουλος σε συνεταιρισμούς όπως αναφέρεις και σε εταιρίες τροφίμων (μετά από κάποιο μεταπτυχιακό) αλλά και ως ελεύθερος επαγγελματίας! Δυστυχώς η κοινωνία πιστεύει για μας ότι το μόνο που κάνουμε είναι να κλέβουμε το κράτος και να "τρώμε" τις κρατικές και ευρωπαϊκές επιδοτήσεις (αυτό έχω αντιμετωπίσει τουλάχιστον εγώ από όσους έχω αναφέρει ότι σπουδάζω στο γεωπονικό)! Οπότε όπως καταλαβαίνεις η επιστήμη μας ανοίγει πολλούς δρόμους στη ζωή ενός πτυχιούχου γεωπόνου και ιδιαίτερα ενός βιοτεχνολόγου!

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και να κάνεις την καλύτερη επιλογή για το μέλλον σου και όποια απορία έχεις μπορείς να απευθυνθείς και πάλι σ εμάς!
Καταγράφηκε
Glastra
Global Moderator

Τόπος: N. Hρακλειο Αττικης
Έτος Εισαγωγής: 2009

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 22, 2012, 15:01:25 μμ »

Καλωσορισες στο φορουμ Λουκα!
Ας μπω κατευθειαν στο ψητο. Η απαντηση και στα δυο ερωτηματα ειναι ναι, μπορει. Αν και ποτε δεν μπορεις να εισαι βεβαιως κατα ποσο τα επαγγελματικα δικαιωματα θα παραμεινουν ως εχουν και δεν θα αλλαξει κατι στην πορεια, πριν 2 χρονια για παραδειγμα ειχε ακουστει οτι θα περνουσε νομοσχεδιο που θα επετρεπε μονο τους αποφοιτους της φυτικης να συνταγογραφουν φυτοπροστατευτικα σκευασματα και ακομα παλαιοτερα ειχε προταθει απο καποιον πρυτανη καποια τμηματα να αποκοπουν απο το γεωπονικο κορμο και να δημιουρησουν ενα αυτοτελες ιδρυμα. Ευτυχως (για μενα) τιποτα απο ολα αυτα εφαρμοστη ποτε.
Γνωριζω οτι οι εποχες ειναι πολυ δυσκολες (και θα χειροτερεψουν ακομα περισσοτερο περισσοτερο δυστυχως) και κανενας μας δεν θα ηθελε να μεινει ανεργος οταν βγει στην αγορα εργασιας αλλα μην αφησεις να γινει αποκλειστικο κριτηριο η επαγγελματικη αποκατασταση του καθε τμηματος π.χ σαν μια φιλη μου που οταν εκανε το μηχανογραφικο της το 2009 επελεξε το τμημα παιδαγωγικης γιατι εβλεπε οτι επαιρναν αβερτα δασκαλους και τωρα βλεπει να κλεινουν σχολεια το ενα μετα το αλλο.
Θελω να πω οτι οι καταστασεις αλλαζουν συνεχως και δεν μπορεις να προβλεψεις τους τομεις που καποτε μπορει να υπαρχει αναπτυξη και ζητηση και αυτο γιατι η αναπτυξη δεν ειναι συνιφασμενη με τις αναγκες που υπαρχουν για τον καθε τομεα. Γιατι ακουω τελευταια οτι ο γεωπονος ειναι το μονο επαγγελμα που θα επιβιωσει (και εδω ισως διαφωνισω λιγο με τον Θοδωρη) και δεν βλεπουν γυρω τους ποσα γεωπονικα καταστηματα εχουν κλεισει, ποσοι κηποτεχνες σιγα σιγα οδευουν προς την ανεργια και οτι η παραγωγη συνεχιζει ολοενα και να συρικνωνεται και να γινεται ολο και πιο ελλειματικη σε αγροτικα προιοντα (τωρα για παραδειγμα αμπελουργοι ξεριζωνουν τις καλλιεργειες τους επειδη δεν εχουν να πληρωσουν το προστιμο των 1200€ / στρεμμα, και αυτο γιατι  δεν ειχαν δηλωσει τις καλλιεργειες μιας και οι ποσοστωσεις της ΚΑΠ δεν το επετρεπαν).

Για να μην μακρηγορω αλλο, το γεωπονικο ειναι απο τα ωραιοτερα πανεπιστημια και με τα πιο ενδιαφεροντα προγραμματα σπουδων. Τριτο ετος πια αν εκανα μια μενα μια καταταξη σε προτιμηση των τμηματων θα εβαζα πρωτα τη φυτικη, μετα την βιοτεχνολογια και μετα ολα τα αλλα τμηματα. Τελος ο γεωπονος ειναι ενα επαγγελμα που χαιρειν μεγαλης εκτιμησης ειδικα στις αγροτικες περιοχες, δεν νομιζω δηλαδη οτι μας παιρνουν με κακο ματι. Νομιζω αυτο με τις επιδοτησεις που ανεφερε ο Θοδωρης το λενε για καποιους καλλιεργειτες. Υπαρχουν βεβαια καποιο ασυνειδητοι που προκειμενου να κερδισουν κατι παραπανω συμβουλευουν με λαθος καλλιεργητικες πρακτικες.

Καλα αποτελεσματα στις πανελληνιες!
Καταγράφηκε
Λουκάς
Bacteria
*

Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 22, 2012, 15:26:41 μμ »

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας  bigsmile
Καταγράφηκε
Λουκάς
Bacteria
*

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 26, 2012, 17:43:50 μμ »

Γεια σας και παλι.
Τα αποτελεσματα βγηκαν και τα μορια μου πιστευω επαρκουν για ολα τα τμηματα της γεωπονικης.
Θελω να σας κανω μια τελευταια ερωτηση γιατι εχω καποιους ενδοιασμους σχετικα με το τμημα σας και το τμημα της φυτικης παραγωγης...:Απο το τμημα σας θα μπορω να μαθω για βιολογικες καλλιεργειες και θερμοκηπια ή  για αλλες γεωργικες μεθοδους οπως υδροπονια π.χ.Για να σας δοσω να καταλαβετε σκεφτομαι τον ευατο μου και ερευνητη πανω σε θεματα καλλιεργειων αλλα και σαν επιστημονα καλλιεργητη με πρωτοπορες ιδεες και νεες καλλιεργειες...
Καταγράφηκε
Recombined_Mariosgers
Global Moderator

Τόπος: Αιγάλεω

Inspiration is my personal drug

Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 26, 2012, 18:35:59 μμ »

Λουκα τα συγχαρητηρια μου και απο μενα για την επιτυχια σου στις πανελληνιες! Ενα τεραστιο της ζωης εκλεισε και ενα καινουργιο ετοιμαζεται να ανοιξει! Σου ευχομαι καλη επιτυχια στο νεο αυτο κεφαλαιο! Με την σειρα μου λοιπον, διαβαζοντας αυτα τα οποια θες να κανεις θα σου προτεινα καλυτερα το τμημα της φυτικης! Σιγουρα η εξειδικευση που θα σου προσφερθει σε συστηματα καλλιεργειας και σε εναλλακτικες μεθοδους θα ειναι καλυτερη απο οτι στο τμημα μας! Διοτι αν οντως αυτα σε ενδιαφερουν και οχι να μελετησεις τα βιολογικα συστηματα των φυτων και το "μαυρο κουτι" το οποιο αποτελει το βιολογικο συστηματα αυτο, τοτε το τμημα φυτικης παραγωγης θα σε ικανοποιησει απολυτα πιστευω! Παρολα αυτα, οπως νομιζω και οι συναδελφοι θα σε εχουν συμβουλεψει, καλο ειναι να κοιταξεις το προγραμμα σπουδων, να δεις με αλλα λογια την λιστα με τα μαθηματα που διδασκονται σε καθε τμημα και να δεις ποια σε ελκυουν περισσοτερο! Επισης, λογω του κοινου κορμου, οπως τονισαν οι 2 προηγουμενοι συναδελφοι, τα ορια αναμεσα στα τμηματα, οσον αφορα στα τμηματα του γεωπονικου και ακομα περισσοτερο αναμεσα στην βιοτεχνολογια και την φυτικη ειναι δυσδιακριτα! Για αυτο σου προτεινω να κοιταξεις τα προγραμματα σπουδων και να δεις ποιο σου αρεσει περισσοτερο! Και μεχρι την καταθεση του μηχανογραφικου και μετα φυσικα, εδω ειμαστε εμεις για να σε βοηθησουμε!
Καταγράφηκε

Time passes by and i stand against the wind
Prunus Marianna
Ανασυνδυασμένη Ε.coli

Φύλο: Γυναίκα
Τόπος: Υμηττός

http://xrwmatistesistories.blogspot.com/

Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 26, 2012, 19:15:41 μμ »

Συγχαρητήρια και από μένα Λουκά!Οι συνάδελφοι παραπάνω νομίζω είναι αρκετά κατατοπιστικοί αλλά είπα να γράψω κι εγώ δυο λογάκια. Στα 3 πρώτα χρόνια θα δεις πως υπάρχει μεγάλη ομοιότητα στα μαθήματα που διδασκόμαστε ανάμεσα στα 2 τμήματα που σε ενδιαφέρουν περισσότερο. Αυτό σημαίνει πως κι εμείς μαθαίνουμε για καλλιέργειες, θερμοκήπια και εναλλακτικές μεθόδους όπως η υδροπονία. (συγκεκριμένο μάθημα που στο διδάσκει η Λαχανοκομία) εφόσον στο τέλος όλοι βγαίνουμε Γεωπόνοι, και αναλόγως το τμήμα με συγκεκριμένη κατεύθυνση. Παρ'όλα αυτά, στο τμήμα της φυτικής μαθαίνεις περισσότερες λεπτομέρειες και εμβαθύνεις περισσότερο σ'αυτού του είδους τα μαθήματα, σαν το καθαρά γεωπονικό τμήμα της σχολής. Το τμήμα μας έχει να κάνει κυρίως με τις εσωτερικές διεργασίες των φυτών, μελέτη πάνω στα συστήματά τους και γενετικές τροποποιιήσεις(ανασυνδυασμένο DNA).

Άποψή μου λοιπόν, αν κρίνω και από τα ενδιαφέροντά σου θα σε ωφελούσε πολύ περισσότερο το τμήμα της Φυτικής!Οπως είπε όμως και ο συνάδελφος Recombined_Mariosgers το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κοιτάξεις τον κατάλογο μαθημάτων, να διαβάσεις τί πραγματεύεται το καθένα και ύστερα να επιλέξεις. Όποια επιλογή και να κάνεις, δεν θα χάσεις πάντως! Αυτό είναι το μόνο σίγουρο! bigsmile bigsmile

http://gbt.aua.gr/el/node/95 -> Βιοτεχνολογία
http://www.aua.gr/gr/dep/fit/ylimathimaton.htm -> Φυτική
Καταγράφηκε

Στον αιώνα μας ανακαλύφθηκαν πολλά, αλλά όχι το πώς να ζούμε.- Ζαν Πολ Σαρτρ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: