Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Όνομα χρήστη: Κωδικός:

Αποστολέας Θέμα: Φυσικός φράκτης  (Αναγνώστηκε 22884 φορές)

Geobill

• Gold Member
  • Θάμνος
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Φύλο: Άντρας
  • ειμαι επι πτυχιο πλεον!!!!
Φυσικός φράκτης
« στις: Ιανουάριος 02, 2009, 11:42:41 πμ »

Έχω ένα φίλο πουτου κάνω τον κήπο και ενώ ξεκαθαρίσαμε τα φυτά έχει κολλισει στον φράκτη.Του προτεινα λειλαντ ή πυράκανθα και με πήρε από τα μούτρα.Θελει περιπου 2 μετρα ύψος
Καταγράφηκε
4

KonKarakas

• wanna be αποφοιτος
  • Διαχειριστής
  • Ζούγκλα
  • Έτος: 2006
  • Τμήμα: Επ. Φυτικής Παραγωγής
  • The boombox can change the world!
    • FreeDoom
Απ: Φυσικός φράκτης
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 11:57:58 πμ »

ενδιαφερεσαι λοιπον για το τι φυτα θα μπορεσες να βαλεις?

οι επιλογες θαρρω πως ειναι παρα πολλες
βιβουρνα λοσιντιουμ - φωτείνιες (ή και συνδιασμος των 2 που εμενα πολυ μ αρεσουν)-κυπαρισια gold crest-το δικο μας ελληνικο κυπαρισσι - τουγιες - λιγουστρα

μπορει να βαλει κ αναριχομενα φυτα οπως πχ τριανταφυλλιες cocktail (που ειναι απο τα αγαπημενα μου- ωστοσο η αληθεια ειναι δε ξερω αν θα φτασει τα 2 μετρα πρεπει να ειναι οριακα...) ή ρυγχοσπερμα οπως ειναι ο φρακτης εξω στο γηπεδο τεννις στη σχολη... γενικα εχεις παρα πολλες επιλογες...

αν θες ανεβασε καποιο ενδεικτικο σχεδιο του κηπου η δωσε καποιες περρισσοτερες πληροφοριες σχετικα με τα φυτα που εχεις ηδη χρησιμοποιησει καθως κ σε ποια περιοχη βρισκεται (κλιμα)

ΥΓ μπορεις να βαλεις κ πικροδαφνες που ειναι νομιζω τα πιο φθηνα απο τα παραπανω αν κ τοτε ο φρακτης θα θυμιζει περισσοτερο εθνικη οδο παρα κηπο

ΥΓ2 έλεος πια ολοι με το λειλαντ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2009, 12:13:46 μμ από KonKarakas »
Καταγράφηκε

“Living on Earth may be expensive, but it includes an annual free trip around Sun..„

Geobill

• Gold Member
  • Θάμνος
  • ειμαι επι πτυχιο πλεον!!!!
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 12:29:10 μμ »

Ειναι σε περιοχη που πιανει αρκετο κρυο εξου και το ονομα Κρυονερι.Εκει ολοι εχουν λευλαντ και χαλεπια.Ψάχνω την διαφορα.Θελω να κάνει πλεγμα.
Καταγράφηκε
4

Cave

• Gold Member
  • Δάσος
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 12:39:05 μμ »

Καλημέρα κι από μένα...

Πολύ μου αρέσουν οι προτάσεις του Κώστα και κυρίως  το "δικό μας" Κυπαρίσσι, το Λούσιντουμ κι η Φωτίνια και κυρίως ο συνδυασμός των 2 τελευταίων, που τα χρησιμοποιώ κι εγώ συχνά...

Έχω να προτείνω και κάτι ακόμα, διαφορετικό και ολίγον "εξωτικό"!

Μπαμπού!!!! ...φτάνει άνετα τα 2μ ύψος και τα ξεπερνάει, οπότε θέλει ένα μάζεμα (όπως όλα άλλωστε) όταν μεγαλώσει.
Χρειάζεται λίγο υπομονή στην αρχή μέχρι να "πυκνώσει", αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι ιδιαίτερα καλαίσθητο και πρωτότυπο!!! Αν μάλιστα συνδυαστεί με βότσαλο στο έδαφος, δίνει μια άλλη διάσταση... φυσικά αν ταιριάζει και στο ύφος του σχεδίου σου!

Επίσης κάτι πολύ σημαντικό για τις πόλεις που ζούμε είναι πως το μπαμπού απελευθερώνει στην ατμόσφαιρα 30% περισσότερο οξυγόνο (και αποθηκεύει αντίστοιχα περισσότερο CO2) από το μέσο όρο!!!

Η φωτογραφία που ποστάρω δεν είναι χαρακτηριστική για φράκτη, αλλά μεμονωμένο, νομιζω όμως ότι είναι εύκολο να το φανταστείς! :)

Ένα μειονέκτημα στην Ελλάδα είναι το κόστος (1,5-1,75 στα 25 με 30 ευρώ λιανική), αλλά αν τα πάρεις μικρά κι έχεις υπομονή λίγο στην αρχή αυτό μειώνεται... το μπαμπού άλλωστε πολλαπλασιάζεται με ένα είδος ριζωμάτων κατά μήκος του εδάφους και "γεννιούνται" καινούρια φυτά κάθε χρόνο, πυκνώνοντας το φράκτη μας! :) Παράλληλα η ανάπτυξή τους είναι ιδιαίτερα γρήγορη!!!

Τέλος για όποιον τον ενδιαφέρει, οι γνώστες του feng-shui αναφέρουν πως το μπαμπού είναι φυτό με ιδιαίτερα θετική ενέργεια!!!  :o :o :o

Κι εγώ προσπαθώ να πείσω ένα φίλο που του σχεδιάζω εδώ και κάνα χρόνο (!!!!) τον κήπο στο καινούριο του σπίτι να το βάλουμε, αλλά όλοι έχουν μάθει τα λέιλαντ και τα γκόλντ-κρεστ και δυσκολεύονται να φανταστούν κάτι διαφορετικό στον δικό τους κήπο!
Καταγράφηκε
That's all folks!!! ;)

Cave

• Gold Member
  • Δάσος
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 12:45:38 μμ »

Ειναι σε περιοχη που πιανει αρκετο κρυο εξου και το ονομα Κρυονερι.Εκει ολοι εχουν λευλαντ και χαλεπια.Ψάχνω την διαφορα.Θελω να κάνει πλεγμα.

Το μπαμπού που πρότεινα θεωρητικά αντέχει μέχρι τους -15 με -20, αλλά τα "σκοτώνει" η υπερβολική υγρασία στο έδαφος κι επειδή ξέρω ότι στο Κρυονέρι υπάρχει ένα ρέμα, κάπου στη μέση του οικισμού, νομίζω ότι αν είσαι εκεί κοντά καλύτερα να το αποφύγεις, γιατί σε συνδυασμό με τις χαμηλές θερμοκρασίες της περιοχής, ο παγετός μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα... εγώ πάντως σε περιπτώσεις με περιοχές που δεν ξέρω ή γνωρίζω ότι υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, κάνω και μια βόλτα στη γειτονιά να δω τι πάει καλά και τι όχι! ;)
Καταγράφηκε
That's all folks!!! ;)

KonKarakas

• wanna be αποφοιτος
  • Διαχειριστής
  • Ζούγκλα
    • FreeDoom
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 13:27:16 μμ »

επισης οπως ειπα και στο μσν στο geobill μπορει να κανει και καποια συνθεση 

δηλαδη 2-3 σειρες διαφορετικων φυτων σε διαφορετικα υψη κ χρωματα

παραθετω κ ενα πχ

ο κηπος τους geobill ειναι 30τμ με το ματι αν ειναι παντως κανε ενα προχειρο σχεδιο με διαστασεις να το κουβεντιασουμε περισσοτερο (πλακα εχει  :D )
Καταγράφηκε

“Living on Earth may be expensive, but it includes an annual free trip around Sun..„

Florencia

• The Ultimate Spammer
  • Απόφοιτος
  • Αμαζόνιος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έτος: 2000
  • Τμήμα: Φ.Π.
  • Μη μου κολλάτε εμένα γιατί δέρνω άμα λάχει.
    • ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 16:03:30 μμ »

Εγώ λέω να βάλεις πυξάρια που είναι ακριβά και έτσι θα τους ανέβει το prestige  :azn
Καταγράφηκε
Μία από εδώ            μία από εκεί.

Θεόφιλε πάμε ouagadougou!!!!!

vasoulamiaou

• Απόφοιτος
  • Πόα
  • *
  • μιαου,μιαου,μιαουυυυ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 00:36:21 πμ »

αααα κοντα μου!!! θα σου παρω τη δουλεια :P
αν δε θελει κυπαρισσοειδη θα σου προτεινω φωτεινιες κ εγω, αλλα κ λιγουστρα αντι για βιβουρνα που δεν πολυσυμπαθω.
αντεχουν στο κρυο, κ δινουν ειδικα οι φωτεινιες ενα πολυ ομορφο χρωμα στον κηπο.
εχω δει σε κηπο τον συνδιασμο της φωτεινιας με λιγουστρο κ ηταν πολυ ομορφο το αποτελεσμα!
οσο για τα πυξαρια που προτεινε η αγαπητη flor ειναι πολυ πιο ομορφα αλλα δυστυχως ειναι πανακριβα αργουν να μεγαλωσουν κ στην κορινθια λογω υψηλης αλατοτητας στο νερο δεν επιβιωνουν.
αλλη μια λυση ειναι η αγγελικη η μικροφυλλη, μυριζει κ πολυ ομορφα την ανοιξη κ ειναι κ οικονομικη.
Καταγράφηκε
Το χοντρό μπιζέλι χορεύει τσιφτετέλι
χορεύει τσιφτετέλι στο χορό των μπιζελιών
και τα κολοκυθάκια χτυπάνε παλαμάκια
πάνω στην πρασινάδα και πάνω στο γκαζόν

xristos f

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 22, 2009, 14:37:39 μμ »

λοιπον τα μπαμπου ειναι οτι καλυτερο τα χρησιμοποιησα σε φραχτη σπιτιου και ειναι φανταστικα και ιδιαιτερα οταν πυκνωσουν το μονο προβλημα ειναι οτι η ριζες επεκτεινονται παντου να προσεξεις ποσο θα αφησεις κενο μεχρι το γκαζον εχουν κανει θραυση
Καταγράφηκε

Cave

• Gold Member
  • Δάσος
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 22, 2009, 16:54:19 μμ »

Αυτό με την επεκτατική τάση του μπαμπού είναι ίσως το σημαντικότερο από τα μειονεκτήματα του... ειδικά αν δε βρίσκεται απομονωμένο σε κάποιο παρτέρι ή γωνία, κάτι που φυσικά συμβαίνει συχνά όταν ερχόμαστε να φυτέψουμε συνήθως σε κήπους ήδη διαμορφωμένους δομικά και δεν έχουμε τη δυνατότητα να τους βρούμε εμείς τη θέση που θέλουμε...

Μια λύση πάντως που δοκίμασα (αν και λίγο δαπανηρή) ήταν να θάψω παράλληλα με τα μπαμπού ένα μεταλλικό τσέρκι από λεπτή λαμαρίνα (πλάτους 60-70 cm ...ίσως να χρειάζεται και λίγο μεγαλύτερο και μήκους όση της φύτευσης του φράκτη και κάτι παραπάνω) στο βάθος περίπου που αναπτύσσεται η ρίζα του μπαμπού ...έτσι περιορίζεις σημαντικά την εξάπλωση του μπαμπού προς εκείνη την κατεύθυνση (πχ γκαζον στην περίπτωσή σου) για όσο χρονικό διάστημα το μέταλλο αντέξει φυσικά...;)

Μια άλλη λύση που φαντάζομαι ότι μπορεί να έχει αποτέλεσμα, αλλά δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, είναι η παρόμοια χρήση γεωυφάσματος-antiroot ή πλαστικού (ή και των δύο) προς την κατεύθυνση που δε θέλουμε να εξαπλωθεί το φυτό...
Καταγράφηκε
That's all folks!!! ;)

KonKarakas

• wanna be αποφοιτος
  • Διαχειριστής
  • Ζούγκλα
    • FreeDoom
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 27, 2009, 20:43:57 μμ »

τελικα βασιλη τι έγινε?

ασχετο
ελαβα το παρακατω μηνυμα μεσω του φορουμ απο καποιον

Παράθεση
Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι.
Έχουμε κάποια γήπεδα (4) tennis διπλα στην παραλια .
Θα θέλαμε να φτιάξουμε αντιανεμικά φράγματα με δέντρα (έχει πολύ αέρα συχνά  εκεί )
Τι δέντρα θα μας προτείνατε να τοποθετήσουμε για να έχουμε μια αποτελεσματική αντιμετώπιση του αέρα και να αντέχουν στην αλμυρα που φέρνει η θάλασσα?
σας ευχαριστώ εκ των προτερων .

any ideas?
Καταγράφηκε

Cave

• Gold Member
  • Δάσος
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 27, 2009, 22:37:31 μμ »

Εγώ θα έλεγα πως με τα χρήματα που έχουν δώσει για να φτιάξουν 4 γήπεδα τέννις στην παραλία, δεν θα ήταν κακό να πληρώσουν και κάποιο συνάδελφο να τους κάνει τη δουλειά, από το να κοιτάνε πως θα τη βγάλουν στο τσάμπα, με ερωτήσεις μέσω διαδικτύου!!!! ...χαχαχαχαχα!!! :grin :grin :grin  (εχουμε καταντήσει οι γεωπόνοι "φιλανθρωπικά ιδρύματα δωρεάν συμβουλών"... )

(εκτός φυσικά αν είναι συνάδελφος αυτός που ρωτάει και ζητάει να ακούσει ιδέες, οπότε ΟΚ! ...συναδελφική αλληλεγγύη!!! ;) ;) ;))

Πάντως για παραλία (αν και είναι μικρή η εμπειρία μου) ειλικρινά κάτι που να πιάνει καλύτερα από τα Αλμυρίκια (Tamarix parviflora ή T. tetrandra) δεν έχω δει... τώρα αν μπορεί να φτιάξει ανεμοφράκτη δεν είμαι 100% σίγουρος, καθώς η ανάπτυξή τους είναι λίγο άναρχη, ενώ η κόμη τους αφήνει αρκετά κενά κυρίως στο κέντρο όταν περάσουν χρόνια (θεωρητικά με βάση τα βιβλία είναι μια αξιόπιστη λύση). Πρέπει να έχει ικανοποιητικό αποτέλεσμα αν διατηρήσει μικρές αποστάσεις φύτευσης (60-80 cm).

Το φυτό επίσης που έχω δει να αναπτύσσεται ικανοποιητικά κοντά στη θάλασσα (δεν το έχω δει σε παραλία-άμμο...) είναι η Πικροδάφνη (Nerium oleander). Αν καταφέρει να πιάσει θα μπορέσει ίσως να δημιουργήσει ένα φράκτη αρκετά πυκνό, αλλά σχετικά χαμηλό, οπότε δεν ξέρω σε ποιο βαθμό ικανοποιεί τις ανάγκες της συγκεκριμένης εγκατάστασης...

Θεωρητικά επίσης (δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, ούτε τα έχω δει φυτεμένα κάπου) ανθεκτικά στην αρμύρα της θάλασσας ειναι:

α) Βουτλέϊα - Buddleia variabillis (B. davidii) (φυλλοβόλος θάμνος, αλλά μάλλον δεν κάνει για ανεμοφράκτης)
β) Μελαλελυκη  - Melameuca ericifolia
g) Φοίνικες (δακτυλιοειδής, κανάριος, χούμιλις), αλλά μάλλον κι αυτοί δεν θα ενδείκνυνται για τη δημιουργία ανεμοφράκτη...
Καταγράφηκε
That's all folks!!! ;)

nickapos

• Απόφοιτος
  • Βλαστάρι
  • *
    • Home sweet home
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 13, 2009, 16:45:10 μμ »

Εγώ θα έλεγα πως με τα χρήματα που έχουν δώσει για να φτιάξουν 4 γήπεδα τέννις στην παραλία, δεν θα ήταν κακό να πληρώσουν και κάποιο συνάδελφο να τους κάνει τη δουλειά, από το να κοιτάνε πως θα τη βγάλουν στο τσάμπα, με ερωτήσεις μέσω διαδικτύου!!!! ...χαχαχαχαχα!!! :grin :grin :grin  (εχουμε καταντήσει οι γεωπόνοι "φιλανθρωπικά ιδρύματα δωρεάν συμβουλών"... )

(εκτός φυσικά αν είναι συνάδελφος αυτός που ρωτάει και ζητάει να ακούσει ιδέες, οπότε ΟΚ! ...συναδελφική αλληλεγγύη!!! ;) ;) ;))

Πάντως για παραλία (αν και είναι μικρή η εμπειρία μου) ειλικρινά κάτι που να πιάνει καλύτερα από τα Αλμυρίκια (Tamarix parviflora ή T. tetrandra) δεν έχω δει... τώρα αν μπορεί να φτιάξει ανεμοφράκτη δεν είμαι 100% σίγουρος, καθώς η ανάπτυξή τους είναι λίγο άναρχη, ενώ η κόμη τους αφήνει αρκετά κενά κυρίως στο κέντρο όταν περάσουν χρόνια (θεωρητικά με βάση τα βιβλία είναι μια αξιόπιστη λύση). Πρέπει να έχει ικανοποιητικό αποτέλεσμα αν διατηρήσει μικρές αποστάσεις φύτευσης (60-80 cm).

Το φυτό επίσης που έχω δει να αναπτύσσεται ικανοποιητικά κοντά στη θάλασσα (δεν το έχω δει σε παραλία-άμμο...) είναι η Πικροδάφνη (Nerium oleander). Αν καταφέρει να πιάσει θα μπορέσει ίσως να δημιουργήσει ένα φράκτη αρκετά πυκνό, αλλά σχετικά χαμηλό, οπότε δεν ξέρω σε ποιο βαθμό ικανοποιεί τις ανάγκες της συγκεκριμένης εγκατάστασης...

Θεωρητικά επίσης (δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, ούτε τα έχω δει φυτεμένα κάπου) ανθεκτικά στην αρμύρα της θάλασσας ειναι:

α) Βουτλέϊα - Buddleia variabillis (B. davidii) (φυλλοβόλος θάμνος, αλλά μάλλον δεν κάνει για ανεμοφράκτης)
β) Μελαλελυκη  - Melameuca ericifolia
g) Φοίνικες (δακτυλιοειδής, κανάριος, χούμιλις), αλλά μάλλον κι αυτοί δεν θα ενδείκνυνται για τη δημιουργία ανεμοφράκτη...

Σπίλιο αν το θέλει ο άνθρωπος για να μην πειράζει ο αέρας τους τεννίστες, η πικροδάφνη γίνεται 2 μέτρα + οπότε μπορεί να κάνει άνετα δουλιά.
Καταγράφηκε
-------------------------------
Nick Apostolakis
nickapos@oncrete.gr
http://nick.oncrete.gr
-------------------------------

Cave

• Gold Member
  • Δάσος
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 15:58:23 μμ »

Καλημέρα κι από μένα...

Πολύ μου αρέσουν οι προτάσεις του Κώστα και κυρίως  το "δικό μας" Κυπαρίσσι, το Λούσιντουμ κι η Φωτίνια και κυρίως ο συνδυασμός των 2 τελευταίων, που τα χρησιμοποιώ κι εγώ συχνά...

Έχω να προτείνω και κάτι ακόμα, διαφορετικό και ολίγον "εξωτικό"!

Μπαμπού!!!! ...φτάνει άνετα τα 2μ ύψος και τα ξεπερνάει, οπότε θέλει ένα μάζεμα (όπως όλα άλλωστε) όταν μεγαλώσει.
Χρειάζεται λίγο υπομονή στην αρχή μέχρι να "πυκνώσει", αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι ιδιαίτερα καλαίσθητο και πρωτότυπο!!! Αν μάλιστα συνδυαστεί με βότσαλο στο έδαφος, δίνει μια άλλη διάσταση... φυσικά αν ταιριάζει και στο ύφος του σχεδίου σου!

Επίσης κάτι πολύ σημαντικό για τις πόλεις που ζούμε είναι πως το μπαμπού απελευθερώνει στην ατμόσφαιρα 30% περισσότερο οξυγόνο (και αποθηκεύει αντίστοιχα περισσότερο CO2) από το μέσο όρο!!!

Η φωτογραφία που ποστάρω δεν είναι χαρακτηριστική για φράκτη, αλλά μεμονωμένο, νομιζω όμως ότι είναι εύκολο να το φανταστείς! :)

Ένα μειονέκτημα στην Ελλάδα είναι το κόστος (1,5-1,75 στα 25 με 30 ευρώ λιανική), αλλά αν τα πάρεις μικρά κι έχεις υπομονή λίγο στην αρχή αυτό μειώνεται... το μπαμπού άλλωστε πολλαπλασιάζεται με ένα είδος ριζωμάτων κατά μήκος του εδάφους και "γεννιούνται" καινούρια φυτά κάθε χρόνο, πυκνώνοντας το φράκτη μας! :) Παράλληλα η ανάπτυξή τους είναι ιδιαίτερα γρήγορη!!!

Τέλος για όποιον τον ενδιαφέρει, οι γνώστες του feng-shui αναφέρουν πως το μπαμπού είναι φυτό με ιδιαίτερα θετική ενέργεια!!!  :o :o :o

Κι εγώ προσπαθώ να πείσω ένα φίλο που του σχεδιάζω εδώ και κάνα χρόνο (!!!!) τον κήπο στο καινούριο του σπίτι να το βάλουμε, αλλά όλοι έχουν μάθει τα λέιλαντ και τα γκόλντ-κρεστ και δυσκολεύονται να φανταστούν κάτι διαφορετικό στον δικό τους κήπο!

Επανέρχομαι σε ένα θέμα που είχαμε κουβεντιάσει πριν παααααάρα πολύ καιρό, μιας και βρήκα ένα ενδιαφέρον site που δείχνει πως είναι σωστό να γίνεται η φύτευση συστάδων/φρακτών μπαμπού! Έχει ενδιαφέρον...

http://www.bambooguru.com/bamboo/installation_images/bamboo_01.html
Καταγράφηκε
That's all folks!!! ;)

Απεγνωσμένη φυτολάτρης

• Σπόρος
  • *
  • Έτος: 2011
  • Τμήμα: επισκεπτης απεγνωσμενος με τα φυτα του
  • Φυτικάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε!!
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 16, 2011, 15:00:18 μμ »

Αχ παιδια να ειστε καλα γι αυτο το θεμα χρονια προσπαθω να βαλω κατι σαν φραχτη στο μπαλκονι μου κι ολα τα φυτα πεθαινουν τωρα παραγγειλα βιβουρνο  απο τη φωτο σας που ειδα κι ο θεος βοηθος, με βοηθησαν πολύ οι φωτογραφιες ελπιζω να τα καταφερει το βιβουρνο η πικροδαφνη και τα λεμονοκυπαρισσα κι ενα τελειο δεντρακι που δεν ξερω ονομα αποδημησαν εις κυριον και το λειλαντ που μου προτειναν δεν μ αρεσε. Ελπιζω με τη βοηθεια σας να μην καταληξει κι αυτο εις τοπον χλοερον ειμαι τοσο απασχολημενη που δεν μπορω να παω φυλλαρακια του στο φυτωριο οταν εχει ασθενειες ενα φυτω και ειναι πολύ καλο που υπαρχει ενα τετοιο φορουμ, μου δωσατε ιδεα και θα στελνω φωτο απο τα φυλλαρακια στο φυτωριο απο δω και περα. Επισης αν υπηρχε μια συνδρομητικη υπηρεσια που πχ με δεκα ευρω το μηνα καποιος ερχονταν να δειή και να βοηθησει σε μεταφυτευση και λυσιμο προβληματων, τα φυτα ανθρωπων που δεν ασχολουνται πολύ η με μια λογικη τιμη επισκεψης θα ηταν πολύ καλο και θα μπορουσε να διαφημιστει.

Ερωτηση επειδη εχω και γατες υπαρχει κανενας τροπος να μην πετανε εξω τα χωματα? δοκιμασα πετρες τις πετανε κι αυτες τα ξυλαρακια επισης ξερει κανεις καποια περιφραξη γλαστρας πχ που να ειναι και ομορφη????ηκαποιον να μπορει να μου φτιαξει κατι που να επιτρεπει στο φυτο να αναπνεει ομως να μη το πειραζουν οι γατες μου???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2011, 15:14:02 μμ από Απεγνωσμένη φυτολάτρης »
Καταγράφηκε
Πάνω απο όλα θα ήθελα ένα φυτό να μου ζήσει και να τα πάει καλά με τις γατούλες μου= αιτία μόνιμης φυτικής απόγνωσης