Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Όνομα χρήστη: Κωδικός:

Αποστολέας Θέμα: αρχαριος εν οψη!  (Αναγνώστηκε 20061 φορές)

gponiris

• Σπόρος
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
αρχαριος εν οψη!
« στις: Απρίλιος 15, 2009, 04:11:07 πμ »

καλως σας βρισκω φιλοι φυσιολατρες.  :) εχω καποιες αποριες σχετικα με τα δεντρακια που εβαλα στη βεραντα μου προσφατα.  ??? ελπιζω να μπορεσετε να μου τα ονοματισετε και να με βοηθησετε στην φροντιδα τους γιατι ειναι ομορφα και προ μηνος μου τα εφεραν φιλοι.  :P ολα ειναι διαφορετικα πιστευω(λογω σχηματος και μεγεθους) και εχω κανει μεταφυτευσεις σε μεγαλυτερες γλαστρες σημερα.οι 2πρωτες ειναι λεμονοκυπαρισσα(μυριζουν λεμονι)νομιζω.οι επομενες 3 ειναι ξεραμενες εσωτερικα και πιο πολυ η 3η και 4η(οταν προσπαθησα να τις βγαλω απο κατι παλιοτερες ζαρτινιερες για να τις μεταφυτευσω τις τραβηξα απο τον κορμο,γιατι ηταν βαριες και δεν μπορουσα να τις βγαλω.βεβαια προυπηρχαν τα ξερα).  :( :'(  οι ερωτησεις μου:
1.πως λεγονται?
2.τι χρειαζονται για να αναπτυχθουν γρηγορα?
3.τι χρειαζονται γενικα για να διατηρηθουν?
4.μπορω να τα κλαδεψω εγω?αν ναι,πως μπορω να τους δωσω καποιο σχημα και απο που ξεκιναω?
5.τι να προσεχω ιδιαιτερα?
6.ειναι καλο που τα περισσοτερα εχουν φυτευτει σε ζαρτινιερες απο 60εκ μεχρι και 1μετρου ή θελω αλλη γλαστρα?
7.προσθεσα χωμα(αγορασμενο) για εξωτερικα φυτα,γιατι δεν ηξερα τι αλλο θα μπορουσα να βαλω.εκανα καλα ή χρειαζονται ειδικο χωμα?
8.στις μεγαλες ζαρτινιερες 1μ εχω βαλει απο ενα κωνοφορο στο κεντρο με στοχο να φυτεψω κανενα ομορφο φυτο δεξια του και αριστερα.ποιο θα θεωρουσατε καταλληλο?προς στιγμην σκεφτομαι γερανια,αλλα δεν θελω παντου τα ιδια.βεβαια θα προτιμουσα να κρατανε στον χρονο για να μην μπαινω στη διαδικασια να ξαναφυτευω,αλλα προπαντων να υπαρχει και ενα εναρμονισμενο ποτισμα ωστε να μην σαπισουν οι ριζες των κωνοφορων.
 :cheesy ελπιζω να μην σας ζαλισα,αλλα πιστευω οτι ειναι γνωσεις απαραιτητες για εναν αρχαριο. :angel: ευχαριστω θερμα εκ των προτερων οσους ανταποκριθουν στο θεμα μου  :cool
Καταγράφηκε

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
  • Φύλο: Άντρας
  • Τμήμα: Επιστήμης φυτικής παραγωγής
Απ: αρχαριος εν οψη!
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 15, 2009, 10:30:15 πμ »

Καλώς ήρθες στο φίφη, φίλε! Το δενδράκι που το φύλλωμα του μυρίζει λεμόνι λέγεται Cupressus macrocarpa ''Gold Crest''. Αν το φύλλωμα δεν έχει το άρωμα του λεμονιού και έχει πιό σκούρο χρώμα, είναι το Cupressocyparis leyladii. Το πρώτο σε κανονικές συνθήκες φύτευσης (στο έδαφος) φτάνει σε ύψος τα 10 περίπου μέτρα, ενώ το δεύτερο τα 15-20. Επειδή βρίσκονται σε γλάστρες και ζαρντινιέρες η ανάπτυξή τους θα είναι περιορισμένη και δε θα υπερβεί τα 1,5-2 μέτρα ανάλογα πάντα με το μέγεθος του δοχείου. Καλό θα είναι να αλλάζεις το δοχείο κάθε 2-3 χρόνια, επιλέγοντας μεγαλύτερο κατά 1 ή 2 νούμερα, όσο βεβαια το επιτρέπει ο διαθέσιμος χώρος σου. Πρόσεξε ιδιαίτερα τη στράγγιση στις γλάστρες ή τις ζαρντινιέρες γιατί η κατακράτηση υπερβολικής υγρασίας στις ρίζες προκαλεί τη μειωμένη λειτουργία τους και αργότερα σαπισμα και θάνατο του φυτού. Στη βάση κάθε δοχείου μπορεις να βάλεις μικρά σπασμενα κομμάτια από μια παλιά πήλινη γλάστρα πάνω από τις τρύπες της στράγγισης του νερού και μετά 2-3 εκατοστά πλυμένο γαρμπίλι (ψιλό χαλίκι). Επίσης φρόντισε τα πιάτα να μην ακουμπούν στις γλάστρες.
Για τη λίπανση χρησιμοποίησε ένα  υδατοδιαλυτό πλήρες λίπασμα, είτε σε υγρή μορφή είτε σε στερεή κρυσταλλική. Και τα δύο διαλύονται σε νερό σε δοχείο ή σε ποτιστήρι και μετά ποτίζουμε. Συνήθως διαλύουμε 10-20 κυβικά εκατοστά ή γραμμάρια σε 10 λίτρα νερό, η αναλόγία όμως μπορεί να είναι διαφορετική ανάλογα με το σκεύασμα οπότε ακολουθείς τις οδηγίες του κατασκευαστή. Στα συγκεκριμένα φυτά η λίπανση μπορεί να γίνεται κάθε 15 ή 20 μέρες από το Μάρτιο έως τον Οκτώβριο που είναι και η ενεργή περίοδος ανάπτυξης για τα περισότερα καλλωπιστικά φυτά. Πρέπει να προσέχεις ώστε η λίπανση να μη γίνεται όταν τα φυτά σου είναι απότιστα γιατί μπορεί να προκληθούν εγκαύματα. Αν πρόκειται να λιπάνεις, πότισε από τη προηγούμενη μέρα και λίπανε την επόμενη.
Γενικά είναι φυτά που θέλουν φως και όταν αναπτύσσονται στη σκιά ή πολύ κοντα το ένα στο άλλο οπότε αλληλοσκιάζονται, εμφανίζουν ξηράνσεις. Ξηράνση στο φύλλωμα μπορεί να προκληθεί από συσσώρευση αλάτων στο χώμα, από υπερβολική υγρασία ση ρίζα, από έλλειψη θρεπτικών στοιχείων, από υπερβολική λίπανση και από μύκητες αλλά ας μην επεκταθώ σ' αυτό το θέμα. Αφαίρεσε τη ξηρή βλάστηση και περίμενε να δεις τη εξελιξη θα έχουν.
Το κλάδεμα στη περίπτωση που συζητάμε συνίσταται σε ψαλίδισμα με ειδική ψαλίδα για το σκοπό αυτό. Η ψαλίδα είναι πιο ευχρηστη από το κλαδευτήρι γιατί βοηθά στο να δώσουμε καλύτερο σχήμα. Ξεκινάς από τη βάση του φυτού μειώνοντας σταδιακά το μήκος των βλαστών προχωρόντας προς τα πάνω. Σε καμία περίπτωση μη κόψεις τη κορυφή γιατί θα αναπτυχθεί πολύ πλάγια βλάστηση και θα χαλάσει το σχήμα. Τις λεπτομέριες μπορείς να τις κάνεις και με απλό οικιακό ψαλίδι. Το σχήμα που παίρνουν είναι αυτό του κλασσικού κυπαρισσιού.
Τα γεράνια και τα πελαργόνια σε διάφορα χρώματα είναι καλή σκέψη γιατί δεν έχουν πολύ μεγάλες απαιτήσεις σε νερό. Άλλα πολυετή μικρόσωμα ανθόφυτα που μπορείς να επιλέξεις είναι διάφορες ''μαργαρίτες'' όπως διμορφοθήκη, γκαζάνια, φελίτσια κ.α. βίνκα, υπέρικον το νάνο και άλλα πάρα πολλά. Επειδή δε θέλεις να φυτεύεις κάθε τόσο δεν σου λέω για ετήσια ανθόφυτα. Κατά τη γνώμη μου, αν μπορείς να απόφυγε τη συνύπαρξη διαφορετικών φυτών στο ίδιο δοχείο γιατί κάνει δύσκολη κάθε μελλοντική μεταφύτευση. Αν έχεις χώρο βάλτα ξεχωριστά, αν όχι προτίμησε ετήσια ανθόφυτα ο κόπος δεν θα είναι μεγάλος.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο.  :)

Καταγράφηκε

KonKarakas

• wanna be αποφοιτος
  • Διαχειριστής
  • Ζούγκλα
  • Έτος: 2006
  • Τμήμα: Επ. Φυτικής Παραγωγής
  • The boombox can change the world!
    • FreeDoom
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 15, 2009, 17:09:29 μμ »

aeonium-nick τα σπασες!! :up :up :up
Καταγράφηκε

“Living on Earth may be expensive, but it includes an annual free trip around Sun..„

gponiris

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 15, 2009, 17:14:51 μμ »

φιλε μου βοηθησες και με το παραπανω!!obey you!!!τα 2πρωτα ειναι golden crest οπως μου ειπες.τα αλλα 2καποιος μου ειπε οτι ειναι τουγιες.ειναι οντως?ακολουθαω την ιδια φροντιδα για ολα τα υπαρχοντα μου κωνοφορα?(στο ενα golden κατα την μεταφορα μου εσπασε η κορυφη κατα 7εκ περιπου.ελπιζω να μην αναπτυχθει λαθος.)
-τι διαστασεων γλαστρες προτεινεις προκειμενου να εχω το κεφαλι μου ησυχο?

οι 2ζαρτινιερες οπου τοποθετησα τα 2κυπαρισσοειδη ειναι διαστασεων 100χ40χ40.βεβαια,εστρωσα χαλικι χοντρο (απο μια οικοδομη διπλα)-αφου το ξεπλεινα πρωτα-και μετα εκανα την μεταφυτευση.καθαρισα οπως μου ειπες εσωτερικα τα κλαρια απο τα ξερα φυλα.
φυσικα για να μην ανακατευονται τα μελλοντικα φυτα που θα βαλω δεξια και αριστερα των κωνοφορων αφησα 15εκ(απο δεξια και αριστερα) περιπου μεσα στην ζαρτινιερα ωστε να τοποθετησω γλαστρες και να μην κανω μεταφυτευση.
-εκανα καλα ή θα περιοριστει η αναπτυξη των κωνοφορων?

στο κλαδεμα που αναφερες ειπες οτι ξεκιναω απο κατω προς τα πανω,αλλα δεν καταλαβαινω που πρεπει να κοψω ακριβως.στις ενωσεις των μικρων κλαριων με τα μεγαλα ή εξωτερικα περιμετρικα?στην περιπτωση που θελω να βαλω τα γερανια απο κατω μπορω να κλαδεψω τα κατω κλαρια των κωνοφορων ωστε να κανω χωρο να αναπτυχθουν?

επισης σημερα μου εκαναν δωρο μια βουκαμβιλια κοκκινη.
-χρειαζεται μεταφυτευση?αν ναι σε τι μεγεθος γλαστρας?και πως συντηρειται?ακουσα οτι θελει ηλιο αλλα η βεραντα μου βλεπει τη δυση του ηλιου.θα υπαρξει προβλημα στην αναπτυξη?

σε χιλιοευχαριστω για την καθε συμβουλη σου!περιμενω και αλλες γνωσεις! :)
Καταγράφηκε

Cave

• Gold Member
  • Δάσος
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 15, 2009, 17:59:51 μμ »

Καλώς ήρθες στο φίφη, φίλε! Το δενδράκι που το φύλλωμα του μυρίζει λεμόνι λέγεται ...
... Ελπίζω να βοήθησα λίγο. 

Couldn't agree more!!!!  :up :up :up :up +10000000000000000000000

Φίλε gponiris... όντως οι άλλες φωτογραφίες που μας δίνεις είναι τούγιες και πάνω κάτω ακολουθείς τις φροντίδες που ανέφερε ο nick πιο πριν... οι τουγιες έχουν συνήθως διαμορφωμένο ήδη το σχήμα τους (σφαίρα ή πυραμίδα), οπότε κι εσύ ακολουθείς αναλόγως...

Tο "κλάδεμα" που ανέφερε ο nick για τα κωνοφόρα σου, δεν είναι κάτι άλλο παρά κλάδεμα σχήματος... ουσιαστικά δεν κλαδεύεις, αλλά ψαλιδίζεις τις άκρες περιμετρικά δίνοντας το σχήμα που επιθυμείς, ενώ παράλληλα ανανεώνεις το φύλλωμα, που αν κι όλα τα άλλα πάνε καλά, θα γίνει πιο πυκνό... πιο "συμπαγές"!

Αφαίρεση κλάδων κάνεις μόνο σε περιπτώσεις που έχεις κάποιο ξεραμένο ή προσβεβλημένο σε όλο του το μήκος κλαδί... (στη δεύτερη περίπτωση θυμήσου πριν κλαδέψεις άλλο φυτό, να απολυμάνεις την ψαλίδα σου ή τέλος πάντων να την ξεπλύνεις πολύ καλά...)

Αν πάντως σου αρέσουν τα κωνοφόρα κι έχεις σκοπό να αγοράσεις κι άλλα, θα σου πρότεινα να αποφεύγεις τα ξενόφερτα είδη και να προτιμήσεις τα "ντόπια προϊόντα"... Κυπαρίσσι (ορθόκλαδο και πλαγιοκλαδο), γλαυκό κυπαρίσσι κ.α. (όποτε μπορέσω θα ανεφερθώ λεπτομερέστερα και με φωτογραφίες)

Για τις βουκαμβίλιες μια ερώτηση πρώτα... είναι η κλασική η αναρριχώμενη αυτή που σου χάρισαν ή compact (νάνα)?
...γενικά και στις 2 περιπτώσεις πάντως το φυτό σου θα "ψάχνει" να βρει τον ήλιο... αποτέλεσμα θα είναι τα κλαριά του να γίνουν μακρυά και "άχαρα" (μεγάλα μεσογονάτια διαστήματα) και τα "λουλούδια" της να μην είναι το ίδιο πολλά και πυκνά. Επίσης σε καμία περίπτωση μην περιμένεις βουκαμβίλια σε γλάστρα να έχει την ανάπτυξη και τη μορφή που χαζεύουμε σε πολλά σπίτια το καλοκαίρι, φυτών που είναι φυτεμένα στο χώμα...

Αυτά... ελπίζω να βοήθησα κι εγώ απ' τη μεριά μου...

Υ.Γ. Πολύ καλή λύση για την σωστή στράγγιση στις γλάστρες είναι κι ο περλίτης (αδρανές και ελαφρύ υλικό, που έχει την ιδιότητα να διογκώνεται απορροφώντας νερό... μπορεί να το προμηθευτεί κάποιος σε οποιοδήποτε σχεδόν κατάστημα οικοδομικών υλικών, επίστρωσης πλακιδιών κλπ)... έτσι γίνεται πιο εύκολος ο χειρισμός κι η μετακίνηση των φυτών σου!
ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Αντενδείκνυται για μπαλκόνια που τα βαράνε οι αγέρηδες ή για γλάστρες σε νησιά!!!!)

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2009, 18:15:26 μμ από Florencia »
Καταγράφηκε
That's all folks!!! ;)

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 15, 2009, 18:34:04 μμ »

Μπράβο συνάδελφε! Ο νέος είναι ωραιός αλλά ο παλιός.......... :up :up :up
Καταγράφηκε

gponiris

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 16, 2009, 01:48:22 πμ »

τα περισσοτερα κωνοφορα τα ειχα παρει με κλειστα ματια,οποτε δεν μπορω να μαθω ποτέ -υποθετω- αν ειναι ξενοφερτα.στο ελεος λοιπον του θεου :)
λοιπον,σημερον ελαβον το κατωθι απο μια φιλη μου επειδη δεν ηξερε τι να το κανει ?κωνοφορο υποθετω ή κυπαρισσι?ειναι και αυτο τουγια?πως μπορω να το συνεφερω?το λυπαμαι πραγματικα... :'(
ολα κατανοητα αν και εχουν μεινει μερικα ερωτηματα αναπαντητα και περιμενω!!!παντως εχετε τα θερμα ευχαριστω μου!! ;) :up :celeb:
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2009, 01:54:13 πμ από gponiris »
Καταγράφηκε

KonKarakas

• wanna be αποφοιτος
  • Διαχειριστής
  • Ζούγκλα
  • Τμήμα: Επ. Φυτικής Παραγωγής
  • The boombox can change the world!
    • FreeDoom
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 16, 2009, 02:08:30 πμ »

μοιαζει με Gold Crest εκ πρωτης οψεως φαινεται σαν να εχει μεινει πολυυυυ αποτιστο σε εντονη ηλιοφανεια ή να εχει προσβληθει απο καποιο μυκητα (κλασσικο ζητημα σε τετοια φυτα- αν κ συνηθως αυτα ξεκινανε τα ξερα απο τον κορμο προς τη περιφερεια με σχετικα ομοιομορφη πορεια, δεν αφηνουν κλαδια πρασινα)
στη φαση που φαινεται στην φωτογραφια δε νομιζω πως πλεον μπορεις να κανεις πολλα...

αλλα ας απαντησουν οι μεγαλυτεροι για πιο μεγαλη σιγουρια
(μια συμβουλη παντως θα ηταν να αφαιρεσεις τελειως τα ξερα ωστε να αποφευχθουν περαιτερω μολυνσεις (αν υπαρχουν) αλλα κ για να "αναπνευσει" το δεντρο
Καταγράφηκε

“Living on Earth may be expensive, but it includes an annual free trip around Sun..„

gponiris

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 18, 2009, 19:12:35 μμ »

αφαιρεσα ολα τα ξερα φυλλα.να αφαιρεσω και κλαδια?αν ναι,να τα κοψω εκει που ξεκιναει η συνδεση τους με το μεγαλυτερο κλαδι?επισης θα ηθελα καμια συνταγη(απο σπιτικα προιοντα) να ραντισω τα κωνοφορα να σκοτωσω τυχον ζιζανια αν γινεται.
μου κανανε δωρο αυτο το πανεμορφο λουλουδι!πως λεγεται κ πως το φροντιζω?παρατηρησα ενα μαραμενο λουλουδι.να το κοψω?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2009, 19:34:44 μμ από gponiris »
Καταγράφηκε

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 18, 2009, 19:48:22 μμ »

Αν υπάρχουν ξηροί κλαδίσκοι αφαίρεσε τους από το σημείο που εκφύονται από το κορμό. Όσον αφορά για κάποιο γιατροσόφι κατάλληλο για κωνοφόρα δεν έχω κάτι υπόψιν μου. Αν θέλεις μπορείς προληπτικά (χωρίς να είναι αναγκαίο) να κάνεις ριζοπότισμα με Aliete (κοινό όνομα fosetyl-Al) που είναι κατάλληλο για φυκομύκητες οι οποίοι προσβάλλουν συχνά τα είδη αυτά, συχνά από το φυτώριο. Το λουλούδι που ζητάς λέγεται Zinnia elegans, είναι ετήσιο καλοκαιρινό που σημαίνει ότι θα ζήσει μόνο για μία περίοδο. Όταν τελειώσει η ανθοφορία του θα φτιάξει σπόρο και μετά θα πεθάνει. θέλει ήλιο και νεράκι με λίγο λίπασμα.
Καταγράφηκε

Florencia

• The Ultimate Spammer
  • Απόφοιτος
  • Αμαζόνιος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έτος: 2000
  • Τμήμα: Φ.Π.
  • Μη μου κολλάτε εμένα γιατί δέρνω άμα λάχει.
    • ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 18, 2009, 19:51:36 μμ »

Ρε Νικ τι αετίσιο μάτι είναι αυτό που έχεις.
Τώρα μόλις θα του απαντούσα του παιδιού για τη ζίννια.

παρατηρησα ενα μαραμενο λουλουδι.να το κοψω?
Η γνώμη μου είναι να κόβεις ο,τιδήποτε ξεραμένο και μαραμένο διότι
α) δε χρησιμεύει σε τίποτα πάνω στο φυτό, ίσα ίσα που μάλλον το επιβαρύνει
β) δεν ξέρεις αν έχει προσβληθεί από κάτι και πόσο εύκολα κολλάνε τα υπόλοιπα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2009, 19:54:23 μμ από Florencia »
Καταγράφηκε
Μία από εδώ            μία από εκεί.

Θεόφιλε πάμε ouagadougou!!!!!

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 18, 2009, 19:58:09 μμ »

Πριν από λίγο πότιζα τις γλάστρες και φυσικά 2 ζίνιες. Τις βλέπω κάθε μέρα, πως να μη τις έχω μάθεί;  ::)
Καταγράφηκε

eleni

• Θάμνος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τμήμα: Ε.Φ.Π
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 18, 2009, 20:28:00 μμ »

Παιδια αν και ακομα ειμαι σε μικρο εξαμηνο και δεν εχω διδαχτει ακομα τιποτα για τα καλοπιστικα, και επειδη γνωριζω καλα τη ζιννια αφου εχουμε αρκετες στον κηπο μας, μπορω να πω με σιγουρια σχεδον οτι το λουλουδι στη φωτογραφια ειναι νταλια (βλ. φωτο) μιας και εχουμε και νταλιες, οι οποιες ειναι πολυετη φυτα και αναπαραγονται με κονδυλους.

Καταγράφηκε

tpitsi

• Απόφοιτος
  • Πόα
  • *
  • τέλος
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 18, 2009, 20:29:19 μμ »

κι εγώ για νταλιες τις εκοψα στη φωτό μπραβο eleni!
Καταγράφηκε
Οι άνθρωποι που μάχονται μια μέρα είναι καλοί!Οι άνθρωποι που μάχονται ένα χρόνο είναι καλύτεροι!!Αυτοί όμως που μάχονται όλη τους τη ζωή..είναι οι απαραίτητοι!

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 18, 2009, 20:39:55 μμ »

Έχεις δίκιο Ελένη, εγώ δε πρόσεξα καλά τα φύλλα.  :-[
Καταγράφηκε