Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Όνομα χρήστη: Κωδικός:

Αποστολέας Θέμα: πρόβλημα με φυλλα στην μανολια  (Αναγνώστηκε 7121 φορές)

Στέφανος

• frost
  • Θάμνος
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Φύλο: Άντρας
πρόβλημα με φυλλα στην μανολια
« στις: Μάιος 09, 2009, 21:16:06 μμ »

Εξω απο το σπιτι της η γειτονισσα μου εχει βαλει μια μανολια, η οποια εμφανισε αυτα τα συμπτωματα, ριξτε μια ματια
μηπως ξερουμε τα αιτια του προβληματος?
Καταγράφηκε
IMHO

egomara

• Απόφοιτος
  • Πόα
  • *
Απ: πρόβλημα με φυλλα στην μανολια
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 10, 2009, 17:12:37 μμ »

Με την πρώτη ματιά θα έλεγα ότι μπορεί να αποκλειστούν τα μυκητολογικα, βακτηριακά και εντομολογικά αίτια. Όποτε μάλλον θα πα΄με σε αβιοτικούς παράγοντες, αν είναι κάποιος παράγοντας εν γένη. ¨εχω κατεβάσει τις φωτογραφίες για να τσεκάρω κάτι οπότε θα μπορώ να βοηθήσω καλύτερα. Ωστόσο κάποια ερωτήματα υπάρχουν : είναι πολλά τα φύλλα;, παραμένουν στο δέντρο ή πέφτουν; είναι πρώτη φορά που εμφανίστηκε το φαινόμενο; [αυτά για τώρα]
Καταγράφηκε

Simon

• Θάμνος
  • Έτος: 2006
  • Τμήμα: Α.Ο.Α.
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 10, 2009, 21:37:54 μμ »

Συμφωνώ, κατά πάσα πιθανότητα είναι κάποιο πρόβλημα με το έδαφος. Μήπως πέρασε κάποια περίοδος χαμηλών θερμοκρασιών; Δε μας λες και τί ηλικίας είναι. Οι μανόλιες είναι απαιτητικές σε έδαφος, χρειάζονται νομίζω σίδηρο εκτός από τα κλασσικά, και νομίζω τις ενοχλεί το ασβέστιο. Τα ερωτήματα του (της?) προλαλήσαντα είναι σημαντικά για την επίλυση του προβλήματος...
Καταγράφηκε
Εκεί που ξεκινάει η γεωπονική, σταματάει η λογική...

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
  • Τμήμα: Επιστήμης φυτικής παραγωγής
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 10, 2009, 22:01:16 μμ »

Η μανόλια όπως σωστά είπες είναι οξύφιλο φυτό, έτσι η υψηλή περιεκτικότητα του εδάφους σε βασικά κατιόντα μπορεί να προκαλέσει προβλήματα σαν κι'αυτό. Με τη πρώτη ματιά δείχνει για τοξικότητα, όμως συνήθως οι τοξικότητες συνοδεύονται από νέκρωση και ξήρανση κάτι που από τις φωτογραφίες δε φαίνεται.
 Το ερυθρωπό χρώμα των φύλλων μπορεί να είναι και αποτέλεσμα θερμικού στρές από υψηλές ή χαμηλές θερμοκρασίες σε συνδυασμό με υψηλή ηλιακή ακτινοβολία.   Παρόμοιες  ερυθροκαστανές κηλίδες σε φύλλα εσπεριδοειδών αποδίδονται από το συνάδελφο Φ. Τσαπικούνη σε βιβλίο του, στη παραπάνω αιτία.   
Καταγράφηκε

Στέφανος

• frost
  • Θάμνος
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 11, 2009, 00:24:04 πμ »

δυστυχως δεν ξερω ποσο καιρο βρισκεται η μανολια εκει, αλλα με μια προχειρη υποθεση νομιζω 2 χρονια
το σημειο ειναι στην πολη, στην δραπετσωνα για την ακριβεια, που σημαινει οτι οι θερμοκρασιες ειναι εντος πλαισιων πολης κοντα στην θαλασσα
η οξεοβασικη ισορροπια ισως ειναι μια αιτια εφ οσον αναφερθηκατε στην οξεοφιλια της μανολιας(εχω μια υποψια)
τα φυλλα που εχουν πεσει ειναι αρκετα, μου μαζεψε καμια 25αρια και μου τα φερε στην πορτα
Καταγράφηκε
IMHO