Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Όνομα χρήστη: Κωδικός:

Αποστολέας Θέμα: βοηθεια για επιλογη δεντρων για.... περιφραξη  (Αναγνώστηκε 50206 φορές)

fishaki

• Σπόρος
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Φύλο: Άντρας
βοηθεια για επιλογη δεντρων για.... περιφραξη
« στις: Ιούλιος 31, 2009, 01:44:58 πμ »

κατ' αρχας καλησπερα για την πρωτη μου επαφη μαζι σας!!!

οφειλω να σας πω οτι δεν ειμαι φοιτητης της σχολης σας, ουτε γνωριζω και πολλα απο κηπουρικη, αλλα μου αρεσουν τα φυτα και τα λουλουδια γενικοτερα. απο μικρος ζω σε σπιτι με κηπο αλλα τα τελευταια χρονια τον εχουμε παραμελησει καπως και σκεφτομαι να κανω καποιες αλλαγες. αυτος ειναι ο λογος που ηρθα στη παρεα σας και ελπιζω να με βοηθησετε καθως και να μαθω ή και να διδαξω στο μελλον εδω μεσα :P

στο θεμα μου τωρα.

θελω περιμετρικα του κηπου μου να βαλω δεντρα ωστε να μην βλεπω το τσιμεντο απεναντι και να εχω σκια το καλοκαιρι. τα δεντρα θα μπουν σε κοντινη αποσταση μεταξυ τους για τον λογο που προαναφερα. επισης θα πρεπει να εχουν σαν τελικο μεγεθος σχετικα μεγαλο υψος για να κανουν οσο δυνατον καλυτερα την ιδια δουλεια τους και στον 1ο οροφο. επισης να ζουν στο κλιμα της Αθηνας να εχουν οσο το δυνατον πυκνοτερο φυλλωμα και να μην πεφτουν τα φυλλα τους το φθινοπορο για λογους καθαριοτητας αλλα κυριως για να παρεχουν μια ικανοποιητικη προστασια στο σπιτι απο τους ανεμους του χειμωνα. αναγκες σε νερο δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα αλλα καλο θα ηταν να ειναι ελαχιστες. επισης δεν με ενδιαφερει αν εχουν καρπους ή ανθη. εχω δει στα προαστια κατι δεντρα καλοπιστικα που θυμιζουν κυπαρισια, ελατα ή κατι τετοιο. αναλογα με το κλαδεμα περνουν και τη μορφη που θελεις. δεν ξερω αν υπαρχει κατι τετοιο γι αυτο και απευθυνομαι σε εσας τους ειδικους!!! αν υπαρχει και το γνωριζετε παρακαλω βοηθηστε με....

αν ειπα κατι λαθος, παραλογο ή υπερβολικο συγχωρεστε με!!!
Καταγράφηκε
Φιλικα
Θανασης

Νίνα

• Πόα
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: βοηθεια για επιλογη δεντρων για.... περιφραξη
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 31, 2009, 03:24:03 πμ »

Καλησπερα!!! Λοιπον απο προσωπικ εμπειρια να βαλεις τουγιες! Εγω αυτες εχω σπιτι μου! Το θεμα ειναι οτι μεγαλωνουν αργα γι αυτο αν θες αμεσα "φυσικο φραχτη" θα παρεις απο φυτωριο μεγαλωμενες.. αλλα θα ναι ακριβες! Πληρουν όλες τις προυποθεσεις που εθεσες εκτος της σκιας.. Καταναλωση νερου νομιζω ειναι κανονικη..
Καταγράφηκε

KonKarakas

• wanna be αποφοιτος
  • Διαχειριστής
  • Ζούγκλα
  • Έτος: 2006
  • Τμήμα: Επ. Φυτικής Παραγωγής
  • The boombox can change the world!
    • FreeDoom
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 31, 2009, 09:42:16 πμ »

γενικα για περιφραξεις μπορεις να χρησιμοποιησεις πολλα διαφορετικα φυτα

θαμνωδη
Λιγουστρα (η ευκολη κ φθηνη λυση), Βιβουρνα (διαφορα ειδη) και Φωτεινιες, κανουν γρηγορα συμπαγη κ καλο φρακτη

μετα παμε σε κυπαρισσοειδη
οι τουγιες προσωπικα δε μου πολυ αρεσουν γιατι αργουν πολυ κ μερικες φορες εμφανιζουν ευαισθησιες σε μυκητιασεις (οπως κ ολα τα κυπαρισσοειδη) μπορεις να βαλεις Λειλαντ που ειναι πλεον το πιο συνηθισμενο (θα το βρεις σχεδον παντου) ή gold Crest (επισης ευαισθητο- αλλα πολυ ομορφο) κ προφανως κ το δικο μας το ελληνικο κυπαρισσι (ορθοκλαδο, πλαγιοκλαδο ή γλαυκο)

ισως επανελθω αργοτερα με εικονες απο το καθε ενα να σχηματισεις μια καλυτερη γνωμη

edit: κατι πιο extreme κ exotic που εχω συναντησει ειναι φρακτης απο μπαμπου το οποιο τα σπαει! ωστοσο δε ξερω αν φτανει τα υψη που θες κ εχει μεγαλες απαιτησεις σε νερο (το ειχα δει σε υψος 2μιση - 3 μετρων/ υποθετω αφου θες κ πρωτο οροφο μιλαμε για περιπου 4μιση μετρα)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2009, 09:44:48 πμ από KonKarakas »
Καταγράφηκε

“Living on Earth may be expensive, but it includes an annual free trip around Sun..„

fishaki

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 01, 2009, 15:28:17 μμ »

αυτο που με ενδιαφερει ειναι να καθομαι στην αυλη μου και να μη βλεπω το τσιμεντο απεναντι και να μη με βλεπουν. αυτο που λεω για τον α οροφο, επειδη ειναι δυσκολο να κανω σκια στο υψος αυτο (θα χρειαστω δεντρο τερας, τουλαχιστον να μην εχει οπτικη επαφη καποιος απο το δρομο στο διαμερισμα του πρωτου οροφου. δηλαδη ενα υψος καπου 6-8 μετρα ειναι καλα (το σπιτι ειναι και ψηλοταβανο).

ολα τα παραπανω προυποθετουν οτι τα δεντρα θα πρεπει να ειναι ψηλα(6-8 ή και 10 μετρα) να εχουν πλατος, πυκνο φυλλωμα και να κλαδευονται ωστε να μπορεις να τους δωσεις το σχημα που θελεις.

επειδη γνωριζω οτι καποια δεντρα προκαλουν ζημιες στα θεμελια του σπιτιου με τις ριζες τους (οπως η ελια) αν γνωριζαται και περι αυτο θα ημουν ιδαιτερα ικανοποιημενος. καταννοω ομως οτι ενα ψηλο δεντρο θα εχει και μεγαλες ριζες.

συζητω και για θαμνωδη φυτα αλλα θα φτασουν τουλαχιστον ενα ικανοποιητικο υψος? ας πουμε 6 μετρα?

παιδια αν γνωριζεται και επιστημονικες ονομασιες καλο θα ειναι!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2009, 15:34:25 μμ από fishaki »
Καταγράφηκε
Φιλικα
Θανασης

fishaki

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 01, 2009, 15:33:22 μμ »

μηπως γνωριζει καποιος ενα βιβλιο που να με καλυψει για τα φυτα κηπου? κυριως θαμνοι και δεντρα. ψαχω στο διαδυκτιο να βρω καποια βαση δεδομενων που να εχει φωτο, χαρακτηριστικα, απαιτησεις σε νερο, ηλιο και εδαφος αλλα τιποτα. ολο εμπορους βρισκω. αν δεν επιτρεπεται η δημοσιευση αυτου που ζητω εδω,  ας μου στειλει πμ.  ευχαριστω
Καταγράφηκε
Φιλικα
Θανασης

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
  • Τμήμα: Επιστήμης φυτικής παραγωγής
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 02, 2009, 07:52:54 πμ »

Φίλε τα κωνοφόρα που πρότειναν οι συνάδελφοι, είναι η καλύτερη λύση για οπτική ''μόνωση''. Όλα έχουν γρήγορη ανάπτυξη και σχετικά μικρές απαιτήσεις σε φροντίδα. Για καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα μπορείς να φυτέψεις εναλλάξ Cupressocyparis leylandyii με Cupressus macrocarpa ''Gold Crest'' ή Cupressus arizonica ''Conica'' (γλαυκό κυπαρίσσι). Ο διαφορετικός χρωματισμός του φυλλώματος σπάει τη μονοτονία και δίνει καλύτερο αποτέλεσμα. Κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερα να αφήσεις τα δένδρα να αναπτυχθούν ελεύθερα, χωρίς ψαλιδίσματα. Το ψαλίδισμα μπορεί να γίνει σε δένδρα μέχρι το πολύ 3 μέτρα, μετά είναι ιδιαίτερα δύσκολο και δαπανηρό καθώς χρειάζεται επιπλέον εξοπλισμό και σκαλωσιές που είναι πανάκριβες για ενοικίαση.

Τα δένδρα πρέπει να φυτευθούν σε αποστάση τουλάχιστον 1 μέτρου μεταξύ τους και 0,5 μέτρα από τη τσιμέντινη κατασκευή, ώστε να αποφευκτούν προβλήματα στο μέλλον αλληλοσκίασης μεταξύ των κλάδων και ζημιών στα δομικά στοιχεία. Όταν τα δένδρα φτάσουν το επιθυμητό ύψος, μπορείς να κόψεις τις κορυφές για να ανασταλλεί η καθ' ύψος ανάπτυξη. Τη θερμή περίοδο θέλουν πότισμα. Όσο είναι νεαρά οι ανάγκες τους καλύπτονται με 6-8 λίτρα νερό την εβδομάδα. Μεγαλώνοντας η ποσότητα αυξάνεται και μειώνεται η συχνότητα. Οι ρίζες των συγκεκριμένων δένδρων δε δημιουργούν προβλήματα στις κατασκευές, εφόσον φυτευθούν σε μία απόσταση ασφαλείας. Η περίπτωση των θάμνων δεν θα δώσει το αποτέλεσμα που θέλεις, καθώς είναι εξαιρετικά δύσκολο να φτάσουν σε τόσο μεγάλο ύψος.  :) 
Καταγράφηκε

fishaki

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 07, 2009, 20:30:17 μμ »

ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες πληροφοριες σας!! Προσανατολιζομαι για Τουγια!! τελικα λογω χωρου (οχι οτι δεν εχω αλλα θα πρεπει να φτιαξω την αυλη μου απο την αρχη) και λογω ευκολιας, δεν θα φυτεψω περιμετρικα και δεν θα κλαδευω για να φτιαξω το τοιχος που ειπα πιο πριν, αλλα θα φυτεψω 5-6 δεντρα απο την δυτικη πλευρα, αφηνοντας τα να αναπτυχθουν χωρις κλαδεμα-ψαλιδισμα  οπως λέει ο φιλος aeonium-nick ωστε να πετυχω σκιαση στην οικοδομη τις απογευματινες ωρες της θερινης περιοδου.

οι μυκητιασεις πως εμφανιζονται (την αιτια δηλαδη), πως τις καταλαβαινω και πως αντιμετωπιζωνται?

aeonium-nick:
"Για καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα μπορείς να φυτέψεις εναλλάξ Cupressocyparis leylandyii με Cupressus macrocarpa ''Gold Crest'' ή Cupressus arizonica ''Conica'' (γλαυκό κυπαρίσσι)."
Εχεις καμια φωτο με το συνδιασμο αυτο να παρω μια γευση? δεν μπορω να το φανταστω.
Επισης, οταν λες οτι οι ρίζες των συγκεκριμένων δένδρων δε δημιουργούν προβλήματα στις κατασκευές, εφόσον φυτευθούν σε μία απόσταση ασφαλείας, εννοεις το μισο μετρο που προαναφερεις ή το μισο μετρο αφορα μονο το φυλλωμα και τα δομικα στοιχεια του κτιριου που φαινονται (τοιχωματα, μπαλκονια, κτλ)? αυτο που με ενδιαφερει γιατι δεν βλεπω και θελω να εχω σιγουρια ειναι τα θεμελια.

Κατι αλλο τωρα. οταν λεμε οτι ενα φυτο πολλαπλασιαζεται με μοσχευμα τι εννουμε? φανταζομαι οτι κοβουμε καποιο κοματι κλαδι ή φυλλο και απλα το φυτευουμε ή θελει καποια προεργασια? τι εννουμε το κοβουμε με νυχι? μιλαω για τη Τουγια κυριως αλλα και γενικοτερα.

καποια φοινικοειδη πολλαπλασιαζονται λεει με μοσχευμα ή με σπορους. γενικα πως καταλαβαινουμε οτι  ο σπορος ειναι ετοιμος για φυτεμα?

Καταγράφηκε
Φιλικα
Θανασης

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 08, 2009, 10:24:52 πμ »

Θανάση τα δένδρα αυτά δε δημιουργούν προβλήματα στις κατασκευές, γιατί η διάμετρος του κορμού τους στη βάση φτάνει στη πλήρη ανάπτυξη τα 10-15 εκατοστά. Επίσης οι χονδρές ρίζες δε προχωρούν σε βάθος ώστε να βλάψουν τα θεμέλια. Τα 50 εκατοστά απόσταση ασφαλείας από τοίχους ή μάντρα που αναφέρω, αφορούν τη προστασία τους από ραγίσματα από το λεγόμενο ''σήκωμα'' των ριζών, αλλά και να περιοριστεί όσο είναι δυνατό η ασφυξία της εσωτερικής προς το τοίχο πλευράς του φυλλώματος και να εξασφαλιστεί μια ελάχιστη ποσοτητα φωτισμού προς αυτή.
 Τώρα όσον αφορά στα μοσχεύματα, αυτά είναι τμήματα βλαστών μήκους 10-20 εκατοστών που κόβονται από το μητρικό φυτό και φυτευόμενα σε ελαφρύ υπόστρωμα από ποταμίσια άμμο, μίγμα τύρφης και περλίτη 1:1 ή σκέτο περλίτη, ριζοβολούν υπό συγκεκριμένες συνθήκες υγρασίας και θερμοκρασίας και δίνουν νέα φυτά όμοια με το μητρικό. Μπορεί να είναι μοσχεύματα φυλλοφόρα που λαμβάνονται αργά την άνοιξη ή άφυλλα ξυλοποιημένα που κόβονται το χειμώνα (αυτό αφορά μόνο τα φυλλοβόλα βέβαια). Τα μοσχεύματα συνήθως προέρχονται από το κορυφαίο ή το μέσο τμήμα των βλαστών, οι οποίοι πρέπει να είναι εύρωστοι και χωρίς ασθένειες. Στη βάση το μοσχεύματος κάνουμε μία ευθεία τομή σε απόσταση 0,2-0,3 εκατοστά από το τελευταίο ''γόνατο'' ή κόμβο, ενώ στό άνω άκρο μία τομή υπό γωνία 45 μοιρών σε κατεύθυνση αντίθετη από το κόμβο και απόσταση περίπου 0,5-1 εκατοστά. Η ριζοβολία των μοσχευμάτων διευκολύνεται αν πρώτα εμβαπτιστεί ή βάση τους (1-2 εκατοστά) σε ορμόνη ριζοβολίας όπως το ινδολοοξικό οξύ (IAA), το ινδολοβουτυρικό οξύ (IBA) ή το ναφθαλινοξικό όξύ (ΝΑΑ). Σε καταστήματα με γεωπονικά είδη μπορείς να τα βρείς εύκολα. Τα μοσχεύματα ριζοβολούν μετά από 2-3 μήνες ανάλογα με το φυτό. Το υπόστρωμα πρέπει να διατηρείται υγρό όχι όμως υπερβολικά. Για να μειώθεί η απώλεια υγρασίας από τα φύλλα, αφαιρούμε τα περισσοτερα αφήνοντας 2-3 για να φωτοσυνθέτουν. Επίσης μπορούμε μετά να καλύψουμε το μόσχευμα με ένα μεγάλο ποτήρι, η βάση του οποίου πρέπει να τοποθετείται έτσι ώστε να αφήνει τον αέρα να ανανεώνεται. Σε περιπτώσεις φυτών όπως ο φίκος το μόσχευμα μπορεί να είναι ένα πολύ μικρό τμήμα του βλαστού που περιλαμβάνει ένα μόνο φύλλο και ένα μάτι, ενώ στη περίπτωση της βεγόνιας, της πεπερόμιας ή ορισμένων παχύφυτων, μπορεί να είναι μόνο το φύλλο.
 Στη περίπτωση των μοσχευμάτων με τακούνι, αναφερόμαστε σε βλαστούς πράσινους ή ξυλοποιημένους που εκφύονται πλάγια σε κάποιο κλαδίσκο και αποκόπτονται από αυτόν μαζί με το μικρό τμήμα της βάσης τους δηλ. έχω το μόσχευμα μαζί με ένα τμήμα 1 εκατοστού από το κλαδίσκο. Συνήθως τα μοσχεύματα με τακούνι ριζοβολούν πιο εύκολα. Όσον αφορά στα κωνοφόρα και κυρίως τούγιες, λέιλαντ, γκόλντ κρεστ και γιουνίπερους τα μοσχεύματα παίρνωνται με ''ξεμασχάλιασμα'' από το κλάδο δηλ. πιάνω τη βάση του μοσχεύματος με το δείκτη και τον αντίχειρα και τραβώ προς τα κάτω, έτσι αποχωρίζεται το μόσχευμα μαζί με μικρό τμήμα φλοιού και ξύλου από το κλάδο, το οποίο αναφέρεται σα νύχι. Τα καλύτερα μοσχεύματα στα κωνοφόρα λαμβάνονται από το κορυφαίο τμήμα τους.
 Αν υπάρξει πρόβλημα με ασθένειες τα συμπτώματα είναι κατά τόπους ξηράνσεις στο φύλλωμα που μπορεί να συνυπάρχουν με μικρές πληγές στους κλαδίσκους που έχουν ρετσίνι. Τις περισσότερες φορές όμως οι ξηράνσεις οφείλονται σε έλλειψη νερού ή αλληλοσκίαση των κλάδων λόγω πολύ πυκνής φύτευσης. Αν όμως στη πορεία παρουσιαστεί κάτι, εδώ είμαστε! Οι σπόροι των φοινικοειδών είναι έτοιμοι για συλλογή  όταν οι καρποί έχουν ωριμάσει πλήρως και αρχίζουν να συρρικνώνονται. Καθαρίζουμε το περίβλημα του καρπού, ξεπλένουμε το σπόρο και το στεγνώνουμε. Την επόμενη άνοιξη τους μουσκεύουμε για 1-2 μερες στο νερό και τους φυτεύουμε σε γλάστρες  στην αρχή.

Υ.Γ.Φωτογραφία που ζητάς δυστυχώς δεν έχω.  ;)       
Καταγράφηκε

fishaki

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 08, 2009, 11:51:09 πμ »

:cheesy
εισαι θεος!! το σεμιναριο ηταν πολυ καλο, αν και δεν καταλαβαινω καποιους ορους λογω της ασχετοσυνης μου.... :-[ θα ψαξω ομως και θα τα βρω ομως!!!!

επειδη ειμαι ας πουμε πατεντακιας και μου αρεσει η χαρα της δημιουργιας, πως μπορω να ξεχωρισω οτι η τουγια ειναι ποικιλια που ψηλωνει αρκετα? υπαρχουν σημαδια απο ενα νεαρο δεντρο? ρωταω γιατι στην περιοχη μου εχουν πολλοι και ειναι ευκολο να βρω μοσχευματα. επισης σε περιπτωση που αγορασω ετοιμα δεντρα, θελω να γνωριζω και να μην με κοροιδεψουν και μου βγει κανενα δεντρακι 3-4 μετρων. (η επιφυλαξη του ελληνα και χωρις να θελω να προσβαλλω τους συναδερφους σας!!!)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2009, 11:57:47 πμ από fishaki »
Καταγράφηκε
Φιλικα
Θανασης

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 08, 2009, 21:42:09 μμ »

Θανάση το είδος της τούγια Thuja orientalis,  φτάνει σε ύψος το μέγιστο τα 4-5 μέτρα γι' αυτό ξανασκέψου αν σε ικανοποιεί. Μοσχεύματα θα φροντίσεις να πάρεις από δένδρα και όχι από θαμνώδεις τούγιες. Να προέρχονται από κλαδιά υγιή με καλή εμφάνιση χωρίς ξηράνσεις. Πρέπει όμως να γνωρίζεις ότι το ποσοστό ριζοβολίας των μοσχευμάτων και ιδιαίτερα των κωνοφόρων, είναι αρκετά μικρό σε ερασιτεχνικό επίπεδο. Για να έχουμε υψηλό ποσοστό επιτυχίας απαιτούνται συγκεκριμένες συνθήκες φωτισμού, θερμοκρασίας περιβάλλοντος και υποστρώματος ριζοβολίας και πολύ υψηλή σχετική υγρασία αέρα (σύστημα υδρονέφωσης). Φυσικά δε σου λέω να μη δοκιμάσεις, αλλά θα καθυστερήσεις να πάρεις τα φυτά που θέλεις και θα περάσει πολύς χρόνος που θα βλέπεις το τσιμέντινο τοίχο που δε θες.
 Όπως σου είπα η τούγια που θα ζητήσεις αν τελικά πας σε φυτώριο είναι η Thuja orientalis η δενδρώδης (προσοχή γιατί υπάρχει θαμνώδης και νάνα). Η τιμή των δένδρων καθορίζεται από το ύψος τους και όχι από το μέγεθος της γλάστρας (συνήθως αναφέρεται σε λίτρα). Το ύψος του φυτού μετράται από τη βάση του κορμού δηλ. από το σημείο που εφάπτεται ο κορμός στο χώμα της γλάστρας και όχι από τη βάση της γλάστρας. Τα δένδρα πρέπει να έχουν φύλλωμα με ζωηρό χρώμα, να μην έχουν ξηράνσεις, τα κλαδιά να είναι καλοσχηματισμένα και η κόμη να μην έχει κενά. Τα νεαρά δένδρα γενικά εγκαθίστανται καλύτερα σε σχέση με τα μεγαλύτερα. Επίσης να λάβεις υπόψην σου ότι θα χρειαστούν για το πρώτο διάστημα υποστήλωση, γι΄αυτό θα πρέπει να πάρεις ή να βρείς πασσάλους.
 Για το πολλαπλασιασμό των κωνοφόρων με μοσχεύματα θα βρείς πληροφορίες στο παρακάτω σύνδεσμο:
 http://www.valentine.gr/conifer_cuttings_gr.php στο ίδιο site θα βρείς διάφορα που αφορούν σε φυτά και κηποτεχνία.
 Ελπίζω να βοήθησα.  :)
Καταγράφηκε

fishaki

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 08, 2009, 21:54:54 μμ »

εισαι μεσα στο μυαλο μου.  εισαι θεος, ο ενας και μοναδικος!!!
σας ευχαριστω ολους και καλες σπουδες παιδια!!! εχετε εναν απο τους ομορφοτερους κλαδους, ειτε ζωικης ειτε φυτικης (προσωπικα μου αρεσει φυτικης), δυσκολους αλλα με πολυ ενδιαφερον.
τελος με το γλυψιμο και παλι ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες σας.
Καταγράφηκε
Φιλικα
Θανασης

fishaki

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 08, 2009, 21:57:44 μμ »

κατι τελευταιο. ποιο κωνοφορο θα φτασει ανετα τα 7 μετρα και θα κανει καλο πλαγιο ισκο τις απογευματινες ωρες?  με προβληματισες με τη τουγια που λες οτι φτανει τα 5 μετρα μονο.
Καταγράφηκε
Φιλικα
Θανασης

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 08, 2009, 22:03:44 μμ »

Το λέιλαντ και το γκόλντ κρεστ σίγουρα. Το κυπαρίσσι της αριζώνας φτάνει πολύ ψηλότερα έως και τα 10 μέτρα, αλλά δημιουργεί μεγάλο όγκο που ίσως στο μέλλον να είναι πρόβλημα.
Καταγράφηκε

Cave

• Gold Member
  • Δάσος
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 09, 2009, 01:11:36 πμ »

Καλησπέρα κι από εμένα...

Με πολύ ενδιαφέρον παρακολούθησα τη συζήτηση που είχατε στο συγκεκριμένο θέμα και για μια ακόμη φορά θαύμασα τις γνώσεις και το λέγειν (ή καλύτερα "γράφειν";;;) του συναδέλφου -πτυχιούχου- aeonium-nick και τις εξαιρετικές συμβουλές και κατευθύνσεις που έδωσε στο φίλο-επισκέπτη Θανάση, σχετικά με τις ερωτήσεις που έκανε!!!  :up :up :up

Μεταξύ των όσων προτείνει ο Νίκος, εγώ θα ήθελα να προσθέσω και την περίπτωση (που ειπώθηκε από τον Konkorakas, αλλά πέρασε στο ντούκου) για τη χρήση, στην περίπτωση αυτή του φυτικού φράκτη, του κοινού (ελληνικού) κυπαρισσιού (Cupressus sempervirens), στην πλαγιόκλαδη μορφή του (θηλυκό) φυσικά κι όχι στην ορθόκλαδη (αρσενικό) που συναντάμε στα κοιμητήρια συχνά-πυκνά, κάτι το οποίο άλλωστε αποτελεί και λόγο που πολλοί αποφεύγουν -χωρίς πολύ σκέψη- τη χρησιμοποίηση του...

Το βασικό του πλεονέκτημα είναι ότι πρόκειται για είδος που έχει εξελιχθεί στα ελληνικά καιρικά δεδομένα (αποτελεί ιθαγενές είδος) και επομένως είναι περισσότερο ανθεκτικό στις ακραίες καιρικές συνθήκες -κυρίως τις καλοκαιρινές- που επικρατούν στην Ελλάδα σε αντίθεση με τα ξενόφερτα λέϊλαντ και γκολντ κρεστ που μας "έρχονται" από πιο βόρεια κλίματα.

Η μεγαλύτερη αντοχή τους (χωρίς όμως δραματική διαφορά) έχει να κάνει ακόμα και με την μεγαλύτερη ανθεκτικότητα τους στους παθογόνους οργανισμούς (έντομα, μύκητες, ιοί) που υπάρχουν στην Ελλάδα...

Επίσης (αναλόγως της περιοχής που θα γίνει η φύτευση) νομίζω πως ταιριάζουν αισθητικά περισσότερο στην ελληνικό-μεσογειακό τοπίο, αλλά αυτό φυσικά αποτελεί προσωπική γνώμη και γούστο! Προσωπικά μου αρέσει πολύ περισσότερο και το σχήμα που μπορεί να πάρει... ιδιαίτερα στην περίπτωση που ο φράκτης θα αφεθεί ελεύθερος και δε θα του δοθεί ενιαίο σχήμα με ψαλιδίσματα, νομίζω ότι το σχήμα του έχει πολύ περισσότερο ενδιαφέρον από τα υπόλοιπα...

Στα μειονεκτήματά του η πιο αργή ανάπτυξή και ο μεγαλύτερος όγκος του, που μετά από κάποια χρόνια μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα όπως και το αριζόνικα, που σωστά ανέφερε ο Νίκος πιο πάνω!

Περισσότερα για το ελληνικό κυπαρίσσι (ή αειθαλές όπως το λένε αλλιώς) μπορείς να βρεις κι εδώ φίλε Θανάση: http://www.gardensandplants.com/GR/plant.aspx?plant_id=1004

Τέλος να σου επισημάνω (επειδή είδα ότι αναφέρθηκες και σε μοσχεύματα) ότι στην περίπτωση που θελήσεις να πειραματιστείς με αυτά, τότε θα πρέπει να υπολογίσεις ότι το επιθυμητό (ή σχετικά επιθυμητό) αποτέλεσμα της δημιουργίας του φράκτη σου, θα καθυστερήσει 1,2 ή 3 χρόνια, αναλόγως τις επιλογής των δενδρυλλίων που θα κάνεις αν αγοράσεις έτοιμα από φυτώριο ...αυτό φυσικά αφορά τα κοινά και λογικής τιμής μεγέθη δενδρυλλίων που κυκλοφορούν στην αγορά, μιας κι αν το βαστάει η τσέπη σου, μπορείς να φυτέψεις τέτοιας ηλικίας και ανάπτυξης φυτά, ώστε να πετύχεις άμεσα το επιθυμητό αποτέλεσμα ;) ;) ;) :D!!! 
Καταγράφηκε
That's all folks!!! ;)

fishaki

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 09, 2009, 13:43:49 μμ »

Πραγματικα το κυπαρισσυ μας ειναι πολυ ομορφο δεντρο. ο λογος που το απεριψα απο την αρχη ηταν αυτος που λες με τα κοιμητηρια. φυσικα δεν γνωριζα για τη διακριση αρσενικου - θυληκου.  συμφωνω οτι ειναι το καταλληλο για τη περιοχη μας, μιας που εχει προσαρμοστει στο ελληνικο κλιμα και απειλες. το θεμα ειναι οτι ειναι τερας στο υψος αλλα κυριως και στον ογκο. αλλωστε αφου το σκεφτηκα καλυτερα αποφασισα να μην φτιαξω φραχτη περιμετρικα αλλα να φυτεψω καπου 5  δεντρα στην δυτικη πλευρα αφηνοντας τα να αναπτυχθουν ελευθερα ωστε να πετυχω πλαγιο ισκιο τα απογευματα, ακομη και με ενα μικρο κενο αναμεσα τους. θα ηθελα και στη βορεινη πλευρα για τους ανεμους του χειμωνα αλλα δυστηχως δεν γινεται. στην ανατολικη πλευρα θελω να βαλω δεντρα που θα μου δινουν καρπους, οπως λεμονια, βερικοκια, ισως μηλια, πορτοκαλια και ροδακινια. δεν ξερω αν κανει να ειναι στην ανατολικη πλευρα αλλα δεν νομιζω να εχω προβλημα σε αυτο.

μαλλον θα καταφυγω στα ετοιμα νεαρα δεντρα για σιγουρη και γρηγοροτερη επιτυχια. ταυτοχρονα θελω να πειραματιστω με το πολλαπλασιασμο για αποκτηση εμπειριας. που αρεσει η φυση και θα ηθελα να μαθω πανω σε αυτη. εκτος απο τη κηπουρικη που μολις ξεκινησα να ασχολουμαι και γενικα να μελεταω εχω παθος με τα ενυδρεια και τεχνητες λιμνες!!! αλλο θεμα αυτο.
οσο για το θεμα του θαμνου ειναι μια ευκολη, πολυ ομορφη και πρακτικη λυση. το θεμα ειναι οτι δεν νομιζω να πετυχω το επιθυμητο υψος. απλα σας αναφερω οτι η οικοδομη μου (η οποια ειναι του 65,  χωρις μονωσεις, κτλ) αποτελειται απο ενα υπερψωμενο ισογειο διαμερισμα και ενα οροφο. ως παλαιο κτισμα ειναι ψηλοταβανο (καπου στα 3 μετρα καθαρο εσωτερικο υψος οροφων). υπολογιζω συνολικα οτι εχει 8-9 μετρα υψος. επομενως ο θαμνος δεν νομιζω να αποτελει λυση, οχι μονο λογω του οτι δεν μπορει να φτασει αυτο το υψος, αλλα και για τα ψαλιδισματα οταν και αν αυτος ψηλωσει αρκετα.

στα μελλοντικα σχεδια θα ηθελα να φτιαξω και ενα κηπακι στη ταρατσα ( με λιγο χωμα και μονο με εδαφοκαλυπτικα φυτα) για ευννοητους λογους αλλα δεν νομιζω να αντεχει η στατικη κατασκευη του κτιριου, αν αναλογιστη κανεις το βαρος τον διαφορων μονοσεων, χωματος και νερου που θα κρατα. χωρια το κοστος κατασκευης. να θελεις και να μην μπορεις. :(

Καταγράφηκε
Φιλικα
Θανασης