Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Όνομα χρήστη: Κωδικός:

Αποστολέας Θέμα: Κίτρινο αυγό στη ρίζα Γιουκα, Ροδόδεντρου  (Αναγνώστηκε 8889 φορές)

Βίκη

• Σπόρος
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
Κίτρινο αυγό στη ρίζα Γιουκα, Ροδόδεντρου
« στις: Αύγουστος 18, 2009, 12:17:57 μμ »

Γεια σου,

Είμαι η Βίκη από τα Ιωάννινα και έχω τρέλλα με τα φυτά. Πρίν τέσσερις μήνες αγόρασα ένα ροδόδεντρο, μία αζαλέα, ένα γιούκα και μία ορτανσία από συγκεκριμένο κατάστημα (θερμοκήπιο). Το ροδόδεντρο και η αζαλέα ξεράθηκαν πρίν ένα μήνα. Στις ρίζες του ξεραμένου ροδόδεντρου βρήκα πάρα πολλά, πολύ μικρά κίτρινα αυγά με τσόφλι. Και τώρα βλέπω να σύμβαίνει το ίδιο και στο Γιούκα. Τι αρρώστια είναι? Πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω? Επιπλέον η ορτανσία εμφάνισε ωίδιο που το αντιμετώπισα με θειαφισμα. Έχω πάρα πολλά φυτά στο σπίτι μού και δεν είχα τέτοια προβλήματα πέρα από τη μελίγκρα που αντιμετωπίζεται. Μήπως φταίει το κατάστημα που πήρα αυτά τα φυτά?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2009, 16:59:10 μμ από Florencia »
Καταγράφηκε

mazestix

• Απόφοιτος
  • Θάμνος
  • *
Απ: Κίτρινο αυγό στη ρίζα Γιουκα, Ροδόδεντρου
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 18, 2009, 22:06:23 μμ »

χμμμ.... ιδιαίτερο ενδιαφέρον βρίσκω στο θέμα :)

Είσαι στο στοιχείο μου, αλλά ομολογώ ότι ελάχιστα βγάζω από όσα έγραψες... Τα φυτά που τα τοποθέτησες? Τα βλέπει ήλιος? Αν ναι, πώς και πότε? Αφού λες ότι έχεις πολλά φυτά τότε δε ρωτάω τπτ για πότισμα. Όμως με παραξενεύει απίστευτα το "κίτρινα μικρά αυγά με τσόφλι".... Αρχικά ομολογώ ότι τα έχασα, μετά ξαναδιάβασα το "στις ρίζες" και μου μπήκε μια υποψία... Πόσο μικρά είναι αυτά τα "αυγά" ? Και πόσο στρογγυλά είναι? Μήπως είναι περίπου 1mm (μιλιμετρ.. δηλαδή θες 10 δίπλα δίπλα για να φτάσεις 1 εκατοστό), και πολύ στρογγυλά σαν κύκλος? έσπασες κάποιο από αυτά? είχε σκόνη μέσα? Το "κίτρινο" τείνει προς το πορτοκαλί? Αν όλες οι ερωτήσεις αυτές έχουν απάντηση το "ναι" τότε δεν είναι αυγά αλλά λίπασμα βραδείας αποδέσμευσης που είναι φυσικό να υπάρχουν στα "μεγάλα" φυτά (ροδόδεντρο και γιούκα).  Αν τώρα όντως μιλάμε για αυγά, μεγάλα σε μέγεθος που μέσα έχουν κρόκο κτλ, τότε πραγματικά μένω έκπληκτος και θα ρωτήσω για το πόσο τακτικά πότιζες τα φυτά σου  :P (αστειάκι)

Το ροδόδεντρο και η αζαλέα μαράθηκαν... υποθέτω ότι βρέθηκαν σε μπαλκόνι - κήπο και τα δύο... Θα σκεφτείς "γιατί όχι, μια χαρά καιρό έχει". Πριν 4 μήνες είχαμε Απρίλιο - Μάιο, καλή εποχή και για τα δύο με τη μόνη διαφορά ότι αρέσκονται σε λιγότερο ξηρή ατμόσφαιρα και σε απουσία ξηρασίας. Τώρα αν τα έβλεπε κιόλας ο Ελληνικός ήλιος, τα έχεις χάσει 100%! Ξέρω ότι είναι εξωτερικού χρου, και μάλιστα στη Βόρεια Ευρώπη τα βλέπεις να γίνονται τεράστια, όμως το καλοκαίρι είναι καυτό και μόνο σε σκιά επιβιώνουν. Αν ήταν σε σκιά, δε τα έβλεπε ήλιος, τα πότιζες τακτικά (αλλά δεν τα είχες λιώσει και στο πότισμα) και πάλι μαράθηκαν τότε σε παρακαλώ ανέβασέ μας μερικέ φωτογραφίες... Κάποιες φορές τυχαίνει να βρέχονται τα φυτά αυτά πολύ και να μένουν σε σκοτάδι, οπότε και λόγω των άνθεων (όχι το ροδόδεντρο τόσο) προσβάλλονται από βοτρύτη, όμως η εποχή που τα πήρες δε το δικαιολογεί αυτό με τίποτα...

Γιούκα: καλή επιλογή... δεν καταλαβαίνει τίποτα το φυτό... το μόνο που ξέρει είναι να μεγαλώνει και να σου βγάζει κανα μάτι αν δε προσέχεις...

Ορτανσία... Ωίδιο ε? Σκιά και πότισμα στα φύλλα να υποθέσω; Πότε στο εμφάνισε; Αμέσως μετά την αγορά ή αφού πέρασε κάμποσος καιρός.

Όσον αφορά το κατάστημα... Προφανώς πρόκειται για garden center. Τόσο η αζαλέα όσο και το ροδόδεντρο είναι εισαγωγή και το πολύ που θα έκανε το κατάστημα είναι να το μεταφυτεύσει (αν δε το αγόρασε ήδη μεταφυτεμένο). Αν τα φυτά την ημέρα της αγοράς είχαν όλα τα άνθη τους ανοιγμένα, τότε ίσως τα είχε κάμποσο καιρό. Αυτό δε σημαίνει τίποτα για το μαγαζί, απλά, όταν αγοράζουμε φυτά καλό είναι να έχουν 2-3 άνθη ανοιχτά και τα άλλα να είναι μπουμπούκια ώστε να το απολαύσουμε περισσότερο. Και τότε είμαστε και σχεδόν βέβαιοι ότι το φυτό άφησε πρόσφατα το θερμοκήπιο για να πάει στο ράφι ;)

Η γιούκα λογικά είναι μεγαλωμένη στην Ελλάδα. Είπαμε ότι πρόκειται για σκληρό φυτό :) Και η ορτανσία μεγάλωσε στην Ελλάδα, αλλά το ωίδιο πιθανότατα δεν το έπαθε στο Garden center αλλά μετέπειτα. Ειδικά εκείνη την εποχή οι πωλήσεις είναι πολύ αυξημένες και συνήθως δεν μένει κάτι για καιρό σε ένα Garden center...

ελπίζω να βοήθησα...

(για την αζαλέα δεν αξίζει να λυπόμαστε... θα ξανα άνθιζε του χρόνου την άνοιξη... με μια βόλτα στο μαγαζί, έχουν ήδη βγει οι φθινοπωρινές ποικιλίες :) )
Καταγράφηκε

Βίκη

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 19, 2009, 08:33:09 πμ »

Όλα όσα αναρωτήθηκες σωστα... :) Αλλά έχω και άλλο ροδόδεντρο και αζαλέα και γιουκα πολλά χρόνια τώρα οπότε ξέρω πως να τα περιποιηθώ. Τα συγκεκριμένα φυτά βρίσκονταν σε δυτικό μπαλκόνι με τέντα πάντα κατεβασμένη απο το μεσιμέρι και έπειτα (το γιούκα σε δυτικό). Το κλίμα στα Ιωάννινα είναι πολύ καλό για αυτά τα φυτά (εκτός τόσο του χειμώμα). Τα αβγά είχαν το κίτρινο της ώχρας και σπάζοντας τα έβγαζαν γλίτσα, ήταν συγκεντρωμένα στις ρίζες και μόνο στη μπάλα χώματος του Garden Center (γιατί τα μεταφύτευσα σε μεγαλυτερες γλάστες). Όσο για το μέγεθος των αυγών... λογικά πρέπει να έχουν λίγο παραπάνω από αυτό που υπέθεσες. Θα προσπαθήσω να τα βγάλω φωτογραφία.
Καταγράφηκε

mazestix

• Απόφοιτος
  • Θάμνος
  • *
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 19, 2009, 17:02:58 μμ »

Ο χειμώνας στα Ιωάννινα είναι μια χαρά για τα φυτά αυτά. Ειδικά αν είναι σε δυτικό μπαλκόνι. Εκτός βέβαια αν κάνει τίποτα -10 κανα βράδυ...

Τα αυγά, πρέπει να είναι πολύ σφαιρικά μπαλάκια αν έχω καταλάβει καλά, πιστεύω ότι είναι osmocote, βραδείας αποδέσμευσης λίπασμα. είναι σαν της φωτογραφίας τα μπαλάκια?

Από τη στιγμή που υπάρχει εμπειρία σε ροδόδεντρο και αζαλέα είναι περιττές οι ερωτήσεις μου... Προσωπικά δεν θα με ενδιέφερε τόσο η αζαλέα όσο το ροδόδεντρο... Πολλές φορές είναι αδύνατον να φανταστούμε τι έχει συμβεί προηγουμένως στο φυτό. Αν υπάρχει κάποια φωτογραφία... Ή ίσως, αν υπάρχει κάποια περιγραφή για τα συμπτώματα που εμφάνισε πριν μαραθεί και το πόσο καιρό έκανε να μαραθεί από την αγορά του... Ήταν πάντως λογικό να είχε osmocote μέσα :)

Άσχετο με την ερώτηση, αλλά σημαντικό για την απόλαυση... Στην Ελλάδα υπάρχει η τάση να μεταφυτεύουμε τα φυτά συνέχεια και σε όλο και μεγαλύτερες γλάστρες... Αυτό έχει να κάνει με την αισθητική πιστεύω, ή με κάποια φοβία μήπως και δε μεγαλώσει το φυτό. Το αστείο είναι ότι και οι παραγωγοί τα μεταφυτεύουν, ειδικά την αζαλέα και το ροδόδεντρο, συνήθως τα παίρνουν σε μικρές γλάστρες για να μειώνεται το κόστος μεταφοράς και τα μεταφυτεύουν πριν την πώληση ώστε να είναι και αισθητικώς πιο όμορφα. Σε σπάνιες περιπτώσεις να μην τα έχουν μεταφυτεύσεις (κυρίως όταν πρόκειται για έμπορο με μικρότερες ποσότητες). Όταν το φυτό είναι ανθισμένο, καλύτερα να το απολαύσουμε λίγο στη γλάστρα του και να αφήσουμε τη μεταφύτευση για αργότερα. Στην άνθιση το φυτό δίνει όλη του την ενέργεια και καλό είναι να μη του δημιουργούμε άλλα στρες (όχι ότι θα χαλάσει βέβαια από αυτό!). Το φυτό μεγαλώνει κανονικά και σε μικρή γλάστρα. Αυτό που πρέπει να φροντίζουμε είναι τη θρέψη του και τις κλιματικές του συνθήκες. μπορώ να επανέλθω αργότερα με φωτογραφίες φυτών σε μικρή γλάστρα, αλλά μεγάλου μεγέθους...   
Καταγράφηκε

Βίκη

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 21, 2009, 08:29:33 πμ »

Όχι τα αυγα δεν είναι έτσι. Είναι πιο μικρά σε τέλειες σφαίρες, γλοιώδη και στο χρώμα της ώχρας (μέγεθος: σαν αυγα ψαριου και λίγο μεγαλύτερα). Το ροδόδεντρο που λές είχε ανθίσει και μετά την απάνθισή του το μεταφύτευσα γιατί οι ρίζες του έβγαιναν από τις τρύπες της γλάστρας. Εγώ πάντως εξακολουθώ να υποπτεύομαι το κατάστημα. Το θέμα είναι μη μου πάθει τίποτα και το γιούκα... Θα προσπαθήσω για φωτογραφία. Ευχαριστώ παρα πολύ για το ενδιαφέρον σου.
Καταγράφηκε

mazestix

• Απόφοιτος
  • Θάμνος
  • *
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 21, 2009, 23:02:59 μμ »

Τα μπαλάκια αυτά είναι όντως πολύ μικρά, και είναι πιο σφαιρικά. Πιστεύω ότι είναι το osmocote. Μια φωτογραφία θα με βοηθήσει βέβαια

δε νομίζω να έχει κανείς πρόβλημα αν το αναφέρεις, αλλά ποιό μαγαζί ήταν στα Ιωάννινα? Για το γιούκα δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα... Δοκίμασε και  κάτι πιο διαφορετικό από φυτά, από τα απλά πολυετή:
ιβίσκο, κάνα, κίκας, μπαμπού (σε γλάστρα), πάπυρο, τραχύκαρπο και τα μικρά μονοετή για χρώμα (γράφω μόνο αυτής της περιόδου) καμπανούλα, καλούνα, πιπερίτσα, πλατύκοδο, εύστομα, χρυσάνθεμο, λεβάντα, πετούνια (ή σερφίνια) για κάτι διαφορετικό από ροδόδεντρο και αζαλέα...

αν και απο ότι κατάλαβα τα μισά θα πρέπει ήδη να φιγουράρουν στο μπαλκόνι :)

Καταγράφηκε

Βίκη

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 26, 2009, 10:29:10 πμ »

Μου κάνει εντύπωση το γεγονος ότι τα αβγα του εσπασα από το Ροδόδεντρο είχαν μέσα γλίτσα, ενώ αυτά του Γιούκα σκόνη. Μήπως επειδή το πότιζα λιγότερο και ξεράθηκαν? Το κατάστημα που πήρα τα φυτά λέγεται Valentina (αλυσίδα καταστημάτων σε όλη την ελλάδα). Αλλά σίγουρα δεν θα ξαναψωνίσω κάτι από εκεί. Δεν θεωρώ τυχαίο το γεγονός ότι 4 στα 5 φυτά που πήρα από εκεί έιχαν πρόβλημα. Έχω πάρει φυτά από τα LIDL & PRACTICER και έχουν γίνει "τέρατα".  Σκέφτομαι για τραχύκαρπο στον κήπο αλλά φοβάμαι μη μου παγώσει το χειμώνα και με τη τιμή που έχει θα πάθω συγκοπή. Το σημείο που θέλω να τον τοποθετήσω βλέπει δυτικά αλλά θα εκτίθεται δεξιά στο βορρά και αριστερά στο νότο, στα Γιάννενα το χειμώνα έχει αρκετή παγωνιά, πιστεύεις ότι θα αντέξει? Τι άλλο θα μπορουσες να προτείνεις σε δέντρο (εκτος από κυπαρρισοειδή ή φυλλοβόλα) για ένα κήπο περίπου 6 x 6 μέτρα  με τον προσανατολισμό που προανέφερα? Έχω ήδη βάλει πανασέ αειθαλείς θάμνους αλλά είναι πολύ μικροί ακόμη.
Καταγράφηκε

mazestix

• Απόφοιτος
  • Θάμνος
  • *
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 27, 2009, 13:42:07 μμ »

Δε νομίζω να παίζει τόσο ρόλο το μαγαζί, αλλά δεν πειράζει τώρα αυτό... Προσωπικά δεν θα ψώνιζα από practicer και lidl αλλά από κάποιο πιο μεγάλο garden center, όμως από την άλλη, δεν μπορούμε να γενικεύουμε, και αν το valentina έχει 2 ανεύθυνους και τα praktiker κάποιον υπεύθυνο, τότε αλλάζει το πράγμα.

Ο τραχύκαρπος είναι σχετικά ανθεκτικός, δεν ξέρω ακριβώς τι αρνητικές θερμοκρασίες έχετε και για πόσο καιρό, αλλά γενικά "αντέχει". Από εκεί και πέρα, ο κήπος είναι ιδιαίτερα προσωπικό θέμα :) Εγώ αρέσκομαι στις συνεχείς αλλαγές και μικρές πινελιές με φυτά που έχουν χρώμα. Όμως λόγω επαγγέλματος, δεν έχω κάποιον ενδοιασμό στο να πετάξω ένα φυτό όταν απανθίσει (ο περισσότερος κόσμος θέλει να βλέπει τα φυτά του να μεγαλώνουν και αυτό είναι κατανοητό).
Στις διαστάσεις του κήπου και στην τοποθεσία που βρίσκεται υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα ήδη. Το ερώτημα είναι αν θέλετε φυλλοβόλο δέντρο - θάμνο στον κήπο ή όχι; Στην Ελλάδα δεν αγαπάμε τόσο πολύ τα φυλλοβόλα και είναι λίγο άδικο γιατί το χειμώνα επιτρέπουν στον ήλιο να βλέπει τα άλλα φυτά και το καλοκαίρι κάνουν σκιά...

Αυτό όμως θα μπορούσαμε να το κάνουμε -αν θέλετε- και σαν άσκηση. Αν μου πείτε περίπου διαστάσεις κήπου (είναι 6χ6 τετράγωνο όπως λέτε ή διαφορετικό), την πλευρά που είναι το σπίτι και μερικές πληροφορίες για το τι έχετε τώρα στον κήπο, εγώ μπορώ να ανεβάσω ένα σκίτσο, και πάνω σε αυτό να δώσουν τις ιδέες τους και τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ :)
Καταγράφηκε