Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Όνομα χρήστη: Κωδικός:

Αποστολέας Θέμα: Φυτεμα λεμονιας στην γλαστρα  (Αναγνώστηκε 30587 φορές)

ΡΙΚΑ

• Σπόρος
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
Φυτεμα λεμονιας στην γλαστρα
« στις: Αύγουστος 31, 2009, 17:03:42 μμ »

Θελω να φυτεψω λεμονια σε γλαστρα μπορει καποιος να με συμβουλεψει  ποιος μηνας ειναι ο καταλληλος και γενικα τι να προσεξω?
Καταγράφηκε

mazestix

• Απόφοιτος
  • Θάμνος
  • *
Απ: Φυτεμα λεμονιας στην γλαστρα
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 31, 2009, 17:52:15 μμ »

Η λεμονιά είναι στο έδαφος τώρα? Αν ναι, πόσο μεγάλη είναι; Αν θέλετε να κάνετε κάποιο μόσχευμα από υπάρχον δένδρο είναι διαφορετικό θέμα...

Διαβάζοντας το "θέλω να φυτέψω λεμονιά σε γλάστρα" υποθέτω ότι τώρα η λεμονιά είναι το έδαφος...
Σε αυτή την περίπτωση, και αν το φυτό δεν είναι πολύ μεγάλο, ουσιαστικά μπορεί να γίνει η αλλαγή οποιαδήποτε εποχή. Θεωρητικά, αποφεύγουμε τις περιόδους που έχει παγετό ή που το φυτό είναι σε έντονη φάση ανάπτυξης. Ουσιαστικά αυτό σημαίνει ότι δεν κάνουμε την φύτευση τον γενάρη (εκτός και αν μπορούμε να προστατέψουμε το φυτό από παγετό) και τους μήνες που έχει πλήρη ανθοφορία ή (και) καρπούς. Όμως αν πρόκειται για μεγάλο δένδρο, τότε υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες να λάβετε υπόψιν.

Προσωπικά (δε το έχω δοκιμάσει ποτέ, δεν έχω την εμπειρία), αυτό που θα έκανα θα ήταν να βγάλω το φυτό προσεκτικά από το χώμα, να το βάλω στη γλάστρα, να το ποτίσω και μετά να επέμβω με κλάδεμα στην κόμη του. Το φυτό σοκάρετε με την μεταφύτευση και χάνει επίσης και μέρος του ριζικού του συστήματος, άρα πρέπει να φέρουμε την ισορροπία με κλάδεμα του υπέργειου μέρους. ανάλογα με το μέγεθος του φυτού, πιστεύω ότι τώρα θα είναι μια καλή περίοδος να το βάλετε σε γλάστρα... 
Καταγράφηκε

Simon

• Θάμνος
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτος: 2006
  • Τμήμα: Α.Ο.Α.
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 31, 2009, 19:07:21 μμ »

Δε νομίζω να θέλει να τη βγάλει απ' το χώμα και να τη βάλει σε γλάστρα. Μάλλον ρωτάει επειδή θέλει να αγοράσει ένα μικρό φυτό και να το μεγαλώσει σε γλάστρα. Αν κατάλαβα λάθος σορρυ ::)
Καταγράφηκε
Εκεί που ξεκινάει η γεωπονική, σταματάει η λογική...

ΡΙΚΑ

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 31, 2009, 19:14:46 μμ »

Δε νομίζω να θέλει να τη βγάλει απ' το χώμα και να τη βάλει σε γλάστρα. Μάλλον ρωτάει επειδή θέλει να αγοράσει ένα μικρό φυτό και να το μεγαλώσει σε γλάστρα. Αν κατάλαβα λάθος σορρυ ::)

Ναι αυτο θελω να μαθω συγγνωμη αν το διατυπωσα λανθασμενα
Καταγράφηκε

Simon

• Θάμνος
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτος: 2006
  • Τμήμα: Α.Ο.Α.
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 31, 2009, 20:05:43 μμ »

Ωραία τότε. Αποφεύγεις τους μήνες ανθοφορίας και καρποφορίας (ντάξει όχι και οπωσδήποτε). Κατά την μεταφύτευση να προσέξεις να μην τραυματίσεις όσο γίνεται τις ρίζες του φυτού. Καλό χώμα στη γλάστρα, πότισμα μετά τη μεταφύτευση και για μερικές μέρες να είναι υγρό το χώμα. Πρόσεχε να είναι ανοικτές οι τρύπες στη βάση της γλάστρας ώστε να αποστραγγίζεται το περιττό νερό. Βάλε καλύτερα μερικές πετρούλες πάνω από αυτές τις τρύπες για να μην κλείσουν. Καλύτερα το φυτό να το πάρεις στην αρχή μικρό ώστε να έχει χώρο να μεγαλώσει όσο περνάει ο καιρός και να μην χρειαστεί νωρίς μεταφύτευση σε μεγαλύτερη γλάστρα. Η "μπάλα χώματος" να μπει όλη στο έδαφος όταν το φυτέψεις. Μπορεί να χρειαστεί λίπασμα στην πορεία. Αυτά νομίζω... ;)
Καταγράφηκε
Εκεί που ξεκινάει η γεωπονική, σταματάει η λογική...

mazestix

• Απόφοιτος
  • Θάμνος
  • *
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 01:36:07 πμ »

sorryyyyyyyyyyy :) Παρασύρθηκα... πρόσφατα συζητούσα το ενδεχόμενα μεταφύτευσης σε γλάστρα εσπεριδοειδών και ελιών...

Αν αγοράσετε λεμονιά σε γλαστράκι παίζει ρόλο το μέγεθος και η τελική κόμη που θέλετε. Για παράδειγμα πωλούνται λεμονιές σε μικρό φράχτη αλλά και λεμονιές σε στυλ δενδράκι, 40 εκατοστά ύψος.

Το να την μεγαλώσετε σε γλάστρα δεν έχει και τεράστια διαφορά με το έδαφος, απλά το φυτό αργεί να μεγαλώσει κάπως καθώς το ριζικό του δεν έχει "άπειρη" δυνατότητα αύξησης... Κατά τα άλλα με κάλυψε ο simon. Οι μεταφυτεύσεις ψιλο-αργούν και μόνο σε μη εντατική βλαστική περίοδο... καλό είναι να επιλέξουμε μια καπως βαθιά γλάστρα κτλ...

Όμως η ερώτηση ήταν "ποιος μήνα είναι ο κατάλληλος".  Κατάλληλος ως προς τι;
Καταγράφηκε

ΡΙΚΑ

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 17:09:53 μμ »

Εννοω καταλληλος για να πιασει και να μην μου ξεραθει... :)
Ετχαριστω για την βοηθεια
Καταγράφηκε