Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Όνομα χρήστη: Κωδικός:

Αποστολέας Θέμα: Νεραντζιά που είναι άρρωστη και έπειτα μπόλιασμα για πορτοκαλιά ή λεμονιά  (Αναγνώστηκε 12106 φορές)

stamos

• Σπόρος
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω, έχω μία νεραντζιά (στο χωριό που πρόκειται να πάω να μείνω γιατί βαρέθηκα εδώ στην Αθήνα) που είναι άρρωστη, δεν έχω φωτο δυστυχώς αλλά θα κατέβω σύντομα κάτω και θα βγάλω αν μπορέσω. Λοιπόν έχει βγάλει κάτι σαν ρετσίνα και γι'αυτό έχει γεμίσει και μυρμήγκια. Έχει γεμίσει μέχρι και 20 εκατοστά από το έδαφος ο κορμός ενώ είναι γύρω στα 3,5 μέτρα. Ακόμα τα φύλλα της έχουν ζαρώσει και αρχίζει να ξεραίνεται από ψηλά απ' ό,τι καταλαβαίνω... Υπάρχει περίπτωση σωτηρίας; Δεν έχω ιδέα από φυτοφάρμακα μέχρι τώρα έκανα μόνο ασβέστωμα για προστασία και κλάδεμα για καθαρισμό αλλά αυτό δεν μπορώ να το καταπολεμήσω γιατί δεν ξέρω. Αν έχετε κάποια ιδέα και από πού θα μπορούσα να προμηθευτώ φυτοφάρμακα ή τι μπορώ να φτιάξω για πιο φιλικό στο περιβάλλον... Ευχαριστώ πολύ.  :crazy
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2009, 19:19:53 μμ από Florencia »
Καταγράφηκε

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
  • Φύλο: Άντρας
  • Τμήμα: Επιστήμης φυτικής παραγωγής
Απ: neratzia pou einai arrwsth kai epeita mpoliasma gia portokalia h lemonia
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 19:08:06 μμ »

Στάμο θα σε στεναχωρίσω δυστυχώς. Φοβάμαι ότι πρόκειται για κάποια ίωση των εσπεριδοειδών και μάλιστα τη χειρότερη που ονομάζεται Tristeza και χτυπάει πολύ τη νερατζιά και γενικά όλα τα εσπεριδοειδή που είναι εμβολιασμένα σε υποκείμενο νερατζιάς. Θεραπεία για τις ιώσεις δεν υπάρχει. Μακάρι να κάνω λάθος!!!
Καταγράφηκε

stamos

• Σπόρος
  • *

Με λιγα λογια προτιμαμε κοψιμο και φυτεμα νεας?ευχαριστω πολυ παντος και παλι..
Καταγράφηκε

mazestix

• Απόφοιτος
  • Θάμνος
  • *

Αν είναι tristeza προτιμάμε κόψιμο και κάψιμο!!! Είναι πάρα πολύ σοβαρή ίωση!!!
Εν τούτοις, χωρίς να έχω την παραμικρή εμπειρία πάνω στα δέντρα-εσπεριδοειδή, από όσα μας είχαν πει στη σχολή (το συγκεκριμένο το πρόσεξα μόνο λόγω των καλλωπιστικών εσπεριδοειδών), δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι τέτοια ίωση διότι:
α. αναφέρετε ότι έχει εκκρίσεις ο κορμός. Από όσο θυμάμαι δεν αποτελεί σύμπτωμα tristeza αυτό
β. Πηγαινοέρχεστε στο χωριό (φαντάζομαι όχι και κάθε μέρα) άρα αν την είχατε κολλήσει την ίωση θα βλέπατε ξαφνικά το δέντρο εντελώς κατεστρεμμένο, εκτός και αν τα συμπτώματα ξήρανσης τα είδατε με τη μία προχθές.
γ. Μιλάμε για νερατζιά και μάλιστα λίγο παλιά (αφού είναι δέντρο) άρα το θεωρώ αδύνατο να είχατε τον ιό για αρκετά χρόνια και να εμφάνισε τώρα τα συμπτώματα.

Το "ρετσίνι" μοιάζει να βγαίνει από πληγές? Σαν να αιμορραγεί το δέντρο? Αν ναι, τότε είναι πιθανό να μιλάμε για έλκος εσπεριδοειδών. Από την άλλη όμως λέτε "μέχρι και 20 εκατοστά από το έδαφος" δηλαδή μοιάζει να έχει ξεκινήσει από πολύ ψηλά, κάτι που αναιρεί το έλκος λαιμού το οποίο δεν φθάνει στους κλάδους αλλά μένει χαμηλά στον κορμό (άντε μισό μέτρο).

Το ότι ξεραίνεται η ακραία βλάστηση μπορεί να οφείλεται στο ίδιο παθογόνο, αν και πιο πιθανή αιτία είναι η κορυφοξήρα!

Κάτι άλλο που συνδυάζει σε ακραίες περιπτώσεις μικρή έκκριση και ξήρανση κορυφών είναι η ανθράκωση. Αλλά αυτό θα μπορούσατε εύκολα να το ξεχωρίσετε καθώς κάνει νεκρωτικές κηλίδες στα φύλλα και στους καρπούς.

Επειδή όλη η Ελλάδα είναι σε συναγερμό για tristeza, προσπαθώ να ενημερώνομαι τακτικά (ήδη 2 μονάδες καλλωπιστικών εσπεριδοειδών έχουν μπει σε καραντίνα στη χώρα μας) και φαντάζομαι θα το είχα μάθει το ότι μπορεί να συνοδεύεται από έκκριση κόμμεος. Παρόλα αυτά, δεν ήμουν τόσο καλός στην παθολογία δέντρων γιατί δεν πρόσεχα και τόσο  :angel: Πιστεύω πάντως ότι πρόκειται για έλκος λαιμού (ξαναδείτε λοιπόν μέχρι πόσο ψηλά φτάνει το "ρετσίνι" και από που βγαίνει), σε συνδυασμό με κορυφοξήρα ή ανθράκωση (δείτε αν έχουν κηλίδες τα φύλλα). Μερικές φωτογραφίες θα μας βοηθούσαν αρκετά!

Τώρα αν κατά τύχη έχω πέσει μέσα, αυτό δεν είναι και τόσο ευχάριστο γιατί παρά τα όσα λένε οι αισιόδοξοι, εγώ πιστεύω ότι η Phytopthora σου δίνει λίγες πιθανότητες να την νικήσεις ολοκληρωτικά. Άρα πάμε πάλι στην πρώτη λύση: κόψιμο και κάψιμο (το χειμώνα στο τζάκι)...

Παρεπιπτόντως, συγχαρητήρια που επιστρέφετε στο χωριό!!! Μήπως να δοκιμάζατε κάτι τελείως διαφορετικό από τη νερατζιά; (στην περίπτωση που δε σώζεται φυσικά)
Καταγράφηκε

stamos

• Σπόρος
  • *

αγαπητε φιλε σε παρακαλω μην μου μιλας στον πληθυντικο..:P..ειναι τωρα ο αδερφος μου στο χωριο και τον επριξα να μου στειλει φοτογραφιες..θα δουμε αυριο με το καλο πιστευω θα τις εχουμε..ενημερωτικα σου λεω οτι ειμαι απο την μανη..την λακωνικη..πραγμα που σημαινει λιγα νερα πολυ πετρα και πολυ ελια..τι προτινεις για φυτεμα??εγω το σκεφτομαι να σου πω την αληθεια και για παραγωγη φραγκοσηκων οσο αστειο και αν ακουγεται αλλα δεν εχω ιδεα πως μπορω να τα προωθησω και τι χρειαζεται απο αδειες και τετοια..αλλα τι σου λεω και σενα τωρα θα μου πεις..τελος παντον σευχαριστω πολυ..hasta luego...
Καταγράφηκε

mazestix

• Απόφοιτος
  • Θάμνος
  • *

Η ιδέα σου είναι φανταστική και τυχαίνει να έχω σκεφτεί και εγώ κάμποσο τα φραγκόσυκα αλλά όχι για βρώση, για καλλωπιστικούς λόγους. Η Opuntia, αν την κάνεις κάπως έτσι
http://opuntiads.com/images/opuntia-ficus-indica-j.jpg
στο maximum μέγεθος και γεμάτη φρούτα (ναι γίνεται, οι Ιταλοί το κάνουν ήδη αυτό στη Σικελία), φαίνεται να έχει ενδιαφέρον. Τώρα αν πιστεύεις ότι τα φραγκόσυκα είναι αρκετά νόστιμα (πραγματικά δεν έχω δοκιμάσει) και μπορούν να κάνουν επιτυχία, μπορώ να σου στείλω μερικά links για το που να ψάξεις να τα πουλήσεις...

Όμως ξεφεύγουμε από το θέμα :P Περιμένω τις φωτό
Καταγράφηκε

egomara

• Απόφοιτος
  • Πόα
  • *

Λοιπόν έχω να πω τα εξής, ο μόνος λόγος που θα μπορούσε να είναι τριστέζα είναι το ότι βρισκεταί στην μάνη, μην ξεχνάμε ότι τα πρώτα συμπτώματα στην ελλάδα βρέθηκαν στην αργολίδα, βέβαια για να εμφανίστηκε εκεί κάπως πρέπει να ήρθε.
 Από συπμτώματολογική απόψη, όχι δεν είναι τριστέζα, μπορεί να είναι κομμίωση λαιμού ή κάποιο βακτήριο, διότι αυτά χαρακτηρίζονται από έκκριση κόμμεως.
Φραγκόσυκα μπορείς εύκολα να φτιάξεις, κυκλοφορεί ένα βιβλίο στην ελληνική γλώσσα και αφορά την καλλιέργεια και παραγωγή τεκίλας από φραγκόσυκα. Συγγραφέας είναι έλληνας και το όλο ενχείρημα έχει γίνει στην Σκύρο αν δεν κάνω λάθος. Βιβλίο δεν θυμάμαι τίτλο αλλά ψάξε στο agrotypos.gr κάτι θα βρείς
επειδή βιάζομαι αυτά για τώρα.

και όπως λέω πάντα : κάντε τη διαφορά στάση ζωής
Καταγράφηκε

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *

Συνάδελφοι όπως γνωρίζουμε, η νερατζιά είναι ανθεκτική στη προσβολή από τη φυτόφθορα και τις περισσότερες φορές άνοση. Για το λόγο αυτό άλλωστε χρησιμοποιήθηκε σχεδόν αποκλειστικά σαν υποκείμενο των εσπεριδοειδών, στη προ Tristeza εποχή.

Τα συμπτώματα της Tristeza, δεν είναι σταθερά και ποικίλουν σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει, γιατί προσωπική εμπειρία δεν έχω. Την έκκριση κόμμεος την είχα βρεί σε μία αναφορά στο διαδίκτυο και αφορούσε γερασμένα δένδρα πορτοκαλιάς αυτόριζα στην Ισπανία. Το σταθερό σύμπτωμα είναι η διάφορης μορφής κοιλότητες στο ξύλο κάτω από το φλοιο και η ξήρανση, ταχεία ή μη, τμημάτων της κόμης.

Αν κάνω λάθος παραδώστε με στη χλεύη του Forum!  :hit: 
Καταγράφηκε

stamos

• Σπόρος
  • *

επανερχομαι ποιο δυνατος με φωτογραφιες..οτι καλυτερο μπορουσε να κάνει ο αδερφός απο το κινητο του...
Καταγράφηκε

KonKarakas

• wanna be αποφοιτος
  • Διαχειριστής
  • Ζούγκλα
  • Έτος: 2006
  • Τμήμα: Επ. Φυτικής Παραγωγής
  • The boombox can change the world!
    • FreeDoom
Απ: Νεραντζιά που είναι άρρωστη και έπειτα μπόλια&
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 21:54:31 μμ »

λοιπον βλεποντας τις εικονες (κ κινδυνευοντας να πω μεγαααλη μπαρουφα)  αγνοωντας τη πρωτη φωτο θα ελεγα καραμπινατη περιπτωση κορυφοξηρας (αδηλομυκητας phoma tracheiphila - αν κ οι φωτος δεν ειναι πολυ καλες)

τωρα με τη πρωτη φωτο δε μπορω να καταλαβω τι συμβαινει, δε μου μοιαζει παντως για κομμιωση μιας κ προσφατα συνατησα την ασθενεια κ δε μοιαζει... ουτε ομως μοιαζει με tristeza τουλαχισοτν με τη βιβλιογραφια που γνωριζω μεχρι στιγμης μιας κ δεν υπαρχουν οι τοσο εντονες παραμορφωσεις ξυλου...

μοιαζει πιο πολυ με ελκος λαιμου αρα παμε σε phytophora αλλα οπως ειπε κ ο nick απο πανω ειναι ανθεκτικο το υποκειμενο (θεωρητικα- μηπως ειναι αυτοφυες το εσπεριδοειδες? κανας παππους/γιαγια το φυτευσαν σαν σποροφυτο κ το μεγαλωσαν?)

(ή ειναι καποιου ειδους ψωρωσης σε πολυ ομως ασχημη κατασταση? )

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2009, 22:02:12 μμ από KonKarakas »
Καταγράφηκε

“Living on Earth may be expensive, but it includes an annual free trip around Sun..„

mazestix

• Απόφοιτος
  • Θάμνος
  • *

Την έκκριση κόμμεος την είχα βρεί σε μία αναφορά στο διαδίκτυο και αφορούσε γερασμένα δένδρα πορτοκαλιάς αυτόριζα στην Ισπανία. Το σταθερό σύμπτωμα είναι η διάφορης μορφής κοιλότητες στο ξύλο κάτω από το φλοιο και η ξήρανση, ταχεία ή μη, τμημάτων της κόμης.

Θερμά συγχαρητήρια για την παράθεση!!! Πληροφορία χρυσός!!! Σε ευχαριστώ!!!

διακρίνω pseudococcus citri στην τρίτη φωτό;

Όπως και να έχει, ο τίτλος μιλάει και για μπόλιασμα εν συνεχεία... μήπως να κόψουμε κάποιο κλαδί να κάνουμε καμιά παρατήρηση? :D

Καταγράφηκε

stamos

• Σπόρος
  • *

ηταν δεντρακι αγορασμένο απο λαικη με σκοπό την λεμονιά καποτε..τωρα τι να σας πω...το κλαδί μπορεί να κοπεί άνετα αλλα θα αργήσει να ερθει αθήνα..υπαρχει κάτι που μπορω να δοκιμάσω για να δώ και τις αντιδράσεις του φυτού?σε καμια βδομάδα θα κατέβω στο χωριό αλλα θα αργήσω να επιστρέψω σιγουρα θα βρω ιντερνετ εκει κατω με αναλυτικότερες φωτος αλλα αν μπορω να δοκιμάσω κάτι πειτε το μου γιατι η αγορά φαρμάκων μαλλον ειναι ποιο εύκολη εδω..(οσο για τα links φιλε mazestix αν μπορεσεις στείλτα μου καποια στιγμη <<ασχετο>>)
Καταγράφηκε

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *

Η πρώτη φωτογραφία είναι η μόνη που δείχνει καθαρά τα συμπτώματα. Από την εμφάνιση του φλοιού στο βραχύωνα και μιλάω για τις γραμμώσεις που φαίνονται, νομίζω ότι κατά 95% πρόκειται για ίωση που είναι όμως δύσκολο να προσδιοριστεί από μία φωτογραφία. Για Tristeza που είπα παραπάνω, δε φαίνεται να είναι σωστή η άποψη μου. Αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι η μεγάλη ποσότητα κόμμεος. Για τη περίπτωση της κορυφοξήρας θα πρέπει να δουμε τομές για την ύπαρξη μεταχρωματισμού στο ξύλο.

Καταγράφηκε

egomara

• Απόφοιτος
  • Πόα
  • *

Λοιπόν για να πάρουμε λίγο  τα πράγματα με τη σειρά....
Αυτό που θέλω να τονίσω όσον αφορά την τηλεδιαγνωστική ή όπως αλλιώς θέλετε ονομάστε την είναι ότι είναι καλή σε ένα βαθμό, εξάλλου θέλει υπομονή και πηγές γνώσης η δουλειά.
Χώρια από αυτό επειδή είμαι και εν μέρη εσπεριδοειδοπαραγωγός αλλα  δεν ξεχνώ και την γεωπονική μου φύση, το θέμα τριστέζα με πονάει. Με πονάει επειδή εδώ και χρόνια ξεκίνησε μια προσπάθεια με αρχή από την Αργολίδα, όπου κάποιοι που ζουν και βασιλεύουν, φέραν την τριστέζα. Τώρα για να μπορεί η χώρα να χαρακτηριστεί ΄σαν ελεύθερη [έστω και κατά ζώνες] από την ίωση πρέπει να κάνει επισκοπήσεις, οι οποίες ξέκίνησαν με καθυστέρηση ετών [κάλιο αργά παρά ποτέ]. Είναι πολύ σημαντικό να έχουμε υπόψην μας την συνολική εικόνα ορισμένες φορές, χωρίς να χάσουμε ούτε το δέντρο βέβαια, γι' αυτό επειδή απ όσο γνωρίζω η τριστέζα δεν είναι μια ασθένεια που βρίσκεται εδώ και 50 χρόνια στην χώρα μας, αν ύπαρχει ακόμη εν γένη, θα παρακαλούσα να είμαστε [και εννοώ και εμένα] εδώ στο forum λίγο προσεκτικοί στη διάγνωση και στη διασπορά [που είναι και το σημαντικότερο]. Αλλιώς αντιλαμβάνεται ο καθένας μας την σημαντικότητα, σπουδαιότητα, και σοβαρότητα του κάθε πράγματος [το οποίο είναι και κομμάτι του αλατοπίπερου της ζωής] και αλλιώς το προωθεί. Γράφω αυτές τις σκέψεις μου όχι τόσο για την διαφωνία μου, αλλά από φόβο για το επιστημονικό υπόβαθρο,και τη σοβαρότηα με την οποία αύριο ο παράγωγός ή οποιοσδήποτε θα σας και μας αντιμετωπισει. δεν γίνεται να λέμε "ξέρεις είναι αυτό", μετά την επόμενη "ξέρεις είναι το άλλο",ειδικά όσο αφορά την τριστέζα, που είναι μια ασθένεια τρόμος και φόβος. Γνωρίζετε ή το μαθένετε τώρα ότι τριστέζα σημαίνει εκκρίζωση και καταστροφή υπολειμμάτων. Φανταστείτε φυτώριο ολόκληρο με 20 στρέμματα και 14 άτομα προσωπικό να είναι προσβεβλημένο ή πιθανώς προσβεβλημένο!!!! [φανταστείτε η πηγή να ήταν η λεμονιά για την οποία μιλάμε!!!!] Προσοχή στις κινήσεις μας. Δεν επεκτίνομαι τα υπόλοιπα στη σκέψη του καθενός.
Καταγράφηκε

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *

Καλά τα λες Egomara και σε ότι με αφορά θα είμαι πιο προσεκτικός. Η τηλεδιάγνωση όπως εύστοχα την αποκάλεσες, έχει πολλά περιθώρια λάθους, πόσο μάλιστα όταν λείπουν τα δεδομένα για μία πλήρη εικόνα. Στο συγκεκριμένο θέμα βιάστηκα να εκφέρω γνώμη παρόλο που δεν υπήρχαν αρχικά φωτογραφίες, λόγω υπερβολικού ζήλου. Θέλω όμως να πω ότι ο κύριος λόγος που συμμετέχω όταν συμμετέχω, στη στήλη του ''γιατρού των φυτών'', είναι για να συμβάλω μαζί με τους άλλους συναδέλφους, όσο μπορώ, στη βελτίωση της εικόνας που έχουν οι εκτός του χώρου μας για τη γεωπονία και κυρίως για το πανεπιστήμιο μας. Νομίζω ότι η ανταπόκριση από όλους μας στις διάφορες απορίες, μπορεί να μας διαφημίσει σαν πανεπιστήμιο, με τη προϋπόθεση βέβαια να υπάρχει υπευθυνότητα στις απαντήσεις και λιγότερη βιασύνη.
 Επίσης η ανταλλαγή απόψεων που γίνεται στη στήλη είναι ιδιαιτέρως χρήσιμη, γιατί με αναγκάζει να τεστάρω τις γνώσεις μου και να τις ανανεώνω όπου χρειάζεται (το τελευταίο δε συμβαίνει και λίγες φορές).  :)   
Καταγράφηκε