Crowd Control > Ρωτήστε το γιατρό των φυτών!

Νεραντζιά που είναι άρρωστη και έπειτα μπόλιασμα για πορτοκαλιά ή λεμονιά

<< < (2/4) > >>

mazestix:
var addthis_config = {"data_track_clickback":true}; Η ιδέα σου είναι φανταστική και τυχαίνει να έχω σκεφτεί και εγώ κάμποσο τα φραγκόσυκα αλλά όχι για βρώση, για καλλωπιστικούς λόγους. Η Opuntia, αν την κάνεις κάπως έτσι
http://opuntiads.com/images/opuntia-ficus-indica-j.jpg
στο maximum μέγεθος και γεμάτη φρούτα (ναι γίνεται, οι Ιταλοί το κάνουν ήδη αυτό στη Σικελία), φαίνεται να έχει ενδιαφέρον. Τώρα αν πιστεύεις ότι τα φραγκόσυκα είναι αρκετά νόστιμα (πραγματικά δεν έχω δοκιμάσει) και μπορούν να κάνουν επιτυχία, μπορώ να σου στείλω μερικά links για το που να ψάξεις να τα πουλήσεις...

Όμως ξεφεύγουμε από το θέμα :P Περιμένω τις φωτό

egomara:
Λοιπόν έχω να πω τα εξής, ο μόνος λόγος που θα μπορούσε να είναι τριστέζα είναι το ότι βρισκεταί στην μάνη, μην ξεχνάμε ότι τα πρώτα συμπτώματα στην ελλάδα βρέθηκαν στην αργολίδα, βέβαια για να εμφανίστηκε εκεί κάπως πρέπει να ήρθε.
 Από συπμτώματολογική απόψη, όχι δεν είναι τριστέζα, μπορεί να είναι κομμίωση λαιμού ή κάποιο βακτήριο, διότι αυτά χαρακτηρίζονται από έκκριση κόμμεως.
Φραγκόσυκα μπορείς εύκολα να φτιάξεις, κυκλοφορεί ένα βιβλίο στην ελληνική γλώσσα και αφορά την καλλιέργεια και παραγωγή τεκίλας από φραγκόσυκα. Συγγραφέας είναι έλληνας και το όλο ενχείρημα έχει γίνει στην Σκύρο αν δεν κάνω λάθος. Βιβλίο δεν θυμάμαι τίτλο αλλά ψάξε στο agrotypos.gr κάτι θα βρείς
επειδή βιάζομαι αυτά για τώρα.

και όπως λέω πάντα : κάντε τη διαφορά στάση ζωής

aeonium-nick:
 Συνάδελφοι όπως γνωρίζουμε, η νερατζιά είναι ανθεκτική στη προσβολή από τη φυτόφθορα και τις περισσότερες φορές άνοση. Για το λόγο αυτό άλλωστε χρησιμοποιήθηκε σχεδόν αποκλειστικά σαν υποκείμενο των εσπεριδοειδών, στη προ Tristeza εποχή.

Τα συμπτώματα της Tristeza, δεν είναι σταθερά και ποικίλουν σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει, γιατί προσωπική εμπειρία δεν έχω. Την έκκριση κόμμεος την είχα βρεί σε μία αναφορά στο διαδίκτυο και αφορούσε γερασμένα δένδρα πορτοκαλιάς αυτόριζα στην Ισπανία. Το σταθερό σύμπτωμα είναι η διάφορης μορφής κοιλότητες στο ξύλο κάτω από το φλοιο και η ξήρανση, ταχεία ή μη, τμημάτων της κόμης.

Αν κάνω λάθος παραδώστε με στη χλεύη του Forum!  :hit: 

stamos:
επανερχομαι ποιο δυνατος με φωτογραφιες..οτι καλυτερο μπορουσε να κάνει ο αδερφός απο το κινητο του...

KonKarakas:
λοιπον βλεποντας τις εικονες (κ κινδυνευοντας να πω μεγαααλη μπαρουφα)  αγνοωντας τη πρωτη φωτο θα ελεγα καραμπινατη περιπτωση κορυφοξηρας (αδηλομυκητας phoma tracheiphila - αν κ οι φωτος δεν ειναι πολυ καλες)

τωρα με τη πρωτη φωτο δε μπορω να καταλαβω τι συμβαινει, δε μου μοιαζει παντως για κομμιωση μιας κ προσφατα συνατησα την ασθενεια κ δε μοιαζει... ουτε ομως μοιαζει με tristeza τουλαχισοτν με τη βιβλιογραφια που γνωριζω μεχρι στιγμης μιας κ δεν υπαρχουν οι τοσο εντονες παραμορφωσεις ξυλου...

μοιαζει πιο πολυ με ελκος λαιμου αρα παμε σε phytophora αλλα οπως ειπε κ ο nick απο πανω ειναι ανθεκτικο το υποκειμενο (θεωρητικα- μηπως ειναι αυτοφυες το εσπεριδοειδες? κανας παππους/γιαγια το φυτευσαν σαν σποροφυτο κ το μεγαλωσαν?)

(ή ειναι καποιου ειδους ψωρωσης σε πολυ ομως ασχημη κατασταση? )

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση