Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Όνομα χρήστη: Κωδικός:

Αποστολέας Θέμα: Γιατί δεν ανθίζετε γαρδένιες μου;  (Αναγνώστηκε 21444 φορές)

liquidiamonds

• Σπόρος
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Φύλο: Γυναίκα
Γιατί δεν ανθίζετε γαρδένιες μου;
« στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 19:34:11 μμ »

Καλησπέρα!

Καινούριο αίμα που βράζει στο φόρουμ.. Αν και δεν είμαι "μία από εσάς" (γεωπόνος φοιτήτρια κλπ) θα ήθελα πολύ να το είχα σπουδάσει το θέμα.
Anyway, μπαίνω στο θέμα.

Έχω 3 γαρδένιες οι οποίες, άκουσον άκουσον, δεν ανθίζουν.

Η μια απο αυτές είναι σε μπαλκόνι που έχει ήλιο το μεσημεροαπόγευμα... και συνεχώς βγάζει νέα φύλλα όλο ζωντάνια.

Οι άλλες δύο είναι σε μεριά πιο ανατολική αλλά στη σκιά... έχουν λίγο άμεσο φως το απόγευμα και είναι στάσιμες.

Αυτάααα! Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστική.

Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων.

Καταγράφηκε

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
  • Φύλο: Άντρας
  • Τμήμα: Επιστήμης φυτικής παραγωγής
Απ: Γιατί δεν ανθίζετε γαρδένιες μου;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 08:26:17 πμ »

Κοίτα, για να δημιουργήσει η γαρδένια ανθοφόρους οφθαλμούς (μάτια), πρέπει να περάσει ένα διάστημα σε θερμοκρασία  15-16 βαθμούς κελσίου. Αν η θερμοκρασία κατά τη περίοδο που διαφοροποιούνται οι οφθαλμοί (αρχές άνοιξης και μέσα καλοκαιριού) είναι υψηλότερη, τότε θα υπάρχει πρόβλημα στην άνθιση η οποία ή θα καθυστερήσει πολύ ή θα είναι ανύπαρκτη. Μία άλλη αιτία που δεν ανθίζουν μπορεί να είναι η υπερβολική λίπανση με άζωτο που έχει σαν συνέπεια να ευνοείται πολύ η βλάστηση, όμως δε νομίζω ότι θα συμβαίνει αυτό στη περιπτωσή σου.
Καταγράφηκε

Geobill

• Gold Member
  • Θάμνος
  • ειμαι επι πτυχιο πλεον!!!!
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 10:00:27 πμ »

Κοίτα, για να δημιουργήσει η γαρδένια ανθοφόρους οφθαλμούς (μάτια), πρέπει να περάσει ένα διάστημα σε θερμοκρασία  15-16 βαθμούς κελσίου. Αν η θερμοκρασία κατά τη περίοδο που διαφοροποιούνται οι οφθαλμοί (αρχές άνοιξης και μέσα καλοκαιριού) είναι υψηλότερη, τότε θα υπάρχει πρόβλημα στην άνθιση η οποία ή θα καθυστερήσει πολύ ή θα είναι ανύπαρκτη.
και μια λιγοτερο επιστημονικη επεμβαση απο μενα--> σκεπτομενη οτι η μεγαλυτερη παραγωγη γαρδενιας ειναι στο Πηλιο ειναι φανερο οτι η γαρδενια ειναι ""ψυχροφυλλο φυτο""
 και για την ακωλυτη αναπτυξη της οπως ειπε και ο νικ χρειαζεται ωρισμενο διαστημα σε συγκεκριμενη θερμοκρασια
Καταγράφηκε
4

liquidiamonds

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 14:45:19 μμ »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τους έχω βάλει λίπασμα κόκκους 12-12-17 πριν μήνες χμ μπορεί να ήταν και ιούνιος δεν θυμάμαι και που και που τους βάζω και algoflash 4-5-6.

Μήπως να τους βάλω κάποιο άλλο λίπασμα;

Δηλαδή λαμβάνοντας υπ' όψην τις καιρικές συνθήκες θα πρέπει να τις περιμένω μετά το χειμώνα σωστά;

Thnx!!
Καταγράφηκε

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
  • Τμήμα: Επιστήμης φυτικής παραγωγής
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 16:48:31 μμ »

Επανέρχομαι στο θέμα για διευκρινίσεις και διορθώσεις.
 Η θερμοκρασία 15-16 βαθμούς αφορά σε θερμοκρασίες νύχτας. Την ημέρα η θερμοκρασία πρέπει να είναι πάνω από τους 20 με 22 βαθμούς για να έχουμε πλούσια ανθοφορία. Τα λιπάσματα που χρησιμοποιείς είναι καλά, όμως η συνεχής χρήση μπορεί να αυξήσει το PH. Αυτό που πρέπει να προσέχεις είναι να διατηρείται η οξύτητα στο μίγμα της γλάστρας στο 5-6, για να μην έχεις προβλήματα με χλώρωση λόγω έλλειψης σιδήρου. Μπορείς να χρησιμοποιείς τα πλήρη λιπάσματα που αναφέρεις εναλλάξ με θειϊκή αμμωνία που είναι οξινοποιό λίπασμα και διατηρεί το όξινο PH στο μίγμα. Αλλος τρόπος είναι να ποτίζεις τα φυτά με νερό στο οποίο έχει διαλυθεί θειάφι. Διέλυσε μία κουταλιά της σούπας σε 10 λίτρα νερό και πότιζε μ'αυτό τις γλάστρες σου. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις θειϊκό σίδηρο ή θεϊκό αργίλιο.
 Ο θειϊκός σίδηρος εκτός από τη ρύθμιση της οξύτητας παρέχει και σίδηρο που είναι απαραίτητος στα φυτά. Διαλύεται σε νερό σε αναλογία 1-2% δηλ. 10-20 γραμμάρια σε ένα λίτρο και από αυτό το διάλυμα ρίχνουμε περίπου μισό ποτήρι του νερού σε κάθε φυτό. Τα φυτά πρέπει να είναι ποτισμένα από την προηγούμενη μέρα ή τουλάχιστον 4-5 ώρες πριν (αυτό ισχύει και για τη λίπανση).
 Γενικά η γαρδένια είναι από τα πιο δύσκολα φυτά ως προς τη διατήρησή τους και θέλει πολύ φροντίδα και μεράκι. Φυσικά και διαθέσιμο χρόνο!
 Πιστεύω ότι θα τις δείς ανθισμένες, μην ανησυχείς!  :)
Καταγράφηκε

mazestix

• Απόφοιτος
  • Θάμνος
  • *
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 22:33:05 μμ »

Ερώτηση για γαρδένιες ε? :)

Αγαπητή liquidiamonds εγώ στην θέση σου δεν θα αγχωνόμουν και τόσο! Πέρασε ένα ζεστό καλοκαιράκι και αυτό η γαρδένια δεν το ευχαριστιέται και τόσο, παρά το ότι δίνει νέα βλάστηση. Η θερμοκρασία του καλοκαιριού (βασικά δε ξέρω καν τι θερμοκρασίες έκανε φέτος, αλλά γενικά μιλώντας) δεν την ευνοεί για αυτή τη δουλειά, αλλά δεν είναι και απαγορευτική όμως!!! Τώρα όμως είναι η περίοδος που της αρέσει να φτιάχνει μυρωδάτα ανθάκια και αν κρίνω από τη λίπανσή σου, και τις οδηγίες από aeonium-nick θα έχει το σωστό φαγητό για να το κάνει αυτό. Παρόλα αυτά, επειδή καθοριστικός παράγοντας στα άνθη είναι η ένταση του φωτός, εγώ θα στοιχηματίσω υπέρ της μίας μόνης γαρδένιας που βλέπει φως τακτικά και όχι όποτε το επιτρέψουν οι συνθήκες! Οκ, σωστό είναι να μη τη βγάλεις κάτω από τον έντονο ήλιο, αλλά μη τις κρύβεις και στη σκιά κιόλας ;)

btw, ακολούθησε τις συμβουλές aeonium-nick για σίδηρο με προσοχή και δώσε και μπόλικο κάλιο στο φυτό (ένα υγρό 10-10-30 αν υπάρχει στην αγορά εγώ θα το προτιμούσα για καμιά χρήση). Πιστεύω και εγώ ότι σύντομα θα δεις μπουμπουκάκια..

Άσχετο... Με παραξενεύει το θέμα λίγο... Δεν ανέφερες τπτ για λίπανση με σίδηρο για μήνες.... Δεν έχουν κιτρινίσει καθόλου τα φύλλα της γαρδένιας; Η νέα βλάστηση είναι σκούρο πράσινο χρώμα;;;; Και κάτι ακόμα, έχεις κάνει κάποια μεταφύτευση; Μπορείς να μου στείλεις μια φωτογραφία; (όχι δεν κάνω συλλογή :P)
Καταγράφηκε

liquidiamonds

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 23:45:42 μμ »

Νομίζω πως ήρθα στο καλύτερο φόρουμ,α ν κρίνω από τις απαντήσεις.

Έχω, όμως, κάποιες απορίες ακόμη μιας και ερασιτέχνης.

1. Πες οτι ξεκινάω αύριο το υγρό λίπασμα (4-5-6), γιατί το στερεό έχει μπει πριν μήνες. Σε τι συχνότητα και για πόσο καιρό;
2. Επίσης για το θειϊκό σίδηρο που ανέφερε ο nick. Τους έχω βάλει χηλικό οργανικό σίδηρο πριν κανα 2 μήνες. Αυτό είναι μέσα σε αυτά που ανέφερες; κάνει δλδ; Το σίδηρο λοιπόν σε τι συχνότητα και για πόσο καιρό;
Προς mazestix--->καινούρια βλάστηση έχει αυτή που έχει μόνον απογευματινό ήλιο (περίεργο; ) και ναι το χρώματακι τους ειναι πολύ ικανοποιητικό. Άντε να μου κιτρινίσει ένα-δύο φύλλα αλλά από τα εσωτερικά και κάτω.

Οι άλλες δύο που είναι στη σκιά ναι μεν αλλά έχουν περισσότερο φως και πρωινό και απογευματινό είναι που είναι στάαααασιμες. Έχουν περάσει όμως πολλά οι κακομοίρες. Όλο το χειμώνα τις είχα και τις καθάριζα με βαμβακάκι και οινόπνευμα...μου πιάνανε βαμβακάδα, και νομίζω πως ακόμη δεν έχουν καθαρίσει. Ξεραίνουν που και που κανα φυλλαράκι ή τις άκρες τους.

3. Το υγρό 10-10-30 θα το βρω σε φυτώριο λογικά ε; Ξέρεις καμιά μάρκα να μου προτείνεις;

Είναι να μην αγχωθείς... τις δύο από αυτές τις έχω μεταφυτέψει αν δεν κάνω λάθος φέτος τότε που τους έβαλα και το στερεό λίπασμα.... πρέπει να ήταν μάιος ή ιούνιος.
Η άλλη που βγάζει συνεχώς καινούρια φύλλα είναι στην ιδια γλάστρα (πήλινη γλάστρα) για κανα χρόνο σίγουρα από όταν την αγόρασα.
Πρέπει να τους δώσω και ονόματα για να συνεννοούμαστε μου φαίνεται.

Ευχαριστώ πολύ για τις τόσο κατατοπιστικές και γεμάτες ζωντάνια απαντήσεις. Ελπίζω να μην κούρασα!

PS: Επιφυλάσσομαι για τις φωτο. Μπορώ να τις ποστάρω εδώ έτσι;
Καταγράφηκε

mazestix

• Απόφοιτος
  • Θάμνος
  • *
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 10:51:02 πμ »

ναι για τις φωτό :)

το 10-10-30 δε ξέρω καν αν κυκλοφορεί στο εμπόριο! Και ένα φυτώριο δεν πρόκειται να σου δώσει μερικά γραμμάρια :P το 4-5-6 είναι πάλι καλό ακόμα και σε υγρή μορφή. Εγώ θα ήθελα 1-2 φωτό πριν μιλήσω για συχνότητα λιπάνσεων. Όμως πολύ γενικά, βρίσκομαι στο 2-3 λιπάνσεις το μήνα αν η συχνότητα ποτισμάτων είναι 2 φορές τη βδομάδα (θα τις κάνουμε λίγο φαγανούλες τις γαρδένιες :P).

Η γαρδένια έχει πραγματικά μεγάλες ανάγκες σε σίδηρο, όμως αν είναι σκούρο πράσινο χρώμα τα φύλλα τότε δείχνει ότι δεν έχει ανάγκη η δική σου. Το ότι δεν έχουν καμία ανάπτυξη εδώ και μήνες οι 2 γαρδενούλες που δε βλέπουν φως το θεωρώ ανησυχητικό... Μήπως βιάστηκες με τη μεταφύτευση;

Η βαμβακάδα λατρεύει τη γαρδένια! Και εγώ το βρίσκω βαρετό να καθαρίζω τα φύλλα με οινόπνευμα κάθε τρεις και λίγο. Αν έχεις και άλλα φυτά στο μπαλκόνι, τότε ίσως να γίνεται οικονομικό το να αγοράσεις ένα μικρό εντομοκτόνο (τι προτείνω πάλι ο τρελάρας) και να το αραιώσεις σε ένα μικρό μπουκάλι σαν αυτό του άζαξ, για να ψεκάσεις 2-3 φορές τα φυτά και να ησυχάσεις :)

Σε γενικές γραμμές, να ξέρεις με τα φυτά σου θα πρέπει να βρεις μια χρυσή τομή ανάμεσα στο χρόνο που θέλεις να σπαταλήσεις και στο αποτέλεσμα. Αν θέλεις και έχεις άπλετο χρόνο και όρεξη, μπορείς να κάνεις τις γαρδένιες θηρία με λίπανση ανά 2 ποτίσματα, με λίγο σκέπασμα τις πολύ κρύες νύχτες του χειμώνα και κάμποσο κυνήγι του ήλιου. Αν πάλι θες απλά να ζούνε, να ξέρεις ότι τα πας υπερβολικά καλά ως τώρα :)

Καταγράφηκε

liquidiamonds

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 11:33:21 πμ »

Λοιπόν έτοιμη η φωτογράφιση.
Εικόνες 50,54 είναι η ίδια γαρδένια όπως επίσης οι 52,53. Αυτές οι δύο ειναι που λέω οτι είχαν τη βαμβακάδα και γενικά δεν μου αναπτύσσονται όπως η άλλη.
Η 51 ειναι που μεγαλώνει κανονικά και βγάζει που και που κανα κίτρινο  φύλλο όπως αυτό κάτω κάτω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2009, 11:39:08 πμ από liquidiamonds »
Καταγράφηκε

mazestix

• Απόφοιτος
  • Θάμνος
  • *
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 14:12:46 μμ »

Ωχ... πρόκειται να ακολουθήσει πολύ απογοητευτική απάντηση για σένα liquidiamonds  :speechless:

Ας αρχίσουμε από τα καλά νέα. Η τελευταία φωτό δείχνει υγιές φυτό και να περιμένεις ανθάκια από αυτό! Με παραξενεύει η γλάστρα, περίσσευε από κάποιο παλαιότερο φυτό; Αν όχι σε σένα, τότε μάλλον στο φυτώριο από όπου την πήρες...  Τα κλαδάκια δεξιά έχουν αρχίσει να ξεφεύγουν από την combact μορφή του φυτού! Μόλις μεγαλώσουν λίγο ακόμα κλάδεψέ τα κατά 2-3 κόμβους τουλάχιστον. Θα δώσει άλλα από κάτω και θα γεμίσει περισσότερο ως φυτό. Ακόμα δεν θέλει μεταφύτευση κατ' εμέ αλλά σε λίγους μήνες!

τώρα για τα άλλα δύο θα πρότεινα να γλυτώσουμε και οι δύο χρόνο και να πας να πάρεις καινούρια φυτά  :cheesy

Πέρα από την πλάκα, το μεγαλύτερο φυτό φαίνεται απίστευτα ταλαιπωρημένο, τόσο από τη βαμβακάδα όσο και από την ανυπόμονη μεταφύτευση. Εγώ δεν θα το ήθελα να ανθίσει να σου πω την αλήθεια γιατί τα άνθη του θα είναι πολύ μικρά και θα ταλαιπωρηθεί ακόμα περισσότερο. Το φυτό είναι άδειο στο κέντρο αλλά πετάει καινούρια βλάστηση. Το χρώμα του είναι όντως καλό και απορώ πως δε χρειάστηκε σίδηρο. Προσωπικά, αν θέλεις να το κρατήσεις, θα πρότεινα να πας για βλάστηση και όχι για άνθιση. Άρα ξέχνα τα καλιούχα λιπάσματα και πέρνα σε αζωτούχα και ίσως λίγο ζεστασιά και παραπάνω ήλιο. Μόλις πάει να ξεφύγει κάποιο κλαδί προς τα πάνω το κόβεις αυστηρά ώστε να γεμίσει στο εσωτερικό του!

Τώρα για την τρίτη γλάστρα τι να πω; Δίκαιο έχει η κα(η)μένη που δεν ανθίζει!Η γλάστρα είναι υπερβολικά μεγάλη, το φυτό υπερβολικά εξασθενιμένο και ταλαιπωρημένο.  Αν μένεις ανατολική αττική (και δεν κάηκες πρόσφατα  :buck) πες μου να σου πω που να πάρεις μια καλή γαρδένια να βάλεις μέσα για να σου φτιάξει και τη διάθεση μετά το ποστ μου!    :evil
Τώρα, αν επιμένεις να το παλέψεις το θέμα και να κρατήσεις το φυτό, ετοιμάσου για πολύ αυστηρά μέτρα. Προφανώς δεν θα περιμένεις το φυτό σου να ανθίσει στον επόμενο 1 χρόνο.
-Δες αν το φυτό έχει αναπτύξει νέες ρίζες στη νέα γλάστρα (είναι πιο λευκές σε χρώμα). Αν ναι, ξαναβάλτο μέσα. Αν όχι, διάλεξε μία μικρότερη
-πάρε το κλαδευτήρι και ετοιμάσου να κόψεις αυτό το δεξί ματζαφλάρι που μοιάζει με βλαστό και εκτείνεται 10-15 εκατοστά χωρίς φύλλα από τη γλάστρα. Θα πρέπει να συντμήσεις και το φιλαράκι του λίγο αριστερά που καταλήγει επίσης σε μια μικρή φούντα με φύλλα.
-Η γαρδένια σου θέλει σίδηρο καθώς έχει αρχίσει να κιτρινίζει. Επίσης θέλει και μπόλικο φαγάκι (το ίδιο και η προηγούμενη γαρδένια που χρειάζεται αζωτούχο λίπανση). Σε αυτή όμως την περίπτωση θα κινδυνέψεις να το χάσεις το φυτό αν του δίνεις πολύ λίπασμα γιατί δεν είναι τόσο μεγάλο για να το απορροφήσει.
Εν τέλη, αν ποτίζεις 2 φορές την εβδομάδα τις δύο αυτές γλάστρες, θα πρότεινα να κάνεις 3-4 λιπάνσεις το μήνα στη μεγάλη και 2 στη μικρή (μέχρι να πάρει τα πάνω της) με το πότισμά τους. Διαλέγεις ένα αζωτούχο κυρίως, 20-10-10 (ή αν υπάρχει και 20-5-5 το πολύ πολύ) και εφαρμόζεις για κάμποσο καιρό ώσπου να αρχίσει να πετάει αρκετούς βλαστούς. Πρόσεξε όμως μη σου ξεφύγουν οι βλαστοί σε μέγεθος γιατί πάλι θα φαίνεται άδειο από κάτω το φυτό! Κάθε 3 γόνατα θα πρέπει να τους κόβεις (σχηματίζονται 4-5 κόμβοι και εσύ τους κατεβάζεις στους 3). Από κάτω αυτό θα συνεχίσει να πετάει βλαστούς. Μετά μπορείς να σταματήσεις την αζωτούχο για κανα μήνα και να το αφήσεις να πάρει τη μορφή που σου αρέσει. Έπειτα περνάς σε ένα τυπικό 20-20-20 με 2 ποτίσματα το μήνα και προσέχεις μη σου χαλάσουν από το κρύο το χειμώνα τα φυτά. του χρόνου την άνοιξη θα έχουν συνέλθει (δεν είμαι βέβαιος για το μικρότερο) και τότε μπορείς να ελπίζεις για άνθη...

και τίθεται λοιπόν το ερώτημα:
Γιατί να χάσεις τόσο χρόνο και τόσα λιπάσματα και να μην πάρεις από τώρα 2 μπουγιόζικες, έτοιμες, μεγάλες γαρδένιες να βάλεις στις γλάστρες και να γεμίσουν άνθη?

Σου έκανα την καρδιά περιβόλι ε;   

Καταγράφηκε

bouranis

• Καθηγητής
  • Πόα
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 14:59:54 μμ »

Εδώ βλέπω 2 θεματάκια. Το πρώτο είναι ότι το χώμα πρέπει να είναι κατάλληλο για γαρδένιες (δηλαδή όξινο) και μάλλον υπάρχει πρόβλημα χώματος. Δεύτερο, προφανώς το χώμα είναι ξεπλυμένο από ιχνοστοιχεία ή αν είναι αλκαλικό αυτά είναι ακινητοποιημένα. Για καλή ανθοφορία πρέπει να υπάρχουν και ιχνοστοιχεία.

Αυτά τα φυτά δεν θα τα πέταγα γιατί μπορούν να σωθούν. Το έχω κάνει αρκετές φορές σε γαρδένιες φίλων. Επομένως, προτείνω ένα πλήρες υγρό λίπασμα με ιχνοστοιχεία μέσα, γιατί εκεί παίζεται το παιχνίδι. Προσοχή στην αζωτούχο λίπανση χωρίς ιχνοστοιχεία. Και είναι ξεκάθαρο από τις εικόνες ότι δεν είναι διαθέσιμα, εκτός από την τελευταία γλάστρα. Γενικά η ανισορροπία στη θρέψη είναι παραπάνω από εμφανής.

Τώρα σχετικά με την αντοχή στις ασθένειες, θα έπρεπε να έχει περισσότερα θειϊκά αυτό το πλήρες λίπασμα, αλλά δεν μπορείς να ξέρεις τι αλάτια έχουν χρησιμοποιήσει για να το φτιάξουν.

Καταγράφηκε

liquidiamonds

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 16:42:53 μμ »

Wow τι ωραίες απαντήσεις! Ευχαριστώ και τον κύριο καθηγητή.
Όχι όχι δεν απογοητεύτηκα γιατί είμαι πεισματάρα. Θα κάνω ό,τι μπορώ.  (μπορεί να πάρω και καινούριες αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα). Όπως θα έχεις καταλάβει κιεγώ ψάχνομαι για να μάθω,γιατί και οι καινούριες στην ίδια κατάσταση θα καταλήξουν. Με τα κλαδέματα πχ δεν έχω καμία επαφή.
Μένω Δυτικο- Βόρεια άρα καμία σχέση απο εκεί.
Η άσπρη πήλινη γλάστρα όχι δεν ξέμεινε σε κανέναν, την αγόρασα εγώ ειδικά γι'αυτήν (χεχεχε) αλλά τότε ήταν πολύ μικρότερη η γαρδένια.
Το χώμα είναι το ίδιο και στις τρεις και επίσης μου το δώσανε ειδικό για οξύφυλλα (χμ... :down).
Οι ταλαιπωρημένες είχαν ανθίσει την άνοιξη αλλά κάνανε μικρά ανθάκια όπως το πες.

Όταν λες κόμβους εννοείς τα δύο φύλλα που πετάει απο δω κι από κει, να υποθέσω; (..... και τους μετράω από πάνω ή από κάτω; χαζή ερώτηση; :cool)

:celeb: :celeb: :celeb:
Καταγράφηκε

mazestix

• Απόφοιτος
  • Θάμνος
  • *
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 17:58:18 μμ »

Ίσως φταίει το ότι έχω δει πάρα πολλές γαρδένιες στη ζωή μου, αλλά εγώ δεν θα έμπαινα στον κόπο να παλέψω για το φυτό. Αυτό που συνήθως λέμε εμείς είναι ότι ένα φυτό σαν το μικρό που έχεις, δεν θα γίνει ποτέ καλό φυτό (οκ, μπορεί να γίνει, αλλά δεν αξίζει την τόση προσπάθεια και προσοχή). Αν πάρεις νέα φυτά, ένα 20-20-20 είναι ένας φυσιολογικός τρόπος ταϊσματος  που κάνει και για τα άλλα φυτά που έχεις στο μπαλκόνι! Όπως είπε ο κος Μπουράνης, πάντα με ιχνοστοιχεία (φανταζόμουν ότι στο εμπόριο οι μικρές δόσεις κυκλοφορούσαν ούτως ή άλλως με ιχνοστοιχεία αλλά προφανώς πέφτω έξω).
Όσο για το χώμα, εκ πρώτης όψεως μοιάζει με τύρφη-περλίτη, τυπικό δηλαδή χωματάκι..

ανέβασα μια φωτό επεξεργασμένη. με κόκκινο αυτά που προτείνω να κοπούν άμεσα και πάνω αριστερά έχει ένα καλλιτεχνικό αριστούργημα που απεικονίζει 2 κόμβους και χωρίζεται στη μέση με μια μαύρη γραμμή (για να δείχνει ότι είναι 2 κόμβοι). Κράτησέ το αυτό!!! Σε 55 χρόνια θα αξίζει πολλά λεφτά (πιθανότατα γιατί το Jpeg θα έχει εκπλήξει 52 χρόνια νωρίτερα  :D)
Καταγράφηκε

liquidiamonds

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 18:06:12 μμ »

Θα μπορούσα να σε ρωτάω επί μέρες, αλλά νομίζω πως κάπου πρέπει να βάλω μια τελεία.

Τελευταία ερώτηση (για σήμερα θέλω να πιστεύω): Το 20-20-20 ειναι στερεό έτσι..κόκκους;

Θα κάνω όσα μου πρότεινες πάντως με προσοχή.

Ευχαριστώ!!! :celeb:

PS: Τελικά από πάνω 3 κόμβοι ή από κάτω;  :o
Καταγράφηκε

KonKarakas

• wanna be αποφοιτος
  • Διαχειριστής
  • Ζούγκλα
  • Έτος: 2006
  • Τμήμα: Επ. Φυτικής Παραγωγής
  • The boombox can change the world!
    • FreeDoom
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 21:36:33 μμ »

να πουμε κ μεις τιποτα οι μικροι? :P
απο κατω προς τα πανω μετραμε τους 3 κομβους

κ το 20-20-20 ειναι σε κοκκους (κ σπανιοτερα σε σκονη)
Καταγράφηκε

“Living on Earth may be expensive, but it includes an annual free trip around Sun..„