Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Όνομα χρήστη: Κωδικός:

Αποστολέας Θέμα: κλαδεμα δεντρων-τριανταφυλιας  (Αναγνώστηκε 5055 φορές)

fishaki

• Σπόρος
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Φύλο: Άντρας
κλαδεμα δεντρων-τριανταφυλιας
« στις: Οκτώβριος 25, 2009, 16:38:59 μμ »

σε συνεχεια αυτου του θεματος: http://www.gewponoi.com/fytikh/index.php?topic=1934.0 θα ηθελα να μου πειτε ποια ειναι η ιδανικη εποχη για κλαδεμα των αναφερομενων δεντρων.

επισης εχω μερικες τρανταφυλλιες, οι οποιες λογω της αμελιας μας, εχουν αναπτυχθει πολυ ατσαλα και σκεφτομαι να τις κλαδεψω απο των κορμο ωστε να σκασουν απο την αρχη. θα πιασουν? και γενικα ποια εποχη ειναι καταλληλη για κλαδεμα της τριανταφυλλιας?
Καταγράφηκε
Φιλικα
Θανασης

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
  • Τμήμα: Επιστήμης φυτικής παραγωγής
Απ: κλαδεμα δεντρων-τριανταφυλιας
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 19:25:05 μμ »

Τα εσπεριδοειδή που είναι αειθαλή, μπορούν να κλαδευτούν οποιαδήποτε εποχή του χρόνου, καλύτερη όμως εποχή είναι νωρίς την άνοιξη αφού περάσουν και τα όποια όψιμα κρύα και φυσικά πριν από την άνθιση. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις κλαδεύονται το χειμώνα αφού πέσουν τα φύλλα, από τέλη νόεμβρίου έως και αρχές -μέσα φλεβάρη.

Στις τριανταφυλλιές το κλάδευμα γίνεται από γενάρη ή  φλεβάρη μέχρι και το μάρτη, ανάλογα με τη περιοχή (νωρίτερα στο νότο αργότερα στο βορρά). Τωρα το φθινόπωρο μπορείς να αφαιρέσεις μόνο όλα τα ξερά και άρρωστα κλαδιά. Αργότερα αφαιρείς κλαδιά που συνωστίζονται στο κέντρο του φυτού για να φωτίζεται το εσωτερικό καλύτερα και να αερίζεται. Μετά μπορείς να αφαιρέσεις τα αδύναμα καθώς και ορισμένα κλαδιά που έχουν την ίδια κατεύθυνση διατηρώντας μόνο αυτά που δίνουν ένα καλό σχήμα στο φυτό και κατευθύνονται προς τη περιφέρεια του. Ακολούθως κλαδεύεις τα κλαδιά που έχεις διατηρήσει στα 3-8 ή και περισσότερα μάτια, ανάλογα με τη διάμετρο που έχουν ή αλλιώς αναλογα με τη νζωηρότητα τους. Τα χονδρά κλαδιά κλαδεύονται σε λιγότερα μάτια ενώ τα λεπτά σε περισσότερα.
 Τα μάτια βρίσκονται στο σημείο που ο μίσχος των φύλλων ενώνεται με το κλαδάκι, γι' αυτό κόβουμε λίγο πάνω από το σημείο αυτό (περίπου μισο με ένα εκατοστό) και λοξά με γωνία 45 μοίρες και αντίθετα από το σημείο που βρίσκεται το μάτι.  :) 
Καταγράφηκε

fishaki

• Σπόρος
  • *
Απ: κλαδεμα δεντρων-τριανταφυλιας
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 17:56:54 μμ »

Τα μάτια βρίσκονται στο σημείο που ο μίσχος των φύλλων ενώνεται με το κλαδάκι, γι' αυτό κόβουμε λίγο πάνω από το σημείο αυτό (περίπου μισο με ένα εκατοστό) και λοξά με γωνία 45 μοίρες και αντίθετα από το σημείο που βρίσκεται το μάτι.  :) 

δηλαδη, ματι ειναι ενα τμημα απο το "κοτσανι" του φυλλου?

ευχαριστω για τη γρηγορη βοηθεια σου. θα ηθελα να μου απαντησεις και στο ερωτημα που αφορα το κοψιμο του κορμου σε ενα σημειο. εννοω οτι θα μεινει μονο ο κρομος. θα σκασει παλι ή θα το καταστρεψω το φυτο-δεντρο? εχω παρατηρησει στους δρομους της αθηνας οτι κλαδευουν τις μουριες τελειως. δεν αφηνουν φυλλο-κλαδακι επανω και την ανοιξη σκανε παλι. εννοηται οτι δεν θα περιμενω την ιδια γρηγορη αναπτυξη. με ενδιαφερει κυριως η τριανταφυλλια.

μπορεις να μου πεις ποια ειναι εσπεριδοειδή  απο αυτα που αναφερω? τα υπολοιπα πρεπει οπωσδηποτε να κλαδευτουν χωρις φυλλο επανω? ρωταω γιατι ενας απο τους λογους που θελω να κλαδεψω ειναι να γλυτωσω τη σαβουρα του ξερου φυλλου αυτης της εποχης.

Καταγράφηκε
Φιλικα
Θανασης