Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Όνομα χρήστη: Κωδικός:

Αποστολέας Θέμα: Στάχτη στα φυτά ?  (Αναγνώστηκε 9145 φορές)

dsk

• Βλαστάρι
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
Στάχτη στα φυτά ?
« στις: Νοέμβριος 20, 2009, 22:17:17 μμ »

Χαιρετώ και πάλι με ερώτηση σχετικά με το αποτελεσμα της σταχτης στο χώμα της γλάστρας.
Γύρίζοντας σπίτι σήμερα διαπίστωσα ότι το χώμα σε κάποιες γλάστρες που έχω είχε αρκετή ποσότητα στάχτης. Ρωτησα ποιος το έκανε αυτό, και ο σπιτονοικοκύρης με ενημέρωσε ότι την έβαλε εκείνος (χωρίς φυσικά να ρωτήσει πρώτα). Έψαξα λίγο στο internet και είδα ότι υπάρχει μια δόση λογικής σε αυτό. Αλλά καλύτερα θα αισθανθώ αν οι ειδικοί ( εσείς δηλαδή) με ενημερώσετε ότι όντως υπάρχει λογική στη κίνηση αυτή. Να σημειώσω ότι η μια γλάστρα είναι μια φωτίνια και η άλλη ένα ευώνυμο.

Και μια ακόμα ερώτηση (αν επιτρέπεται στο ιδιο topic, αλλιώς να ανοίξω καινουριο):
Σε ένα παρτέρι που έχω  leyland, λίγο πιο πέρα τριανταφυλλιες  και ένα ρυχόσπερμα, μπορώ να βάλω στο χώμα κάποιες  διακοσμητικές, άσπρες  πέτρες που κυκλοφορούν στην αγορά ?
Ευχαριστώ πολύ !
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2009, 22:19:34 μμ από dsk »
Καταγράφηκε

Geobill

• Gold Member
  • Θάμνος
  • Φύλο: Άντρας
  • ειμαι επι πτυχιο πλεον!!!!
Απ: Στάχτη στα φυτά ?
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 04:49:19 πμ »

ΔΣΚ θα σου απαντησω για το θεμα της σταχτης στα φυτα. Ειναι γνωστο οτι η νικοτινη στην ουσια σκοτωνει καποια εντομα οταν ειναι σε αρκετη συγκεντρωση για τον συγκεκριμενο οργανισμο αλλα κυριος υποψηφιος για θανατο ειναι η γνωστη μελιγκρα, δλδ αν μη τι αλλο με την μελιγκρα εχεις καθαρισει. ομως πρεπει να σου πω οτι ο τροπος εφαρμογης που ειπες δεν ειναι ο σωστος και πες του γειτονα να κοψει τις αλχημιες και το καπνισμα επισης. ο σωστοτερος τροπος ειναι ο εξης: περνεις 2 -3  τασακια  με αρκετα τσιγαρα και τα βαζεις στο ποτιστηρι σου η σε ενα κουβα και εννοω μονο τις γοπες να μην εχει σταχτη η τον μισοκαρβουνιασμενο καπνο που μενει στο τελος. μετα  γεμιζεις περιπου 1 λιτρο για καθε 10 γοπες και το αφηνεις να "ποτισει" για κανα 24ωρο.μετα αφαιρεις τις γοπες και ποτιζεις το φυτο που εχει πιασει μελιγκρα και καθαριζεις. για καλυτερη και πιο ορθη χρηση βαλε τις γοπες στα ιδια λιτρα και κανε μια δοκιμαστικη εφαρμογη και την επομενη αν δεν εχει αποτελεσματα αυξησε την δοση οπως σου ειπα.
Καταγράφηκε
4

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
  • Φύλο: Άντρας
  • Τμήμα: Επιστήμης φυτικής παραγωγής
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 13:57:20 μμ »

Η νικοτίνη έχει εντομοκτόνες ιδιότητες και έχει χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν. Έχω ακούσει στο ραδιόφωνο, ότι ορισμένοι φτιάχνουν οικολογικό εντομοκτόνο βάζοντας σε δοχεία με νερό φύλλα καπνού. Η νικοτίνη που περιέχουν εκχυλίζεται και μετά χρησιμοποιούν το υγρό για καταπολέμηση εντόμων με μαλακό περίβλημα, όπως αφίδες, νύμφες κοκκοειδών κτλ.
 Στη προκειμένη περίπτωση, δε νομίζω ότι ο φίλος αναφέρεται σε στάχτη από τσιγάρα, αλλά σε στάχτη από τζάκι. Αν κάνω λάθος με διορθώνεις dsk.
 Η στάχτη από ξύλα χρησιμοποιείται σε μερικές περιπτώσεις σα λίπασμα, κυρίως στα χωριά. Περιέχει κυρίως κάλιο, λιγότερο φωσφόρο και ιχνοστοιχεία. Άζωτο δε περιέχει καθόλου, γιατί με τη καύση φεύγει με τη μορφή οξειδίων του αζώτου στον αέρα. Έxω διαβάσει ότι έχει αλκαλικό PH και για το λόγο αυτό δε πρέπει να χρησιμοποιείται σε μεγάλη ποσότητα με δεδομένο ότι τα περισσότερα εδάφη στην Ελλάδα έχουν PH πάνω από 7,5.
 Επίσης παίζει ρόλο να προέρχεται από καθαρά ξύλα δένδρων και όχι από ξύλα οικοδομής που μπορεί να είναι εμποτισμένα με χημικά ή βαμμένα, γιατί θα περιέχει τοξικές ουσίες για τα φυτά. Επίσης νομίζω ότι αν η στάχτη προέρχεται από τη καύση φύλλων, θα είναι πιο πλούσια σε στοιχεία.
 Τα βότσαλα που λες χρησιμοποιούνται πολύ για διακόσμηση. Τα μεγάλα πωλούνται με το κομμάτι και γενικά η τιμή είναι ''τσιμπημένη''.     
Καταγράφηκε

dsk

• Βλαστάρι
  • **
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 18:56:46 μμ »

Πραγματι Nick, η στάχτη προέρχεται από τζάκι και μάλιστα από καυσόξυλα (όχι οικοδομής) . Άρα καλά πάμε..
Η στάχτη τοποθετήθηκε σαν λίπασμα , όχι για να γλυτώσω από μελίγκρα ή κάτι άλλο αφού οι γλάστρες είναι καινούριες και δεν έχουν παρουσιάσει κάτι τα φυτά μεχρι στιγμής..
Aρα συνοψίζοντας , καταλήγουμε ότι δεν έκανε και τίποτα τραγικό ο σπιτονοικοκύρης, ασχετα με το γεγονός ότι έπρεπε να ρωτήσει προηγουμένως.
Ελπίζω η πρόοδος των φυτων να μην μας διαψεύσει.
Ευχαριστώ και για το θέμα με τις πέτρες που δεν ενοχλούν απ΄ό,τι κατάλαβα.. (αν εξαιρέσεις τη τιμή τους)

Καταγράφηκε