Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Όνομα χρήστη: Κωδικός:

Αποστολέας Θέμα: Φυτεμα Γλυκοπατάτας  (Αναγνώστηκε 7842 φορές)

profitou

• Σπόρος
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
Φυτεμα Γλυκοπατάτας
« στις: Απρίλιος 11, 2010, 20:18:18 μμ »

ΕΧΩ ΔΥΟ ΓΛΥΚΟΠΑΤΑΤΕΣ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΙΣ ΦΥΤΕΨΩ. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΦΥΤΕΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΦΥΤΡΕΣ;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2010, 21:34:19 μμ από KonKarakas »
Καταγράφηκε

Florencia

• The Ultimate Spammer
  • Απόφοιτος
  • Αμαζόνιος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έτος: 2000
  • Τμήμα: Φ.Π.
  • Μη μου κολλάτε εμένα γιατί δέρνω άμα λάχει.
    • ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ
Απ: ΦΥΤΕΜΑ ΓΛΥΚΟΠΑΤΑΤΑΣ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 12, 2010, 01:59:37 πμ »

Αν η θερμοκρασία στην αποθήκευση είναι αρκετά υψηλή, βγάζουν ρίζες και γίνονται ξυλώδεις. Πώς τις έχεις αποθηκεύσει;
Καταγράφηκε
Μία από εδώ            μία από εκεί.

Θεόφιλε πάμε ouagadougou!!!!!

profitou

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 15, 2010, 19:15:57 μμ »

μου εχουν δωσει ενα μακρι βολβο.πρεπει να τον φυτέψω με την ριζα προς τα κάτω(εννοειται) ολον κατω απο την γη ή να αφήσω κάποιο μερος του εκτεθειμένο;
Καταγράφηκε

Florencia

• The Ultimate Spammer
  • Απόφοιτος
  • Αμαζόνιος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έτος: 2000
  • Τμήμα: Φ.Π.
  • Μη μου κολλάτε εμένα γιατί δέρνω άμα λάχει.
    • ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 16, 2010, 00:43:56 πμ »

Κοίτα στη γλυκοπατάτα είθισται να την τοποθετούν σε ένα βάζο και μόνο το κάτω μέρος να διαβρέχεται, εκπτύσσει βλαστούς και από το πάνω μέρος.
Στο χώμα δεν έχω βρει κάτι μέχρι στιγμής. Λογικά θα αφήνεις κάποιο τμήμα ακάλυπτο, αλλά αυτό στο λέω με επιφύλαξη.

Καταγράφηκε
Μία από εδώ            μία από εκεί.

Θεόφιλε πάμε ouagadougou!!!!!

profitou

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 16, 2010, 09:39:37 πμ »

και μετα πως κανω μεταφυτευση στο χωμα για να εχω παραγωγή;τι κοβω και τι φυτευω;
Καταγράφηκε

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
  • Φύλο: Άντρας
  • Τμήμα: Επιστήμης φυτικής παραγωγής
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 16, 2010, 09:50:16 πμ »

Πολλαπλασιασμός γλυκοπατάτας.

Ο ριζοκόνδυλος είναι το κατ' εξοχήν πολλαπλασιαστικό υλικό της γλυκοπατάτας. Υπάρχει όμως διαφοροποίηση στη χρήση του σε σχέση με τους κονδύλους της πατάτας. Εκματαλλευόμενοι το γεγονός ότι οι βλαστοί αναπτύσσουν με ευκολία ρίζες, στην ουσία δε χρησιμοποιούμε ριζοκονδύλους κατά το πολλαπλασιασμό του φυτού αλλά τμήματα ριζοβολημένα των βλαστών, που μπορούμε να τα ονομάσουμε έρριζα μοσχεύματα.

Χρονοδιάγραμμα εργασιών.

Αγοράστε γλυκοπατάτες την εποχή που εμφανίζονται στην αγορά (τέλος φθινοπώρου-αρχές χειμώνα). Για ένα στρέμμα απαιτούνται 30-40 κιλά ριζοκόνδυλοι.

Συντηρούμε τους ριζοκόνδυλους σε αποθηκευτικό χώρο που η θερμοκρασία του σε καμία περίπτωση δε πρέπει να πέσει κάτω από τους 10 βαθμούς. Ιδανικές συνθήκες συντήρησης είναι θερμοκρασία 10-15 βαθμοί και σχετική υγρασία 80-85%. να σημειωθει ότι θερμοκρασίες κάτω από τους 10 βαθμούς, μπορεί να νεκρώσουν το ριζοκόνδυλο, οπότε αντι για πολλαπλασιαστικό υλικό να αποκτήσεται ένα καλό προσάναμμα για το τζάκι.

Τέλος φεβρουαρίου-αρχές μαρτίου, γίνεται η στρωμάτωση των ριζοκονδύλων με σκοπό να βλαστήσουν και οι νέοι βλαστοί να ριζοβολήσουν και να πάρουμε τα μοσχεύματα.
 Επιλέξτε τους καλύτερους ριζοκονδύλους τόσο από πλευράς μεγέθους όσο και εμφάνισης. Προϋπόθεση για να βλαστήσουν είναι να υπάρχουν ανεκτές θερμοκρασίες εδάφους πάνω από 15 βαθμούς. αν ό τόπος και οι συνθήκες δεν ευνοούν αυτή τη χρονική περίοδο, είτε καθυστερούμε τη στρωμάτωση, είτε τη κάνουμε σε ξύλινα κιβώτια γεμάτα με άμμο ή πριονίδι τα οποία τοποθετούμε σε πιο θερμούς χώρους.

Η μοναδική περιποίηση που γίνεται σ' αυτή τη φάση είναι ένα προσεκτικό πότισμα, έτσι ώστε να μην υπάρχει ούτε έλλειψη ούτε και υπεραφθονία νερού.
 Ύστερα από 5-6 εβδομάδες γίνεται η λήψη των μοσχευμάτων από το μητρικό φυτό. Η αποκοπή γίνεται με το χέρι και κόβονται όλοι οι βλαστοί που έχουν ριζοβολήσει, σε ένα μήκος 20-25 εκατοστών.

Αμέσως ακολουθεί η φύτευση των ριζοβολημένων βλαστών στο έδαφος, το οποίο προηγουμένως έχει σκαλιστεί και ποτιστεί για να βρίσκεται στο ρώγο του (3-4 μέρες πριν). Οι αποστάσεις φύτευσης είναι 60 εκατοστά μεταξύ των γραμμών και 30 επί των γραμμών φύτευσης.

Ακολουθεί αμέσως πότισμα, που πρέπει να επαναλαμβάνεται τακτικά στην αρχή, μέχρι τα μοσχεύματα να συνέλθουν από τη μεταφυτευτική διαταραχή. Άλλωστε χρονικά αυτή η διαδικασία, συμπίπτει με το μήνα Μάιο όπου είναι πολύ πιθανό να επικρατούν συνθήκες μεγάλης ηλιοφάνειας και υψηλών θερμοκρασιών, συνθήκες που αυξάνουν τις ανάγκες όλων των φυτών σε νερό πόσω μάλλον των πρόσφατα μεταφυτευμένων.

Σύμφωνα με τα παραπάνω, δε προλαβαίνεις.

***Ότι γράφω προέρχεται από το βιβλάράκι ''Το αλφαβητάρι των λαχανικών-καλοκαιρινά λαχανικά'' του επίκουρου καθηγητή του ΓΠΑ, Κώστα Ακουμιανάκη.
         Εκδόσεις Δίαυλος.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2010, 10:42:19 πμ από aeonium-nick »
Καταγράφηκε