Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Όνομα χρήστη: Κωδικός:

Αποστολέας Θέμα: ΦΥΤΕΥΣΗ ΓΚΑΖΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ  (Αναγνώστηκε 11599 φορές)

C-TECH

• Σπόρος
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
ΦΥΤΕΥΣΗ ΓΚΑΖΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ
« στις: Ιούνιος 19, 2010, 10:16:25 πμ »

Παιδιά καλημέρα

Θέλω να βάλω γκαζόν στον κήπο μου 200τμ και θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί δεν έχω ιδέα από γκαζόν μπορείτε να μου απαντήσετε σε κάποιες ερωτήσεις ?
το έδαφος είναι πετρώδες και όχι πολύ καλό και το νερό θα είναι από γεώτρηση με νερό που έχει αλάτι (όχι κοντά σε θάλασσα).

1.τι γκαζόν, διαφορές θερμού-ψυχρού(θα ήθελα να είναι πράσινο συνεχεία να αντέχει σε αρρώστιες και να θέλει κούρεμα όσο γίνεται λιγότερο)

2.ποσο νερό και πως καταλαβαίνω την ποσότητα που πέφτει

έχω διαβάσει το Θέμα: Γκαζόν και μυρμήγκια 

Ευχαριστω πολυ
Καταγράφηκε

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
  • Φύλο: Άντρας
  • Τμήμα: Επιστήμης φυτικής παραγωγής
Απ: ΦΥΤΕΥΣΗ ΓΚΑΖΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 19, 2010, 20:35:27 μμ »

Φίλε πρώτα πες μας σε ποιά περιοχή βρίσκεται ο κήπος σου, γιατί οι κλιματικές συνθήκες παίζουν σημαντικό, ρόλο. Το πετρώδες έδαφος είναι μεγάλο πρόβλημα, ενώ η κακή ποιότητα του νερού ίσως μπορεί να ξεπεραστεί . Αν το έδαφος δε μπορεί να καθαριστεί από τις πέτρες, θα πρέπει να μεταφερθεί νέο χώμα, καλής ποιότητας και να δημιουργηθεί ένα στρώμα τουλάχιστον 30-40 εκατοστά, αφού πρώτα σκαφτεί το πετρώδες υπόστρωμα για να μην αποτελλεί αδιαπέραστο στρώμα. 
Καταγράφηκε

C-TECH

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 22, 2010, 14:08:37 μμ »

Είμαι στα Μέγαρα και λογικά οι πέτρες μπορούν να απομακρυνθούν
και εκεί που είμαι φυσάει πολύ συχνά βοριάς
σκεφτόμουν να βάλω αρκετή τύρφη αλλά πόση? για 200τμ.
Και τη ποικιλια γκαζον για να αντεχει
Καταγράφηκε

alexis-dal

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 22, 2010, 14:38:03 μμ »

Γεια σου φιλε επειδη ειμαι και εγω απο τα Μεγαρα και ξερω το κλιμα θα σου προτεινω και εγω να βαλεις αλλο χωμα και τυρφη επισης για μια καλη ποικιλια κοιτα στο λινκ http://agrena.gr/products/product_info.php?cPath=83_104&products_id=224
Καταγράφηκε
Μια μερα ολοι μας θα παρετε πτυχιο!!!!!!!!!!!!

C-TECH

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 22, 2010, 17:45:28 μμ »

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Αλλά μη γνωρίζοντας και πολλά μονό ότι διαβάζω μου φαίνεται πιο καλή ποικιλία η tomahawk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2010, 17:47:24 μμ από C-TECH »
Καταγράφηκε

xristeo

• Σπόρος
  • *
  • Έτος: 1995
  • Τμήμα: ela mou nte
  • Φυτικάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε!!
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 28, 2011, 08:31:10 πμ »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ μένω σε ένα χωριό της Πρέβεζας, και θα ήθελα να βάλω γκαζόν στον κήπο μου που δεν είναι πάνω από 50 τετραγωνικά μέτρα. Το κλίμα εδώ είναι υγρό έχουμε βροχές ακόμη και τέλη Μάη. Το χώμα του κήπου είναι σαν λάσπη όταν βρέχει, και είναι αρκετά σκληρό δεδομένου ότι δεν έχει φραζαριστεί ποτέ. Οστώσο έχω καλλιεργήσει σε αυτό λαχανικά πολλές φορές με επιτυχία όχι στον κήπο βεβαια, αλλά στο πίσω μέρος του σπιτιού μου που έχει το ιδιο χώμα το οποίο μάλιστα σε μεγάλο βάθος μου βγάζει κοχύλια που μαρτυρά πως κάποτε εκεί υπήρχε θάλασσα η κάτι τετοιο τελος πάντων. Έβαλα άμμο για να το διορθώσω να το κάνω λίγο πιο ελαφρύ και σήμερα θα ρίξω και στάχτη από το τζάκι μου αρκετή θα έλεγα.το φρεζάρισα και θέλω να ρίξω σπόρους αγριάδας. Θα ήθελα την συμβουλή σας πριν τα κάνω όλα αυτά και αποβούν μάταια. Μήπως πρέπει να αλλάξω χώμα που θα μου κοστίσει φυσικά περισσότερο και τι ποικιλία γκαζόν μπορώ να βάλω? Σας παραθέτω φωτογραφίες για να με συμβουλέψετε.
http://youtu.be/YRcBtNl2Pgo
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2011, 09:08:41 πμ από xristeo »
Καταγράφηκε

stayrosrr

• Σπόρος
  • *
  • Τμήμα: .
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 29, 2011, 15:11:16 μμ »

Γεια σας και από εμένα. Έχω έναν κήπο που είναι (1,5 στρέμμα άλλα θέλω να φυτέψω στο 1 στρέμμα) γκαζόν και είναι σε ένα χωριό στη Δράμα. Τι γκαζόν μου προτείνετε για αυτή τη περιοχή αυτή; Άμα χρειάζετε να κάνω κάνω κάποια μέτρηση χώμα, πως να τη κάνω;
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε

xristeo

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 29, 2011, 15:27:40 μμ »

Προφανώς ο Γιατρός των φυτών λείπει σε άδεια  :cheesy :crazy δεν πειράζει όμως θα τον περιμένουμε μέχρι τον σεπτέμβρη οκτώβρη  ;D
Καταγράφηκε

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
  • Τμήμα: Επιστήμης φυτικής παραγωγής
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 30, 2011, 17:22:52 μμ »

Αγαπητοί φίλοι, οι απαντήσεις στα ερωτήματά σας βρίσκονται σε προηγούμενες αναρτήσεις. Κάντε ένα κόπο να τις διαβάσετε, γιατί είναι άσχημο να επαναλαμβάνονται πράγματα που έχουν ειπωθεί δυο και τρείς φορές. Και επειδή οι επαγγελματίες συνάδελφοι μαστίζονται από τρομερή αναδουλειά, σκεφτείτε μήπως μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις υπηρεσίες κάποιου γεωπόνου από την περιοχή σας και δεν καταλήξει κλέφτης ή μετανάστης.
 Το λέω καλοπροαίρετα και πάντα φιλικά. 
Καταγράφηκε

xristeo

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 30, 2011, 18:33:05 μμ »

Ζητώ συγνώμην νόμιζα πως ήταν ανοιχτό φόρουμ για κάποια ερωτήματά μας ....προφανώς έσφαλα...αλλά μιας και η γνώση είναι κλειστή δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει και αυτή η ενότητα "ο γιατρός των φυτών" αφού όλοι σας γνωρίζετε το τι και πως τελος πάντων δουλειά δική μου δεν είναι... :azn Σας ζητώ ξανά συγνώμη έχω διαβάσει ήδη όλα τα μυνήματα που αφορούν το γκαζόν..θα ακολουθήσω όμως και την συμβουλή σας να απευθυνθώ ξανά στον Γεωπόνο της περιοχής μου.

Υ.Γ. Αν δεν σας κάνει κόπο διαγράψτε με παρακαλώ από το φόρουμ διότι προφανώς δεν ανήκω εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2011, 18:35:16 μμ από xristeo »
Καταγράφηκε