Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Όνομα χρήστη: Κωδικός:

Αποστολέας Θέμα: αρρωστη λεμονια  (Αναγνώστηκε 4184 φορές)

kiriakilop

• Σπόρος
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
αρρωστη λεμονια
« στις: Ιούνιος 25, 2010, 18:02:38 μμ »

καλησπερα σε ολους. ειμαι καινουρια στο forum, αν και σας παρακολουθω καιρο. ειμαι λιγο ασχετη, αλλα εσεις σαν ειδικοι ειμαι σιγουρη πως θα με βοηθησετε. εχω φυτευσει μια λεμονια, μικρη σε ηλικια. απο τις αρχες δεχτηκε μια ανεξηγητη επιθεση απο μυρμηγκια που της καταεφαγαν ολα τα λουλουδια. εψαξα επιμελως και δεν βρηκα καμια προσβολη απο αλλα εντομα (αφιδες κ.λ.π.). ελυσα τις διαφορες μου με τα μυρμηγκια, αλλα η λεμονια εχει μεινει εδω και δυο μηνες ετσι:

ουτε λουλουδια, ουτε καινουρια βλασταρια, τιποτα. οι επεμβασεις που εκανα, ειναι δυο φορες ποτισμα με σιδηρο, ψεκασμα με βιολογικο εντομοκτονο και αιθεριο ελαιο λεβαντας διαλυμενο σε νερο για να απωθησω τα μυρμηγκια. μπορει να μου πει καποιος πως να βοηθησω το φυτο;
Καταγράφηκε

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
  • Φύλο: Άντρας
  • Τμήμα: Επιστήμης φυτικής παραγωγής
Απ: αρρωστη λεμονια
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 25, 2010, 19:27:02 μμ »

kiriakilop καλως ήρθες. Τα μυρμήγκια δε προξενούν γενικά ζημιές στα φυτά με λίγες εξαιρέσεις, όπως ορισμένα είδη που προσβάλλουν το ξύλο των αμπελιών. Συνήθως συνυπάρχουν με τις αφίδες, από τις οποίες χρησιμοποιούν τις μελιτώδεις εκκρίσεις για τροφή.

Το δένδρο βρίσκεται σε φάση νεανικότητας και γι' αυτό δε μπορεί να καρποφορήσει. Στη φάση αυτή που διαρκεί 3-4 χρόνια στα εμβολιασμένα δένδρα και έως 7 ή 8 στα δένδρα που προέρχονται από σπόρο, παράγονται ελάχιστα ή καθόλου άνθη. Ακόμα κι' αν σχηματιστούν κάποια άνθη, δε καρποδένουν. Φρόντισε να ποτίζεται κανονικά, αποφεύγοντας τις υπερβολές. Έχει 2 κύμματα βλάστησης, ένα την άνοιξη και μετά, το καλοκαίρι. Μπορείς να της ρίξεις λίγο αζωτούχο λίπασμα ανόργανο ή οργανικό. Οι τρυπούλες στα φύλλα ίσως έγιναν από σαλιγγάρια ή κάποιο φυλλοφάγο έντομο.   
Καταγράφηκε

kiriakilop

• Σπόρος
  • *
Απ: αρρωστη λεμονια
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 25, 2010, 21:42:36 μμ »

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. το περιεργο ειναι πως δεν υπηρχαν αφιδες ουτε καποιο αλλο εντομο που να δικαιολογει την εμφανιση των μυρμηγκιων. απλως καταεφαγαν ολους τους ανθους. οι τρυπουλες προυπηρχαν απο το φυτωριο. εχω ενα βιολογικο αζωτουχο λιπασμα να ριξω, ελπιζω να βοηθησει σχετικα με το κιτρινισμα. ευχαριστω και παλι
Καταγράφηκε