Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Όνομα χρήστη: Κωδικός:

Αποστολέας Θέμα: προβλημα με λεμονια  (Αναγνώστηκε 15214 φορές)

jimkarako

• Σπόρος
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
προβλημα με λεμονια
« στις: Ιούλιος 03, 2010, 15:02:31 μμ »

καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με μια λεμονια που εχω.παρουσιαζει ενα προβλημα με τα φυλα της που ζαρωνουν και τελικα πεφτουν.ελπιζω να βοηθησουν και οι φωτογραφιες.το ιδιο προβλημα εχω και με τις πορτοκαλιες τι μπορω να κανω?ευχαριστω προκαταβολικα.
Καταγράφηκε

Florencia

• The Ultimate Spammer
  • Απόφοιτος
  • Αμαζόνιος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έτος: 2000
  • Τμήμα: Φ.Π.
  • Μη μου κολλάτε εμένα γιατί δέρνω άμα λάχει.
    • ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ
Απ: προβλημα με λεμονια
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 03, 2010, 15:24:07 μμ »

Υπάρχει προνύμφη εντόμου που λέγεται φυλλοκνίστης.
Δε φαίνεται τόσο καθαρά στη φωτογραφία αλλά παρατήρησε αν έχει το φύλλο γραμμούλες σκαμμένες από μέσα, που γυαλίζουν σαν να είναι ασημί χρώματος και έχουν και μια λεπτή γραμμή στη μέση.

Οι προσβολές που βλέπεις είναι κάπως έτσι;

Αν ναι, τότε είναι ένα μικρό λεπιδόπτερο που λέγεται Phyllocnistis citrella και μπορεί να το δεις ακόμα και σε καρπό

Αυτό προτιμά τη νέα βλάστηση, ίσως θα το έχεις παρατηρήσει και συ. Επίσης, προτιμά τους λαίμαργους (βλαστοί με πολύ ζωηρή ανάπτυξη).

Για την καταπολέμηση χρησιμοποιούνται φερομονικές παγίδες αρχές της άνοιξης, τώρα όμως το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι ψεκασμός με κατάλληλο εντομοκτόνο κυρίως εκεί όπου υπάρχει νέα βλάστηση.
Γενικά το concept είναι να αποτρέψεις τη δημιουργία καινούριας βλάστησης, και να προστατέψεις αυτή που υπάρχει ήδη με το κατάλληλο εντομοκτόνο (αυτό το ζητάς στο γεωπόνο της περιοχής σου και το εφαρμόζεις σύμφωνα με τις οδηγίες).

Για να αποτρέψεις άλλη φορά τη δημιουργία νέας βλάστησης, θα προσπαθείς ό,τι λίπασμα είναι να μπει, να μπει αρχές Άνοιξης, ώστε καλοκαίρι να είναι ήδη αναπτυγμένο το φυτό όσο πρέπει. Και περιορισμός των ποτισμάτων.

Και αυτό που λέω πάντα, απομάκρυνε ό,τι βλέπεις προσβεβλημένο, μπορεί να επεκταθεί και να σου κάνει κι άλλη ζημιά.

Αeonium-nick, τα λέω καλά;  :angel:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2010, 16:31:30 μμ από Florencia »
Καταγράφηκε
Μία από εδώ            μία από εκεί.

Θεόφιλε πάμε ouagadougou!!!!!

teo

• Gold Member
  • Απόφοιτος
  • Θάμνος
  • *
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 03, 2010, 16:31:04 μμ »

τινει να γινει μεγαλος εχθρος!!!!!!!!!!! ολες οι νερατζιες στο κερατσινι το εχουν!!!!!!!!!!!! μεγαλη προσοχη θελει η νεα βλαστησηηηηηηηηη!!!!!!!!!!!!!!
Καταγράφηκε
παμεεεεεεεεεεεεεεεεε για διαβασμααααααααααααααααααααααααααααααααα

Stamatis

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 03, 2010, 16:38:39 μμ »

οι φωτο δεν ειναι καθολου καθαρες, αν διεκρινα καλα σε ενα-δυο φυλλα υπαρχει προσβολη απο φυλλοκνιστη που λεει και απο πανω η συναδελφος. Αλλα για να γινει επεμβαση με φυτοφαρμακο θα πρεπει να εχεις εκτεταμενη προσβολη στο δεντρο σου,στα βιβλια μας αναφερεται οτι πρεπει να εχει προσβληθει το 20% του φυλλωματος η να υπαρχει σε καθε φυλλο 0,74 στοες. στο δικο μου περιβολι που ειχα εκτεταμενη προσβολη ειχα χρησημοποιησει το φυτοφαρμακο confidor. αλλα δες την προσβολη οπως σου ειπα και τις οδηγιες στη συσκευασια του φυτοφαρμακου. κατα πασα πιθανοτητα δεν θα χρειαστει να το χρησιμοποιησεις γιατι αυτο το εντομο εχει παρα πολλους φυσικους εχθρους που το καταπολεμουν στις πλειστες των περιπτωσεων αποτελεσματικοτατα!!!! ολα αυτα στα λεω με ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ διοτι δεν εχεις παρει και πολυ καθαρες φωτογραφιες.
Καταγράφηκε

jimkarako

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 03, 2010, 17:56:31 μμ »

Florencia οι φωτογραφίες που ανέβασες είναι ακριβώς αυτό που έχουν οι πορτοκαλιές και οι λεμονιές μου και όπως λες ακριβώς στα καινούρια φύλλα. Και απ' ότι καταλαβαίνω για το καλοκαίρι δεν μπορώ να κάνω τίποτα εκτός απο φυτοφάρμακο. Το ότι δεν έχει και πολλά φύλλα η λεμονιά μου μιας και την έχω φυτέψει μόλις πέρσι στην Σαλαμίνα δημιουργεί κανενα πρόβλημα στο δέντρο? Πάντως σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2010, 18:55:56 μμ από Boomerang »
Καταγράφηκε

Florencia

• The Ultimate Spammer
  • Απόφοιτος
  • Αμαζόνιος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έτος: 2000
  • Τμήμα: Φ.Π.
  • Μη μου κολλάτε εμένα γιατί δέρνω άμα λάχει.
    • ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 03, 2010, 18:05:48 μμ »

Κοίτα το ότι είναι νεαρό φυτό, δεν αποτελεί πρόβλημα από μόνο του. Πρόβλημα είναι η έκταση της προσβολής. Αν είναι όλο το δέντρο προσβεβλημένο, μέχρι να το φέρεις στα ίσα του θα αργήσει να αναπτυχθεί όπως πρέπει. Γενικώς τα έντομα δεν κάνουν τόσο τρομερή ζημιά αν καταφέρεις και ελέγξεις τον πληθυσμό τους. Το μόνο επικίνδυνο είναι μη σου μεταφέρουν καμια ίωση, γιατί τότε δεν υπάρχει γιατρειά. Στην περίπτωση του φυλλοκνίστη μπορεί να σου μεταφέρει βακτήριο (Χanthomonas campestris pv. citri) αλλά θέλεις να μπλέξεις; Δε θέλεις. Οπότε καθάρισέ το το εντομάκι όσο είναι νωρίς.

P.s. Θερμή παράκληση να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρας για να είναι ευανάγνωστο το κείμενό σου. Το έχουμε και ως κανόνα στο φόρουμ.
Καταγράφηκε
Μία από εδώ            μία από εκεί.

Θεόφιλε πάμε ouagadougou!!!!!

jimkarako

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 03, 2010, 18:29:08 μμ »

οκ. ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.
Καταγράφηκε

nikolas72

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 04, 2010, 13:59:38 μμ »

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με μια λεμονιά 15ετιας την οποία αργά την άνοιξη την κοντοκουρεψα περίπου το 70% και λίπανα αργά επίσης, με αποτέλεσμα όλη η νέα βλάστηση να αναπτύσσεται τώρα μέσα στο καλοκαίρι. Επειδή είναι μέσα στην αυλή που παίζουν μικρά παιδία δεν θέλω χημικά διάβασα κάπου μέσα στο διαδυκτιο για θερινά λάδια τι είναι αυτά? Πως τα χρησιμοποιώ? Είναι ακίνδυνος τρόπος αντιμετώπισης του Φυλλοκνίστη?
Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

theoaua

• Απόφοιτος
  • Βλαστάρι
  • *
  • Τμήμα: ΕΦΠ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 04, 2010, 14:56:35 μμ »

Ο πιο ακίνδυνος τρόπος αντιμετώπισης είναι να περιορίσεις τα ποτίσματα και τις λιπάνσεις στα απολύτως απαραίτητα γιατί το έντομο προσβάλλει τη νεαρή βλάστηση. Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να ψεκάσεις με κάποιο σκεύασμα. Πάντως το έντομο δημιουργεί πρόβλημα στα νεαρά δένδρα και στα φυτώρια που έχουν νέα βλάστηση, στα μεγαλύτερης ηλικίας δένδρα το πρόβλημα είναι μικρότερο έως "ασήμαντο".
Καταγράφηκε

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
  • Τμήμα: Επιστήμης φυτικής παραγωγής
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 04, 2010, 17:38:50 μμ »

Όλα όσα λένε οι συνάδελφοι είναι απολύτως σωστά. Τις περισσότερες φορές το πρόβλημα δεν είναι μεγάλο και είναι κυρίως αισθητικό. Στη περίπτωση αυτή κόβουμε απλώς την προσβεβλημένη βλάστηση που καλό είναι να καίγεται μετά, για να θανατώνονται οι προνύμφες που μπορεί να είναι ακόμη στις στοές των φύλλων.

Τα φυτοφάρμακα Νικόλα γίνονται φαρμάκια όταν τα χρησιμοποιούμε άσκοπα, άκαιρα και με λάθος τρόπο. Τα λάδια που λες είναι παραφινέλαια ή λευκά ορυκτέλαια.
 Είναι εντομοκτόνα επαφής, δηλαδή πρέπει να έρθουν σ' επαφή με το έντομο για να το θανατώσουν. Είναι ακατάλληλα για έντομα που βρίσκονται εντός των ιστών του φυτού, όπως ο φυλλοκνίστης. Είναι πολύ χαμηλής τοξικότητας για τα θερμόαιμα, με ελάχιστη υπολειμματικότητα και φιλικά για το περιβάλλον. Γι' αυτό επιτρέπονται στη λεγόμενη βιολογική γεωργία για την οποία έχω πολλές επιφυλάξεις.   
Καταγράφηκε

nikolas72

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 04, 2010, 18:24:28 μμ »

Οκ . το διαταυτα δηλαδή είναι μαζεύω και καίω τα φύλλα τώρα, λιπαίνω και κλαδεύω - αραιώνω την λεμονιά Μάρτιο?
Καταγράφηκε

egomara

• Απόφοιτος
  • Πόα
  • *
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 17, 2010, 21:17:05 μμ »

Φίλε Νικόλα γεια σου,
αν και δεν είχα πρόθεση να γράψω [όχι για το συγκεκριμένο αλλά γενικός] θα ήθελα να σου επισημάνω κάποια πράγματα.
Η κάθε ασθένεια - ο κάθε εχθρός- κάνει το κύκλο του έχει μια αρχή και ένα τέλος. Φυσικά και δεν εξαφανίζεται αυτό εξάλλου δεν είναι το ζητούμενο. Οπότε να μην ανησυχείς πολύ για το φυλλοκνίστη τόσο.
Βεβαίως μια επέμβαση μπορεί να χρειαστεί.
Να κλαδεύσεις τέτοια εποχή μμμμ. δεν θα έλεγα ότι είναι το καλύτερο, γιατί τα δέντρα μπορεί να ξεγελαστούν και να δώσουν νέα βλάστηση. Μια λελογισμένη άρδευση και αποφυγή της λίπανσης για βλάστηση είναι ένα πρώτο μέτρο.
Υπάρχουν πολλά "φάρμακα" που μπορείς να ρίξεις άλλα λιγότερο επικίνδυνα και άλλοα περισσότερα, αλλά κανένα ακίνδυνο!
Το φθινωποράκι που θα βγεί πάλι βλάστηση σε μικρότερο βαθμό απ την ανοιξιάτικη πρόσεχε την άρδευση και τη λίπανση ίσως και να κάνεις μια επέμβαση. Αν και πιστεύω ότι το πρόβλημα δεν είναι τόσ στην παραγωγή όσο αισθητικό.
Α και για να μην ξεχάσω μπορείς πάντα να δεις αν υπάρχουν φυσικοί εχθροί στο περιβόλι που μπορούν να κάνουν απο μόνοι τους την καταπολέμηση.

Αυτά τα λίγα, πάντως αν σας λείπει φυλλοκνίστης μπορώ να σας τον προμηθεύσω, έχω μπόλικο. Αλλά όπως είπα τον αφήνω στα χέρια της φύσης, μέχρι τώρα.....
Καταγράφηκε

nikolas72

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 18, 2010, 13:57:38 μμ »

Egomara δεν καταλαβαίνω γιατί λες (αν και δεν είχα πρόθεση να γράψω [όχι για το συγκεκριμένο αλλά γενικός]) για εμάς όμως τους μη έχοντες την επάρκεια της γνώσης σας είστε μεγάλη βοήθεια και σας ευχαριστώ προσωπικά. :up
Καταγράφηκε

egomara

• Απόφοιτος
  • Πόα
  • *
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 19, 2010, 20:49:55 μμ »

το συγκεκριμένο δεν αφορούσε εσένα ούτε και κανέναν άλλο στο φόρουμ, αλλά το τελευταίο διάστημα τρέχω τρέχω και δεν προλαβαίνω να κλείσω την μια υπόθεση πριν ανοίξει η άλλη. Τελειώνω γιατί θα βγώ εκτός θέματος......
Καταγράφηκε