Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Όνομα χρήστη: Κωδικός:

Αποστολέας Θέμα: λιπασμα για καρποφορα  (Αναγνώστηκε 9853 φορές)

vas

• Σπόρος
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Έτος: 1969
  • Τμήμα: 1
  • Φυτικάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε!!
λιπασμα για καρποφορα
« στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 21:01:58 μμ »

καλησπερα θα ηθελα να μου υποδειξεται αν γινεται τι λιπασμα να ριξω στα δεντρα,αχλαδια βερυκοκια μουσμουλια βανιλια ελιες λεμονιες ,ευχαριστω
Καταγράφηκε

OnePiece

• Gold Member
  • Πόα
  • Φύλο: Άντρας
Απ: λιπασμα για καρποφορα
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 14:53:09 μμ »

εγω προτείνω πίο πολλα δέντρα την άλλη φορά  :cheesy
Καταγράφηκε
Thelw na ginw...o vasilias twn Gewponwn!!!!!!!!

OnePiece

• Gold Member
  • Πόα
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 14:55:52 μμ »

Βασικά εξαρτάται πχ.η αχλαδιά υπόκεινται σε διάφορες τροφοπενιακές καταστάσεις με την πιο συχνή αυτή του αζώτου και άλλες.Θα ψάχναμε για να βοηθήσουμε πιο πολύ αλλα πετυχες το forum σε περίοδο εξεταστικής.  :down Όποιος μπορεί και έχει χρόνο να μάθουμε και εμείς  :up
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2011, 15:28:58 μμ από OnePiece »
Καταγράφηκε
Thelw na ginw...o vasilias twn Gewponwn!!!!!!!!

Natasa

• Απόφοιτος
  • Άλσος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I like it....!
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 17:38:25 μμ »

Γενικά να προτιμάς να ρίχνεις σύνθετα λιπάσματα (που περιέχουν δηλαδή τα τρία βασικά στοιχεία NPK) και όχι απλά.
Τώρα....υπάρχουν πολλά λιπάσματα στην αγορά. Θα προσπαθήσω να σου δώσω τα βασικά χαρακτηριστικά που πρέπει να έχουν ανεξαρτήτως εμπορικού ονόματος.

Για τα εσπεριδοειδή, ξινά συνήθως χρησιμοποιούμε λίπασμα σύστασης 12-12-17(+2+6) δηλαδή 12 μονάδες Ν αζώτου, 12 μονάδες P φωσφόρου, 17 μονάδες Κ καλίου και κάποιες μονάδες από άλλα στοιχεία όπως πχ. 2 MgO .

Όσον αφορά τις ελιές σου υπάρχει ειδικό λίπασμα για ελιές. Υπάρχουν διάφορα εμπορικά ονόματα με μικρές διαφορές στη σύσταση όπως πχ. 20-8-12 +0,5Β ή άλλα με +2Β. Αυτό που πρέπει να ζητήσεις είναι το λίπασμα της ελιάς να περιέχει Β βόριο. Να έχει δηλαδή αυτό το +Β . Η ελιά έχει έλλειψη σε αυτό το στοιχείο και ο βόρακας είναι απαραίτητος.

Στα υπόλοιπα δένδρα σου μπορείς να ρίξεις είτε το πρώτο λίπασμα είτε να τα ενισχύσεις λίγο με κάποιο σαν το 13-13-21.

Όλα τα παραπάνω είναι κοκκώδη λιπάσματα, καθώς φαντάζομαι ότι τα δένδρα σου είναι στο έδαφος και δεν έχεις κάποια από αυτά σε γλάστρα. Αν έχεις δένδρα σε γλάστρα οι δόσεις θα πρέπει να είναι μικρότερες. Αν έχεις καλλωπιστικά σε γλάστρες καλύτερα να επιλέξεις κρυσταλλικά λιπάσματα.

Εμπορικά ονόματα δεν αναφέρω, γιατί το φόρουμ δε λειτουργεί σαν διαφημιστικό μέσο. Αν θέλεις οποιοδήποτε εμπορικό όνομα για ευκολία ζητήσε το με πμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2011, 17:40:23 μμ από Natasa »
Καταγράφηκε
Ν.Ν.

vas

• Σπόρος
  • *
  • Έτος: 1969
  • Τμήμα: 1
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 19:02:32 μμ »

φιλε one piece  να σου οτι εχω και αλλα δεντρα εκτος απο αυτα τα οποια ειναι φυτεμενα ολα πριν τρεις μηνες,εχω αλλες 4 αμυγδαλιες καμια 30 λειλαντ γρειπφρουτ και τωρα αρχισα να διαλεγω να βαλω κληματα.νατασα μου εδωσε ο γεωπονος ενα λιπασμα 16-5-8 εχει και βοριο και θειο.να ριχνω σε ολα μια φορα το μηνα  με ποσοτητα αναλογως το μεγεθος τους.να το κανω?
Καταγράφηκε

Natasa

• Απόφοιτος
  • Άλσος
  • *
  • I like it....!
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 21:40:44 μμ »

Η ποσότητα πάει πράγματι ανάλογα με την ηλικία των δένδρων (αυτό εννοείς φαντάζομαι με το μέγεθος) και η περίοδος του ενός μηνός είναι μια χαρά. Απλά το συγκεκριμένο λίπασμα έχει λίγες μονάδες σε φώσφορο και κάλιο.
Επειδή όμως είμαι της άποψης ότι αγοράζουμε, εφόσον δεν προκαλεί προβλήματα, να το ξοδεύουμε, χρησιμοποίησε το και αν θέλεις και έχεις τη δυνατότητα την επόμενη φορά πάρε μικρότερες συσκευασίες από διαφορετικά λιπάσματα, ώστε να δίνεις στο κάθε δένδρο αυτό που χρειάζεται.
Καταγράφηκε
Ν.Ν.

Anton

• Απόφοιτος
  • Πόα
  • *
  • Έτος: 2010
  • Τμήμα: Γεωπονία Φυτικής Παραγωγής Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 06, 2011, 00:42:05 πμ »

Και κάτι βασικό, η λίπανση με κοκκώδη λιπάσματα πρέπει να γίνεται καλύτερα το φθινόπωερο από Οκτώβρη και μετά και χειμώνα (κυρίως (P)φώσφορο και (K)κάλιο) σωστά;
Καταγράφηκε

Natasa

• Απόφοιτος
  • Άλσος
  • *
  • I like it....!
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 21:39:42 μμ »

Όχι, εγώ προτείνω σύνθετα λιπάσματα.... πιο ολοκληρωμένη λίπανση, λιγότερος κόπος, μικρότερο κόστος.

Στις ελιές και σε όσα δεν έχουν φύλλα η λίπανση γίνεται αυτή την εποχή, καθώς έχουμε και βροχές και συνήθως δε ξαναρίχνουμε.
Στα ξινά ξεκινάμε από τον άλλο μήνα, για να μη πετάξουν και έχουμε καψήματα από το κρύο και μπορούμε να συνεχίσουμε έως το φθινόπωρο.
Καταγράφηκε
Ν.Ν.