Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Όνομα χρήστη: Κωδικός:

Αποστολέας Θέμα: γιατι ξεραινονται τα leyland?  (Αναγνώστηκε 11641 φορές)

Κουτσικανίδης Παναγιώτης

• Σπόρος
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Έτος: 2011
  • Τμήμα: επισκεπτης
  • Φυτικάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε!!
γιατι ξεραινονται τα leyland?
« στις: Μάρτιος 08, 2011, 19:05:54 μμ »

περυσι  τετοιο  καιρο φύτεψα  100  leyland    υψους  περ 1.20 εδω  και λιγο  καιρο αρχιζουν  απο  κατω  προς επανω  να ξεραινονται δεν  τα εχω  κανει  κανενα  ραντισμα  η  κατι  σχετικο.πριν  επισκεπτω  εναν  γεωπονο  θα  ηθελα την  αποψη  σας.
Καταγράφηκε

mazestix

• Απόφοιτος
  • Θάμνος
  • *
Απ: γιατι ξεραινονται τα leyland?
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 08, 2011, 20:40:21 μμ »

Αν μπορείς να βάλεις μερικές φωτογραφίες θα μας βοηθούσες ιδιαίτερα. Θα τολμούσα να πω ότι με τέτοιο καιρό εδώ και 1 μήνα τα φυτά σου έχουν κάποιο θέμα με μύκητα, όμως το ότι ξεραίνονται από κάτω προς τα πάνω κάνει την άποψή μου μάλλον άτοπη! Πότε τα φύτευσες, σε τι περιοχή είναι? Τι χώμα είχες κάτω? και γενικά όσες άλλες λεπτομέρειες μπορείς να δώσεις είναι απαραίτητες!
Καταγράφηκε

Anton

• Απόφοιτος
  • Πόα
  • *
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτος: 2010
  • Τμήμα: Γεωπονία Φυτικής Παραγωγής Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 12, 2011, 00:36:38 πμ »

Ίσως είναι ο μύκητας που προσβάλλει και κωνοφόρα phytophthora (infenstans). όπως είπε όμως και ο συνάδελφος mazestix αν μπορείς ανέβασε κάποιες φωτογραφίες και απάντησε στα ερωτήματα που τέθηκαν από τον mazestix ώστε να βοηθήσεις λίγο την κατάσταση..
Καταγράφηκε

georgekall

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 15, 2011, 17:07:50 μμ »

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΕΙΛΑΝΤ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΞΕΡΑΘΕΙ 4. ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΥΚΗΤΑ ΔΕΝ ΘΗΜΑΜΑΙ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΕ. ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4 ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΡΕΝΤΙΣΜΑ ΜΕ ΑΛΙΕΤ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΡΧΙΖΑΝ ΝΑ ΙΞΕΡΕΝΟΝΤΑΙ ΣΙΓΑ ΣΣΙΓΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΟΒΑ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ.
Καταγράφηκε

sabo

• Σπόρος
  • *
  • Τμήμα: επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 11, 2011, 23:16:25 μμ »

μιας και η ερωτηση μου ειναι σχετικα με λειλαντ ειπα να μην ανοιξω καινουργιο θεμα

μαλλον καλυτερα θα ηταν να υπηρχαν ενοτητες ας πουμε κυπαρυσσοιδη ωεστε ολα να ειναι συγκεντρωμενα και να μην γινονται επαναληψεις.

η ερωτηση μου τωρα
εχω λειλαντ διαφορων ηλικιων , και πριν δυο μηνες εβαλα 10 ακομη 2μετρων υψους , απο οταν τα εβαλα δεν σταματησε να βρεχει και ειναι σε μερος που δεν στραγγαει καλα
για να φανταστειτε σε τρυπα που εχω κανει στο εδαφος ο υδροφορος οριζοντας ειναι 5 cm πιο κατω απο την επιφανεια.
το αποτελεσμα ειναι να εχουν κιτρινισει.
επισης παρατηρω στην μεση των κλαδιων καποιο καφε κομπο με αποτελεσμα μετα απο λιγο να κοβεται το κλαδι σε αυτο το σημειο .
α)ειναι αποτελεσμα αυτο της υπερβολικης υγρασιας η εχω και καποιο αλλο προβλημα?
β) θα συνελθουν ?τωρα που οι βροχες σταματησαν και ο υδροφορος οριζοντας κατεβαινει? η εχουν τελειωσει?
γ) καθε χρονο σε πολλες βροχοπτωσεις αν ζησουν θα εχω το ιδιο προβλημα? και τι μπορω να κανω για να τα βοηθησω?
δ) η διαφυλικη λιπανση θα βοηθησει ? και αν ναι τι προτεινετε και με ποια συχνοτητα ποτισματος?
ε) λιπανση με ριζοποτισμα? ρωτησα για το οργανικο της gemma για κονωφορα  που εχετε προτεινει , ειναι απαραδεκτα υψηλη η τιμη του για την εποχη μας και μια που εχω και αλλα 50 δενδρα που θελω να λιπανω.
εχετε καποια προταση για χημικο λιπασμα ? οχι απαραιτητα εταιρεια αλλα για τι συστατικα και αναλογια να ψαξω .
ζ) τα ψεκασα και με αλιετ και σκεπτομαι να κανω και ριζοποτισμα . 1) υπαρχει περιπτωση το μυκητοκτονο σε μεγαλυτερη δοσολογια η συχνη εφαρμογη (πχ 1 φορα την βδομαδα) να πειραξει το δενδρο?
2)ειναι σωστο να κανουμε προλειπτικα 1 φορα τον μηνα ριζοποτισμα με αλιετ? σε ανεπτυγμενα δενδρα υγειη η ειναι περιττο?

και στην ερωτηση γιατι λειλαντ και αριζονας αντι για ελληνικο πλαγιοκλαδο  η απαντηση ειναι εχω 4 απο τον πατερα μου αλλα  οταν ζητησα σε φυτωρια της περιοχης μου κανενα δεν ειχε , και ζητησα ακομη και στο φυτωριο του δασαρχειου και ειχε μονο γλαυκο αριζονας.
ευχαριστω.
Καταγράφηκε

Stam

• Απόφοιτος
  • Βλαστάρι
  • *
  • Φύλο: Άντρας
  • Γάτα είσαι;
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 14, 2011, 02:26:56 πμ »

Καλησπέρα,

Όσον αφορά την λίπανση και το κόστος της.

Το κόστος ενός λιπάσματος εξαρτάται από 3 πράγματα;
1)Πρώτες ύλες
2)Επεξεργασία
3)Μαρκετινγκ.

Μιας και γνωρίζω τα λιπάσματα της GEMMA που ανέφερες  ;) , θα μπορούσες
Α)Να γλυτώσεις το Νο 3 κόστος, αγοράζοντας συσκευασίες των 20 ή 25 Kg.
Β)Να κινηθείς σε ένα λίπασμα χαμηλότερων πρώτων υλών, χαμηλότερης επεξεργασίας και χαμηλότερης αποδέσμευσης στοιχείων.

Προσωπικά πιστεύω στην οργανική λίπανση των κωνοφόρων μιας και η ανάπτυξη οφέλιμων μικροοργανισμών θα ανταγωνιστεί τους παθογόνους που αναπτύσσονται κατά των κωνοφόρων μας !

Από εκεί και πέρα και ένα απλό 12-12-17 (γερμανικό πιο ακριβό, ελληνικό πιο φθηνό) ή μπορείς να βάλεις ή ένα 20-5-10, ακόμα και κοπριά...

Το ζήτημα τι από όλα αυτά αποδίδει καλύτερα για τα λεφτά που δίνουμε ; Για μένα η ποικιλία είναι η καλύτερη επιλογή, τώρα που είναι άνοιξη βάζεις ένα καλό οργανικό λίπασμα, μετά που δεν έχουμε τόσες ανάγκες, βάζουμε ένα χημικό (mineral) 20-5-10 κλπ, έτσι και συγκρίνουμε τα λιπάσματα και το φυτό μας τρέφεται πιο σωστά, και η τσέπη μας αδειάζει λιγότερο.....

***Προσωπικά θα απέκλυα την κοπριά λόγω μυρωδιάς και αν είναι ντόπια λόγω ζιζανίων, παθογόνων μη σταθερής αναλογίας θρεπτικών στοιχείων.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2011, 02:28:30 πμ από Stam »
Καταγράφηκε

tadalos

• Βλαστάρι
  • **
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 14, 2011, 15:46:13 μμ »

Είχα πάρει κι εγώ ένα μικρούλι λέυλαντ... και το έβαλα στον κήπο χωρίς άμεσο ηλιακό φως.  Στην αρχή έπιασε όλο ένα χνούδι γύρω γύρω, σαν το μαλλί της γριάς ένα πράγμα. Μέσα στο χνούδι ζούσαν κάτι μικρά μικρά σαλιγκαράκια... έτσι μου έμοιαζαν τουλάχιστον.  Ε, μετά από λίγο το λέυλαντ θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί μόνο για ανθοδέσμη της νεκρής νύφης του Tim Burton... :(
Καταγράφηκε

sabo

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 25, 2011, 13:46:30 μμ »

τωρα ειδα απο τον Stam απαντηση σχετικα με το λιπασμα στα λειλαντ.

σωστο αυτο που λεει  και θα το εφαρμοσω

τελικα αγορασα ενα 12-11-18-(2,7)-(20) συμπλοκο ΝΡΚ  με μαγνησιο και θειο.
μεγαλο ρολο παιζει η δοσολογια που απ τις οδηγιες της συσκευασιας δεν καταλαβαινεις.

εχω καψει παλιοτερα 14 λειλαντ  2 μετρων   με ριζοποτισμα  2 κιλων  20-20-20  διαλυμενο σε νερο.

παντως τωρα μου ξεραινονται  τα 14  αντικαταστατες απο υπερβολικη υγρασια  , 4 μηνες που τα εβαλα δεν σταματησε να βρεχει
τα ψεκασα 2 φορες  μηπως και κανω λαθος αλλα τιποτα.επισης τα σκαλιζω σχεδον σκαψιμο για να φυγει η υγρασια  εχω και γουρνα σκαψει και αδειαζω το νερο που
μαζευει , λιπασμα εριξα ελαχιστο λιγους κοκκους μονο επειδη το φοβαμαι, τι διαολο να κανω.
με τρελαινει βεβαια που 28 δεντρα κανουν τρελα λεφτα που δεν μας περισευουν με τιποτα αλλα περισοτερο που πρεπει να εχω φραχτη οπωσδηποτε σαυτο το σημειο .

αν βαλω αριζονας θα ειναι πιο ανθεκτικο στην υγρασια?

η αν βαλω παλι λειλαντ και πιασουν αυτη την φορα , το χειμωνα με τις βροχες θα ξεραθουν παλι?
θελω να πω μηπως ηταν το σοκ της μεταφυτευσης συν υγρασια  που συνεβαλε να ξεραθουν.
αρχιζω να πιστευω αυτο που ελεγε ο πατερας μου παλια  οτι πρεπει να εχεις χερι για να πιανουν τα φυτα
σε καποιους οτι και να βαλουν ξεραινεται
Καταγράφηκε

ovius

• Σπόρος
  • *
  • Έτος: 111
  • Τμήμα: 1111
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 29, 2011, 10:54:51 πμ »

γενικα για τα περισσοτερα κυπαρισσοειδη ισχυει
1)εαν ξερενοντε απο μεσα προς τα εξω-------> φυτοφθορα
2)εαν ξερενοντε απο εξω προς τα μεσα -------->θελουν περισσοτερο νερο
για φυτοφθορα γινετε ψεκασκος με το γνωτο αλιετ αλλα οπωσδηποτε και ριζοποτισμα....
αφου ειπες σου ξεραθηκαν καποια και τα αντικατεστησες επρεπε πριν τα αντικαταστησεις να κανεις ενα ριζοποτισμα στο σημειο του παλιου με αλιετ....
και τελος, τα πηρες ολα απο το ιδιο φυτωριο?και αυτα που αντικατεστησες???αν ναι......βγαλε το συμπερασμα σου....
ολα τα παραπανω ισχυουν μονο εαν ειχες προβλημα φυτοφθορας, αν και γενικα σε ολα τα κυπαρρισοειδη ειναι καλο να γινεται ψεκασμος με αλιετ μια στο τοσο, αφου η ιδιοτητα του εκτος απο μηκυτοκτονο, με λιγα λογια, ειναι να "ανοιγει" τους αγωγους του δενδρου...
τελος για την λιπανση, μην αγοραζεις κρυσταλλικα λιπασματα αφου εκτος του μεγαλου κοστους δεν μπορεις να ελεγξεις ποσο ριχνεις, εαν τα ριξεις στο νερο....χονδρικα, μιση χουφτα σε καθε μεγαλο δενδρο θα κανει δουλεια και αστο να λιωσει σιγα σιγα με τα ποτισματα και γενικα μην μπερδευεσαι με τους τυπους....ολοι οι τυποι το ιδιο πραγμα θα ειναι πανω κατω για τα λευλαντ σου....αφου δεν εχουν τις ιδιαιτερες απαιτησεις...τελος, απορω ποιος σε φορτωσε το κρυσταλλικο το 20-20-20 για ριζοποτισμα...
τεσπα...ελπιζω να σε βοηθησα.....
Καταγράφηκε

Αγάθυμος

• Σπόρος
  • *
  • Έτος: 1980
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 14:31:02 μμ »

καλησπέρα. μπορειτε να ριξετε μια ματια εδώ και να με συμβουλέψετε? ευχαριστώ