Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Όνομα χρήστη: Κωδικός:

Αποστολέας Θέμα: αρρωστα τζανερα  (Αναγνώστηκε 2741 φορές)

christos_max

• Σπόρος
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Έτος: 2000
  • Τμήμα: επισκεπτης
  • Φυτικάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε!!
αρρωστα τζανερα
« στις: Μάιος 26, 2011, 20:32:41 μμ »

εχω μια τζανερια στην αυλη και πεφτουν τα τζανερα. ειναι ακομα πολυ αγουρα αλλα βγαζουν κατι σαν δακρυ ,μια κολλωδης ουσια που ειχα δει να βγαζουν στον κορμο. η τζανερια δεν εχει στον κορμο κατι τετοιο μονο οι καρποι.  μηπως εχει σχεση οτι εχω μπολιασει ενα κλαδι βερυκοκια;
Καταγράφηκε

CONSTANTINACEA

• Βλαστάρι
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: αρρωστα τζανερα
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 27, 2011, 00:14:01 πμ »

οι φωτογραφίες πάντα μας βοηθάνε.... οπότε αν μπορείτε ανεβάστε κάποια

μπορείτε να μας πειτε εαν ειναι οι καρποι που πεφτουν "σκουληκιασμενοι".....????
σκεφτομαι δυο περιπτωσεις εντομολογικες :-\
1.μυγα μεσογειου οπότε εχει αρχισει να δοκιμαζει τους καρπους αυτη την εποχη (εξου και το "δακρυ" ) ώστε μετα να ωοθετησει μεσα τους
ή 2. καρποκαψα των δαμασκηνων που απαντάτε συχνα.Ειναι πεταλουδα κ οταν ωοτοκει στην οπή εμφανιζεται δακρυ.

αν τελικα ειναι κατι τετοιο μπορείτε να ψεκάσετε με Decis ή insegar. Για το δευτερο χρειαζεται να περιμενετε περισσοτερο για να καταναλώσετε καρπούς!

(και μπράβο σας για το μπολιασμα που έχετε κάνει :cheesy)
Καταγράφηκε

christos_max

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 27, 2011, 22:12:20 μμ »

τελικα τι ειναι; και με τι να ραντισω;
Καταγράφηκε

Glastra (fyticum edition)

• Σπόρος
  • *
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτος: 2009
  • Τμήμα: Γουβιτης
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 28, 2011, 01:25:51 πμ »

Καλησπερα, η κορομηλια σου πιστευω οτι εχει προσβληθει απο τον μυκητα Monilia laxa ο οποιος προκαλει τη φαια σηψη στα πυρηνοκαρπα και τα μηλοειδη. Απ' οσο γνωριζω η εκκρισση κομμεων  και η καρποπτωση ειναι συνηθη συμπτωματα, επισης στην δευτερη φωτογραφια παρατηρω νεκρωτικη κηλιδα, κυριο συμπτωμα της προσβολης αυτης.
Το μπολιασμα πιθανοτατα εχει σχεση με την προσβολη, απο εκει βρηκε διοδο να εισχωρησει το παθογονο στο φυτο, γι' αυτο σε τετοιες περιπτωσεις εχω ακουσει οτι χρησιμοποιουν καποιο προστατευτικο μυκητοκτονο (π.χ. βορδιγαλιος πολτος) ως προληψη σε τετοιες προσβολες.
Αυτο που με προβληματιζει ειναι το ο,τι δεν παρατηρησες  εκκριση κομμεος και στον κορμο ή τουλαχιστον στους κλαδισκους  :-\ Λογικα θα πρεπε να δεις και εκει.

Και μονο η διαγνωση μιας προσβολης απο εναν δευτεροετη φοιτητη ειναι αρκετα επικυνδυνη απο μονη της, ποσο μαλλον να προτεινω καποιο παρασκευασμα για την αντιμετωπιση της. Αλλα μιας και αρχισα θα το τελειωσω, μετα μπορειτε να με κρεμασετε αν θελετε  :P Μπορεις λοιπον να χρησιμοποιησεις καποιο διασυστηματικο μυκητοκτονο απο την ομαδα των Βενζιμιδαζολικων οπως την δραστικη ουσια benomyl μορφης βρεξιμης σκονης (σκευασματα Benlate, Fundazol).

*Επειδη το παραπανω μυκητοκτονο δεν δρα εναντιων των ωομυκητων, αν δεν δεις αποτελεσματα το φυτο ισως εχει προσβληθει απο καποιο μυκητα τους γενους Phytophthora (Ph. syringae, Ph. citrophthora) που προκαλει και αυτο εκκριση κομμις.

Σας παρακαλω διορθωστε με αν λεω βλακειες.  :D
Καταγράφηκε

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
  • Τμήμα: Επιστήμης φυτικής παραγωγής
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 28, 2011, 16:15:08 μμ »

Εγώ λέω ότι είναι προσβολή από έντομο. Μία προσεκτική τομή στο σημείο που εκκρίνεται το κόμμι και κατόπιν πάρατήρηση στο στερεοσκόπιο, πιθανότατα να μας έδειχνε την ύπαρξη αυγού ή νεαρής προνύμφης. Το κόμμι στον καρπό είναι αντίδραση του ιστού στο νύγμα ωοθεσίας και δεν νομίζω ότι συνδέεται με τη μονίλια.
 Αν ρέει κόμμι από μικρά έλκη στους κλασίσκους ή και μεγαλύτερους κλάδους και υπάρχουν ξηρά άνθη, τότε θα μπορόυσε να υπάρχει και θέμα μονίλιας.
Η γνώμη μου είναι να μη ψεκάσεις με κανένα σκεύασμα, γιατί είναι πλέον ανώφελο. Του χρόνου τώρα.

@ Αγαπητέ Glastra, το benomyl έχει απαγορευτεί, γιατί διαπιστώθηκε ότι προκαλεί καρκινογέννεση αν δεν απατώμαι από το γέρικο μυαλό μου.
  Επίσης δεν χλευάζουμε, δεν δέρνουμε, δεν καίμε συναδέλφους! Τουλάχιστον όσο είμαστε νηφάλιοι... :P   
Καταγράφηκε

Glastra (fyticum edition)

• Σπόρος
  • *
  • Έτος: 2009
  • Τμήμα: Γουβιτης
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 28, 2011, 18:24:33 μμ »

Η πρωτη διαγνωση που εκανα ποτε στη ζωη μου, ειναι λαθος!  :speechless: (Μην μιλησω καλυτερα για τη θεραπεια  :P)  Θα μου μεινουν ψυχικα τραυματα    :crazy

Κριμα και για μια στιγμη ενιωσα σαν τον Dr. House  ειδικα οταν σκεφτηκα την συνδεση των συμπτωματων με το μπολιασμα   :cheesy  :P

Εντομολογικη προσβολη λοιπον... ενδιαφερον! Δεν ξερω τιποτα απο αυτες και συμφωνα με το προγραμμα σπουδων μου ουτε προκειται να μαθω  :buck

Καταγράφηκε

christos_max

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 29, 2011, 00:26:12 πμ »

Εγώ λέω ότι είναι προσβολή από έντομο. Μία προσεκτική τομή στο σημείο που εκκρίνεται το κόμμι και κατόπιν πάρατήρηση στο στερεοσκόπιο, πιθανότατα να μας έδειχνε την ύπαρξη αυγού ή νεαρής προνύμφης. Το κόμμι στον καρπό είναι αντίδραση του ιστού στο νύγμα ωοθεσίας και δεν νομίζω ότι συνδέεται με τη μονίλια.
 Αν ρέει κόμμι από μικρά έλκη στους κλασίσκους ή και μεγαλύτερους κλάδους και υπάρχουν ξηρά άνθη, τότε θα μπορόυσε να υπάρχει και θέμα μονίλιας.
Η γνώμη μου είναι να μη ψεκάσεις με κανένα σκεύασμα, γιατί είναι πλέον ανώφελο. Του χρόνου τώρα.

@ Αγαπητέ Glastra, το benomyl έχει απαγορευτεί, γιατί διαπιστώθηκε ότι προκαλεί καρκινογέννεση αν δεν απατώμαι από το γέρικο μυαλό μου.
  Επίσης δεν χλευάζουμε, δεν δέρνουμε, δεν καίμε συναδέλφους! Τουλάχιστον όσο είμαστε νηφάλιοι... :P   

αφου καταληξαμε λοιπον στη διαγνωση για του χρονου  τι θεραπεια προτεινετε; οσο για τον glastra, ενταξει δεν θα σε κρεμασω απο την τζανερια.
ευχαριστω για τις απαντησεις σας
Καταγράφηκε

fungalike

• Βλαστάρι
  • **
  • Τμήμα: φυτ.παραγωγη
  • Γεωπονος θα πει οπου γη και πονος!!
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 29, 2011, 11:36:31 πμ »

Κριμα και για μια στιγμη ενιωσα σαν τον Dr. House  ειδικα οταν σκεφτηκα την συνδεση των συμπτωματων με το μπολιασμα   :cheesy  :P
Παντως ηταν πολυ ενδιαφερουσα η αποψη σου και ειμαι σιγουρος οτι βοηθησε στην διαφορικη
διαγνωση της περιπτωσης του ασθενους.
Καταγράφηκε

aeonium-nick

• Απόφοιτος
  • Δάσος
  • *
  • Τμήμα: Επιστήμης φυτικής παραγωγής
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 30, 2011, 17:00:26 μμ »

Η αντιμετώπιση, εξαρτάται κατά κύριο λόγο από το πόσο σοβαρή είναι η προσβολή. Αν μιλάμε για 5-10 καρπούς στο σύνολο της παραγωγής, η χρήση φυτοπροστατευτικών κρίνεται μη επιβεβλημένη και ασύμφορη. Αν η προσβολή φέτος είναι γενικευμένη, τότε θα είναι πιθανότατα και του χρόνου, οπότε καλό είναι να ληφθούν μέτρα. Φέτος θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις διασυστηματικό εντομοκτόνο, που θα σκοτώσει τις κάμπιες μέσα στον καρπό. Η ζημιά όμως έχει γίνει και το κέρδος θα είναι μικρό. Σε κάθε περίπτωση όμως εγώ δεν σου συνιστώ διασυστηματικά εντομοκτόνα.
 Του χρόνου μετά από την άνθιση και τη πτώση των πετάλων, χρησιμοποίησε πυρεθρινοειδή εντομοκτόνα όπως το ντεσίς που ανέφερε η CONSTANTINACEA. Κάνε 3-4 ψεκασμούς σε διαστημα 15 ημερών μεταξύ τους με τον τελευταίο να απέχει τουλάχιστον 20 ημέρες από την συγκομιδή. Τα πυρεθρινοειδή εντομοκτόνα έχουν πολύ χαμηλή τοξικότητα για τον άνθρωπο και τα ζώα, μέγάλη υπολειμματική διάρκεια, αλλά δεν έχουν εκλεκτικότητα που σημαίνει ότι σκοτώνουν αδιακρίτως όλα τα έντομα, ωφέλιμα (μέλισσες, αρπακτικά) και μη.
 Τ ο insegar και όλοι οι ρυθμιστές ανάπτυξης των εντόμων είναι πολύ αποτελεσματικά στην καταπολέμηση, όμως η αποτελεσματικότητα τους εξαρτάται από το αν θα εφαρμοστούν την κατάλληλη χρονική περίοδο, που το έντομο βρίσκεται σε ευαίσθητο στάδιο ανάπτυξης (εν προκειμένω στο στάδιο της προνύμφης). Το να γνωρίζουμε το στάδιο αυτό, είναι δύσκολο, χωρίς τη βοήθεια δικτύου παρακολούθησης (ανίχνευσης) του πληθυσμού κάθε εντόμου. Στις αγροτικές περιοχές υπάρχουν τέτοια δίκτυα και οι καλλιεργητές ενημερώνονται με την έκδοση προειδοποιήσεων, ώστε να πάρουν τα κατάλληλα μέτρα.
 Αργότερα άνοιξε κανά τζάνερο και αν μέσα έχει σκουληκάκι ενημέρωσε. Διαφορετικά ''βαράμε'' στο γάμο του καραγκιόζη...

Καταγράφηκε

christos_max

• Σπόρος
  • *
νεκροψια
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 13, 2011, 20:18:42 μμ »

εκοψα μερικους καρπους και τους εκανα νεκροψια... σκουληκι δεν υπαρχει,μονο αυτη η ουσια μεχρι το κουκουτσι. μεχρι τωρα εχει καταστραφει το 95% των καρπων και πιστευω μεχρι να γινουν,θα καταστραφουν ολα
Καταγράφηκε

Florencia

• The Ultimate Spammer
  • Απόφοιτος
  • Αμαζόνιος
  • *
  • Τμήμα: Φ.Π.
  • Μη μου κολλάτε εμένα γιατί δέρνω άμα λάχει.
    • ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 14, 2011, 02:46:08 πμ »

Στις φωτογραφίες σου είναι εμφανές ότι υπάρχει νύγμα εισόδου, στοές και οπή εξόδου.
Κοινώς υπήρξε προνύμφη (=σκουληκάκι) μέσα, που έφαγε ό,τι έφαγε, έγινε κουκούλι, έγινε μετά εντομάκι και πέταξε (ειδικά στην πρώτη εικόνα, φαίνεται δεξιά η οπή εξόδου του εντόμου με ό,τι συνεπάγεται αυτό).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2011, 02:50:00 πμ από Florencia »
Καταγράφηκε
Μία από εδώ            μία από εκεί.

Θεόφιλε πάμε ouagadougou!!!!!

CONSTANTINACEA

• Βλαστάρι
  • **
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 14, 2011, 10:19:42 πμ »

Όντως είναι ζημιά από προνύμφη εντόμου. Συμφωνώ με τον aeonium-nick στο να κάνετε επέμβαση του χρόνου (αν και νομίζω είναι αρκετές 2 επεμβάσεις και μάλιστα για 15 μέρες)....  Διορθώστε με αν λανθάνω κύριε συνάδελφε :-[

Φέτος μπορείτε να ενισχύσετε το εισόδημα των ελλήνων τζανεροπαραγωγών ;)
Καταγράφηκε

λευτέρης

• Απόφοιτος
  • Δέντρο
  • *
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 14, 2011, 11:33:44 πμ »

λετε να ηταν η προνυμφη της μυγας μεσογειου τελικα;
εγω παντως εχω βαλει παγιδα στη βερυκοκια μου!
Καταγράφηκε

CONSTANTINACEA

• Βλαστάρι
  • **
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 14, 2011, 14:29:27 μμ »

μάλλον...
μπορεί κ καρπόκαψα δαμασκήνων αλλά δε βλέπω τόσο μεγάλη στοά... αυτή θα έτρωγε πολύ περισσότερο
Καταγράφηκε

christos_max

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 14, 2011, 21:38:17 μμ »

λετε να ηταν η προνυμφη της μυγας μεσογειου τελικα;
εγω παντως εχω βαλει παγιδα στη βερυκοκια μου!

ευχαριστω ολους για τις συμβουλες. ελπιζω του χρονου να προλαβω το εντομο, να σας κερασω κανενα τζανερο. η παγιδα που εχεις βαλει τι ειναι;
Καταγράφηκε