Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Όνομα χρήστη: Κωδικός:

Αποστολέας Θέμα: ΔΕΝΤΡΟ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ  (Αναγνώστηκε 4379 φορές)

ΚΩΣΤΑΣΠ82

• Σπόρος
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Τμήμα: ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ
  • Φυτικάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε!!
ΔΕΝΤΡΟ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ
« στις: Αύγουστος 14, 2011, 12:52:36 μμ »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ..
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΥΛΗ(ΑΔΙΑΜΡΦΩΤΗ ΑΚΟΜΑ)14*12  ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ ΜΕ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΒΔ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΤΕΨΩ ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΙΑΣΩ ΟΣΩ ΜΠΟΡΩ ΤΗΝ ΑΥΛΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΑΪΝΟ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΑ ΚΛΑΔΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΤΑ ΤΑ 2 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΥΨΟΣ 5-6 ΜΕΤΡΑ Η ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΖΗΜΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ
ΚΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ ΠΛΑΤΑΝΙ ΚΑΡΥΔΙΑ Ή.....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΙ ΟΜΟΡΦΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ
Καταγράφηκε

TapinoXamomilaki

• Σπόρος
  • *
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτος: 1
  • Τμήμα: φυτικη
  • GoGreen!
Απ: ΔΕΝΤΡΟ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 14, 2011, 20:00:50 μμ »

εγω φιλε μου σου προτεινω αροκαρια ειναι φοβερο δεντρο και με χαμηλες απαιτησεις

και καλος ηρ8ες στη φαμελια του fyticum forum :D :up
Καταγράφηκε
Καλο καλοκαιρι...απο Ναξο!

GoGreen

ΚΩΣΤΑΣΠ82

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 14, 2011, 21:42:44 μμ »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ  :) .... ΚΑΚΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΑ....
ΕΝΝΟΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ http://weblogs.baltimoresun.com/features/green/tree26.jpg ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ
ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ, ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ??? 
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΑ. :)
Υ.Γ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΦΥΤΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΟΠΟΤΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ
Καταγράφηκε

Anton

• Απόφοιτος
  • Πόα
  • *
  • Έτος: 2010
  • Τμήμα: Γεωπονία Φυτικής Παραγωγής Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 15, 2011, 14:43:08 μμ »

Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Η πρόταση μου είναι μουριά. Φυτεμένο είτε σε δενδροστοιχίες στα πεζοδρόμια είτε μέσα στα πάρκα, προσφέρει απλόχερα την πλούσια σκιά της και χωρίς να ζητάει και πολλά πολλά από εμας. Είναι δένδρο φυλλοβόλο και ζει πολλά χρόνια. Η καλλωπιστική της αξία οφείλεται στο φύλλωμά της και στην παχιά σκιά που προσφέρει τους καλοκαιρινούς μήνες. Για τον λόγω αυτό και για το γεγονός ότι είναι πολύ ανθεκτική στην ξηρασία αλλά και στην ατμοσφαιρική ρύπανση μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκίαση το καλοκαίρι και για ηλιοφάνεια τον χειμώνα σε διάφορους χώρους.

Επίσης, μια καλή λύση είναι να πας στο γειτονικό φυτώριο και να ρωτήσεις και εκεί.
στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείς διάφορες εικόνες με μουριές και τη σκιά που προσφέρουν.

http://www.google.com/search?q=morus&hl=en&safe=active&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-GB:official&biw=1280&bih=649&prmd=ivnsb&source=lnms&tbm=isch&ei=WgVJTs_5M5DysgaSjZGzCQ&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&sqi=2&ved=0CBQQ_AUoAQ#hl=en&safe=active&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-GB%3Aofficial&tbm=isch&sa=1&q=%CE%9C%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1+%CF%83%CE%BA%CE%B9%CE%AC&oq=%CE%9C%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1+%CF%83%CE%BA%CE%B9%CE%AC&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=e&gs_upl=5782l6566l6l6744l5l5l0l3l0l1l174l340l0.2l2l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=3fa10b70b59adaf9&biw=1280&bih=649
Καταγράφηκε

TapinoXamomilaki

• Σπόρος
  • *
  • Έτος: 1
  • Τμήμα: φυτικη
  • GoGreen!
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 16, 2011, 18:12:39 μμ »

κωστακη παντος η δικια μου αροκαρια ειναι μεγαλη μην κοιτας αυτην τη φοτο στη αροκαρια πρεπει να κοβεις τα κατο φυλλα ωστε να ψηλοση σε εμενα εχει μεγαλοση και καθομε ενετα απο κατω
αλλα εμενα ειναι και 5 χρονον ετσι και αλλιος οτι δεντρο και να παρεις θα αργηση λιγο ωστε να βαλεις τραπεζακι απο κατω οπως και η μουρια που ειπε ο anton ειναι καλη φοβερη σε σκια αλλα δεν θα τιν συνηστουσα διοτι θα σου κανει χαλια την αυλη οταν πεφτουν τα μουρα κατο απαπα ;D λοιπο εχουμε και λεμε

δέντρα για σκιασει

Μεγάλα δέντρα:
● Ακακία Κωνσταντινουπόλεως
● Αριά
● Ευκάλυπτος
● Ιπποκαστανιά
● Κατάλπη
● Καρυδιά
● Λεύκα (Καναδική, Αργυρόφυλλη)
●Μουριά
● Πλατάνι
●Ροβίνια (Ψευδακακία)
● Σοφόρα
● Σφένδαμος
● Φίκος μικρόφυλλος
● Φλαμουριά
● Φτελιά
● Χαρουπιά

Δέντρα με μικρότερη ανάπτυξη:
● Ακακία πολυανθής (Αγριομιμόζα)
● Βραχυχίτωνας
● Ελιά
● Ιβίσκος δενδρώδης (Σινικός, Συριακός)
● Κουτσουπιά (Δένδρο του Ιούδα, Κερκίς)
● Λιγούστρο δενδρώδες
●Μανόλια
● Μελία
● Νεραντζιά και διάφορα εσπεριδοειδή
● Προύνος
● Πικροδάφνη δενδρώδης

για ολα τα γουστα

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2011, 18:25:34 μμ από TapinoXamomilaki »
Καταγράφηκε
Καλο καλοκαιρι...απο Ναξο!

GoGreen

ΚΩΣΤΑΣΠ82

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 19, 2011, 22:08:52 μμ »

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΑΣ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ
Υ.Γ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΝΤΡΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ ΤΑ ΛΕΜΕ ΒΡΩΜΟΚΑΡΥΔΙΕΣ. ΠΟΛΥ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΛΙΣ ΤΑ ΚΟΒΕΙΣ ΞΑΝΑΒΓΑΖΟΥΝ ΚΛΑΔΙΑΓΙΑ ΠΛΑΚΑ. ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΒΓΟΥΝ ΚΑΙ Ν ΑΠΑΛΛΑΓΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ???? 
Καταγράφηκε

fungalike

• Βλαστάρι
  • **
  • Τμήμα: φυτ.παραγωγη
  • Γεωπονος θα πει οπου γη και πονος!!
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 20, 2011, 10:52:47 πμ »

Η προταση μου για τι δενδρο να επιλεξεις ειναι να παρατηρησεις τα γειτονικα σου σπιτια
και να δεις ποια δενδρα ειναι αυτα που ευδοκιμουν στην περιοχη σου και ικανοποιουν στις απαιτησεις σου,
δλδ σκιαση και υψος.Ειμαι σιγουρος οτι πολλοι γειτονες σου θα εχουν κανει την ιδια σκεψη με εσενα στο παρελθον
και καπου καταληξαν και βρηκαν ακρη.
Οσο για τις βρωμοκαρυδιες παντου ειναι οχι μονο στον εβρο.Κοβε και καποια στιγμη
θα σταματησουν να πετανε νεα κλαδια.Για χημικη καταπολεμηση τους δεν γνωριζω να
σου απαντησω περιμενε απο αλλο συναδελφο.
Καταγράφηκε