Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Όνομα χρήστη: Κωδικός:

Αποστολέας Θέμα: Ξεραινεται το γιασεμι μου....  (Αναγνώστηκε 4734 φορές)

Naya83

• Σπόρος
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τμήμα: Επισκεπτης
  • Φυτικάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε!!
Ξεραινεται το γιασεμι μου....
« στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 12:26:37 μμ »

Καλησπερα σας!

Ειμαι καινουρια τοσο στο φορουμ , οσο και στο χομπυ με τα φυτα! Χαρηκα λοιπον παιδια και ευχομαι με τη βοηθεια σας να καταφερω εκεινο το καταπρασσινο μπαλκονι που ονειρευομαι!

Για αρχη , μιας και αρχαρια , μετα απο ενα συντομο γκαλοπ σε γνωστους και φιλους , αρχισα με "ευκολα φυτα" οπως ενας φοινικας , μια τουγια , βασιλικο , θυμαρι, ρυγχοσπερμα και Γιασεμι τα οποια τα αγορασα απο διαφορετικα φυτωρια...

Το προβλημα ειναι στο Γιασεμι , το πηρα απο το φυτωριο πριν μια εβδομαδα , εκανα τη μεταμφυτευση στο χωμα που μου εδωσε η κυρια εκει , κοβωντας τη γλαστρα οποτε δεν εχασα ριζες. Δεν το ποτιζω αρκετα , κανω το τεστ με το δακτυλο και την υγρασια πριν το ποτισω , παρα ταυτα ξεραινονται τα φυλλα του , κοντευει να ξεραθει σχεδον ολο , ανθη δεν εχει ουτε για δειγμα πια , και σημερα εντοπισα και μυρμηγκακια στο κορμο....

Γιατι γινεται αυτο? Υπαρχει περιπτωση να το σωσω ?

Εδω να συμπληρωσω ,επειδη εχω σκυλο στο σπιτι , χημικα η οτιδηποτε αλλο εκτος απο φυσικα υλικα για ψεκασμα δεν θα πεταξω στα φυτα.

Ευχαριστω εκ των προτερων![/size][/font]
Καταγράφηκε

Florencia

• The Ultimate Spammer
  • Απόφοιτος
  • Αμαζόνιος
  • *
  • Έτος: 2000
  • Τμήμα: Φ.Π.
  • Μη μου κολλάτε εμένα γιατί δέρνω άμα λάχει.
    • ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ
Απ: Ξεραινεται το γιασεμι μου....
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 16:13:02 μμ »

Καλωσήρθες!
Αν μπορείς βγάλε κάποια φωτογραφία από κοντά να δούμε μήπως υπάρχει προσβολή από κάποιο έντομο ή άκαρι.
Καταγράφηκε
Μία από εδώ            μία από εκεί.

Θεόφιλε πάμε ouagadougou!!!!!

vdamou

• Βλαστάρι
  • **
  • Έτος: 2011
  • Τμήμα: ΑΠΘ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 19:25:39 μμ »

Καλωσόρισες Νάγια.
Έχω μια υποψεια για το ποιος είναι ο αίτιος που ξεραίνεται το γιασεμί σου αλλά βγάλε μια φώτο να σου πούμε στα σίγουρα
Καταγράφηκε

Naya83

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 01:09:36 πμ »

Καλησπερα παιδακια ,

Συγνωμη για τη καθυστερηση αλλα εψαχνα να βρω που ειχα ποσταρει...!
Μισο να επισυναψω φωτο!

Παιδια οσο παει και ξεραινεαι...Πλεον εκτος απο λιγα υγειη φυλλαρακια, ολο το αλλο αργοσβηνει....
Καταγράφηκε

vdamou

• Βλαστάρι
  • **
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 01:30:14 πμ »

Προσβολη απο εντομο δεν βλεπω να υπαρχει .Απο της φωτο το προβλημα που διακρυνω ειναι οτι προσπαθείς να μαθεις κολυμπι το φυτο σου :grin Μπορεί να μην το ποτίζεις πολύ αλλά η γλάστρα σου είναι παρά πολύ μεγάλη για ένα τόσο μικρο φυτό
Σου προτείνω να αφήσεις για λίγες μέρες το φυτό σου αποτιστο ,να αφαιρέσεις το πιατάκι από την γλάστρα για καλύτερη αποστράγγιση και να ποτίζεις το φυτό σου όταν στεγνώνει το χώμα.
Για να σώσεις το φυτό σου πρώτα πρέπει να κανείς μεταφύτευση σε μια πιο μικρή γλάστρα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2011, 16:13:29 μμ από vdamou »
Καταγράφηκε

Naya83

• Σπόρος
  • *
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 13:38:36 μμ »

Εντελει δεν ποτιζοταν η ριζα παιδια.

Εβγαλα το φυτο να δω τι τρεχει και η μπαλα βγηκε αυτουσια οπως οταν την πρωτοπηρα , ξερη και δεν ειχε βραχει καθολου παρα τα 7 ποτισματα που εκανα στο φυτο.

Υπερβολικα δεν το ποτιζα , περιπου 1, 1/5 λιτρο την ημερα νερο στις μεγαλες ζεστες.

Τωρα που ποτιζεται η ριζα σταματησε να ξεραινεται , τα οσα φυλλα του εχουν απομεινει ειναι πρασσινα και στην υφη τους σκληρα.
Απλα δεν ξερω εαν θα σωθει...

Την ιδια τακτικη εκανα και στο ρυγχοσπερμο , το οποιο απο τοτε το εχω ποτισει μια φορα και ολο το νερο το εριξε στη γλαστρα, δεν κραταει τιποτα πανω του και ειναι υγρο το χωμα του.

Δεν ειναι επικυνδυνο να κανω μεταμφυτευση σε μικροτερη γλαστρα στα φυτα τωρα? Πριν τρεις εβδομαδες τα πηρα,. στις 2 εβγαλα τις ριζες και τις καταβρεξα για να μαλακωσει η μπαλα , εαν το κανω και τριτη συναπτη μεσα σε λιγο χρονικο διαστημα δεν ειναι επικινδυνο?
Καταγράφηκε

vdamou

• Βλαστάρι
  • **
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 19:19:03 μμ »

http://www.gewponoi.com/fytikh/index.php?topic=3226.0
Διάβασε εδώ για το πότισμα σε γλαστρες (Να ξερεις ενας γενικος κανόνας για το πότισμα στα φυτα ειναι να ποτίζονται καλά και οταν στεγνώσει το χώμα ξαναποτιζόμουν)Λιγο νερο και καθεμερα δεν βοηθαει,καλυτερα καλο ποτισμα και πιο αραιο.
Αφού το φυτο σου άρχισε να ανακάμπτει δεν σου προτείνω να κανεις μεταφύτευση.Το φυτο είμαι σίγουρος θα σωθεί
Υ.Γ καλή επιτυχία  ;)
Καταγράφηκε