Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Όνομα χρήστη: Κωδικός:

Αποστολέας Θέμα: προγραμματα-επιδοτησεις ΕΣΠΑ/ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1544 φορές)

antonis13

• Σπόρος
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
προγραμματα-επιδοτησεις ΕΣΠΑ/ΟΑΕΔ
« στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 21:23:16 μμ »

απο που μπορουμε να ενημερωθουμε για προγραμματα-επιδοτησεις ΕΣΠΑ/ΟΑΕΔ???
γιατι στις ιστοσελιδες τους ειναι ολα κινεζικα σε πιανει πονοκεφαλος!!!
διαβαζω κατα καιρους σε εφημεριδες για επιδοτησεις σε υδροπονικες καλλιεργειες,σε νεους αγροτες,
για σεμιναρια ανεργων...και γενικα διαφορα που ακουγονται....
τι πρεπει να κανω για να δω αν τα δικαιουμαι???
Καταγράφηκε

vassia2312

• Βλαστάρι
  • **
Απ: προγραμματα-επιδοτησεις ΕΣΠΑ/ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 11:09:51 πμ »

http://www.agrotikianaptixi.gr/ μπες εδω μηπως βοηθηθεις, βασικα ειναι λιγο χοατικα ολα τα προγραμματα, νομιζω οτι αν πας απο κοντα θα ειναι καλυτερα. ελπιζω να βοηθησα λιγο
Καταγράφηκε

mazestix

• Απόφοιτος
  • Θάμνος
  • *
Απ: προγραμματα-επιδοτησεις ΕΣΠΑ/ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 19:19:06 μμ »

Εδώ φίλε ανοίγεις μεγάλη κουβέντα... Τα τελευταία 2 χρόνια έχω διαβάσει προγράμματα και προγράμματα..ξεκινάμε συνήθως από "κείμενο προς διαβούλευση" μετά πάμε σε απόφαση προς υπογραφή μετά βγαίνει (το μετά βάλτο πολλούς μήνες) η ΚΥΑ, έπειτα ξεκινάνε οι τροποποιήσεις και γενικότερα αυτό που έμαθα είναι για ένα πρόγραμμα που με ενδιαφέρει να ανοίγω φάκελο στο ντουλάπι μου, να εκτυπώνω κάθε απόφαση, να κρατάω αναλυτικές σημειώσεις πάνω σε αυτή γιατί την επόμενη φορά δεν θα θυμάμαι τις λεπτομέρειες (η επόμενη φορά που θα την χρειαστείς θα'ναι πολύ καιρό μετά)... αυτό όμως ΑΦΟΥ βρεις το πρόγραμμα που σου ταιριάζει... μέχρι τότε οπλίζεσαι με υπομονή και ΠΟΛΛΕΣ ώρες στο διαδίκτυο. Τόσο το υπουργείο όσο και το site που σου δίνει η προηγούμενη απάντηση πρέπει να τα ψάξεις εκτενέστατα!!! για να μην μπερδεύεσαι πάρ'το με τη σειρά και απέκλειε πράγματα ΑΦΟΥ σιγουρευτείς ότι είναι άχρηστα για σένα. κάθε φορά που θα νομίζεις ότι φτάνεις κοντά στο πρόγραμμα που θέλεις, θα ξεπηδάνε σα Λερναία Ύδρα άλλες 10-15 σελίδες που πρέπει να διαβάσεις για να βεβαιωθείς ότι καμία δε σου κάνει... ή ότι σε κάποια παράγραφο αποκλείεται η δραστηριότητα που θέλεις να κάνεις εσύ.
αφού λοιπόν βγάλεις τα μάτια σου και το χρόνο σου με όλα αυτά, τότε πας και στις αγροτικές εφημερίδες πχ στο πολύ καλά οργανωμένο agronews (business και βρες "προγράμματα), στο δικό μας echetle.info ή στο agrotypos και διαβάζεις τα πιο πρόσφατα νέα. Από εκεί και πέρα μπαίνεις ΜΟΝΟ στις εφημερίδες και ενημερώνεσαι για κάθε νέα εξέλιξη! Οι άνθρωποι που τις στήνουν (βλέπε marjohn που είναι μέλος εδώ μέσα) είναι μακράν πιο ενημερωμένοι από οποιονδήποτε άλλον στο υπουργείο!

Σου πρότεινα να χάσεις χρόνο πρώτα με τα επίσημα του υπουργείου και μετά με τις εφημερίδες διότι πρέπει να δημιουργήσεις ένα background για το πως μ*λκίζονται όταν φτιάχνουν προγράμματα...

Η εύκολη λύση είναι να πας σε μελετητή. ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ! όχι προτού διαβάσεις για πολλές ώρες προσεκτικά! Έχω καταθέσει φακέλους για 4 προγράμματα ως τώρα από το 2009 (δεν έχει εξεταστεί κανένας μέχρι στιγμής) και έχω πληρώσει πραγματικά πάρα πολλά λεφτά στο κύκλωμα του ΓΕΩΤΕΕ με τους μελετητές (άσχετα αν και τις 4 φορές οργάνωσα εγώ τους φακέλους μου λόγω πλήρους άγνοιας του μελετητή για τα θερμοκήπια...)

Μερικές περιπτώσεις όμως είναι ΠΟΛΥ απλές και εύκολες! Εγώ έχει τύχει να είμαι μια ιδιάζουσα περίπτωση-τομέας της γεωργίας που δεν ξεκαθαρίζεται καλά από το υπουργείο... κάποιοι άλλοι τομείς, όπως σαλιγκάρια/μανιτάρια/μεγάλες καλλιέργειες κτλ είναι πιο ξεκάθαρα
Καταγράφηκε